Çırak Ahmet'in acı sonu

İlköğretim okulu 7. sınıf öğrencisi, 12 yaşındaki Ahmet Kısa için okulların kapanması, binlerce yaşıtında olduğu gibi tatil anlamına gelmiyordu.
Haber: CEM BAKIRCI / Arşivi

ERZURUM - İlköğretim okulu 7. sınıf öğrencisi, 12 yaşındaki Ahmet Kısa için okulların kapanması, binlerce yaşıtında olduğu gibi tatil anlamına gelmiyordu. Aksine çocukluğunu unutup bir yetişkin gibi ağır makinelerin karşısında ter dökme zamanıydı. Öğretmeninden teşekkür belgesi alan elleri, şimdi torna makinesinin karşısında nasır tutuyordu. Ancak her şeye rağmen çocuktu ve oyun oynamak istedi. Ahmet, makine yağı ile kirlenmiş elleri ve yüzü ile son oyununu küçük bedeninin ucuz iş gücü olarak kiralandığı atölyede oynadı. İş makinesinin altında kalarak yaşamını yitirdi. Ahmet'in çalışmasının nedeni yine aynıydı; 'Aile bütçesine katkıda bulunmak'. Bir de hayali vardı Ahmet'in: Kazandığı paradan artan olursa, bisiklet almak.
Babası tamirciydi
Ahmet, Erzurum'un Aşağı Sanayi Mahallesi'nde oturuyordu. Edip Somunoğlu İlköğretim Okulu'nda teşekkür belgesi alarak bu yıl 7. sınıfa geçti. Karnesi iyi olursa bisiklet alınacağı vaatleri verememişti, ayakkabı tamircisi olan babası. Maddi durumları belliydi. Yaz tatili başlar başlamaz, bir torna atölyesinde çırak olarak çalışmaya başladı. Her sabah erken saatlerde, Sanayi Sitesi'ndeki Yusuf Kara'ya ait torna atölyesinin yolunu tutuyor, geç saatlere kadar çalışıyordu. Ama Ahmet sonuçta çocuktu.
Son oyunu ise, onarılması için atölyeye
getirilen Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü'ne ait kepçenin sürücü kabininde önceki akşam oynadığı 'Ölüm oyunu' oldu.
Onarım için çıkarılan sürücü kabini takoz üzerine konuldu. Ahmet bir ara işten
'kaytarıp', kabine tutunarak sallanmaya başladı. Ancak takozlardan biri kaydı, Ahmet devrilen kabinin altında kaldı. Numune Hastanesi'ne kaldırılan Ahmet kurtarılamadı.
Çocuğunun öldüğünü öğrenen baba Kemal Kısa, "Ahmet'i yaz tatilinde sokaklardan kurtarmak için tornacıya vermiştim. Para kazanacak, kendisine bisiklet alacaktı, hem de okul masraflarını çıkaracaktı" diyordu.