Çırpınıyor Karadeniz, bakıp HES'in ettiğine!

Çırpınıyor Karadeniz, bakıp HES'in ettiğine!
Çırpınıyor Karadeniz, bakıp HES'in ettiğine!
Karadeniz Bölgesi'nde faal durumdaki 95, inşa aşamasındaki 58 hidroelektrik santralinin yarattığı tahribat nedeniyle derelerde su seviyesinin düştüğü, canlı hayatın olumsuz etkilendiği, yeraltı sularının yeri değiştiği için köylerde sıkıntı yaşandığı bildiriliyor.

SAMSUN - Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın verilerine göre Karadeniz Bölgesi’nde işletmede 95, inşa aşamasında ise 58 hidroelektrik santrali var. Proje, fizibilite, ön inceleme ve Su Kullanım Hakkı Anlaşması kapsamında da 253 Hidroelektrik Santrali (HES) projesi bulunuyor. Toplam 406 projenin maliyeti yaklaşık 16 milyar dolar. Karadeniz'de bulunan HES’lere çevreciler karşı çıkmaya devam ederken, bir yandan da hukuk mücadelesi veriliyor.

Karadeniz Bölgesi'nde inşa edilen Hidroelektrik Santralleri özellikle çevreciler tarafından tepkiyle karşılanırken, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından mevcut HES sayısının artırılması için de çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bakanlık verilerine göre Karadeniz Bölgesi’nde işletmede 95, inşa aşamasında 58 HES bulunuyor. Proje, fizibilite, ön inceleme ve Su Kullanım Hakkı Anlaşması kapsamında ise 253 HES projesi mevcut. Toplada 406 projenin kurulu gücü 8 bin 872 MW olup, yılda 30 bin 40 GWh hidroelektrik enerji üretilmesi hedeflendiği belirtildi. Bu projelerin yatırım tutarının ise yaklaşık 16 milyar dolar olduğu bildirildi.

'KÜÇÜK SANTRALLER YERİNE BÜYÜK HAVZA PROJELERİ OLMALI'
KESK'e bağlı Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, Türkiye ’nin enerji ihtiyacının dışa bağımlı bir şekilde karşılandığını belirterek şunları söyledi:
"Yerli enerji kaynaklarının kullanılması gerekiyor. Dışa dönük enerji politikasının yıkılıp milli bir enerji politikası sağlanması adına, Türkiye'nin hidroelektrik ve akarsu kaynaklarını çok iyi kullanması ve planlaması gerekiyor. Türkiye'nin hidroelektrik potansiyeli önemli. Hidroelektrik enerji üretimini savunuyoruz. Ancak bizim savunduğumuz enerji politikasında, şu andaki gibi Karadeniz bölgesindeki her nehrin üzerine 4-5 tane mini santraller kurulması ve buralardaki doğa katliamlarının yaşanması değil."

HES’lerin yapımı sırasında inşaatlarda önemli bir denetimsizliğin yaşandığını dile getiren Erdoğan şöyle konuştu:
"İnşatlar aslında ihtisas sahibi kuruluşlar tarafından denetlenmemektedir. Türkiye'nin böyle küçük HES’lerle değil, büyük havza projeleriyle elektrik üretmesi gerekmektedir. Keban, Boyabat projesi gibi olmalı. Yoksa böyle küçük santrallerle bu işin çözümlenmesi gerçekçi değil. Özellikle Doğu Karadeniz'deki HES inşaatında doğa harikası olan özel alanlarda doğa katliamını hepimiz görüyoruz. Orada doğanın katledilmesi ve insanların yaşam hakkının ortadan kaldırılması kabul edilecek bir durum değil. Enerji üretilmeli ancak insana ve doğaya saygılı olmalı."

DOĞAL DENGEYİ BOZUYOR
Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu da, bölgede kurulan HES'lerle ilgili hukuk mücadelesi sürdürüyor. Platform üyesi Coşkun Türkeli, HES'lerin bulunduğu dere yataklarına ve çevresine büyük zarar verdiğini savunarak şunları anlattı:
"Su tutulmasının yapıldığı bölgelerde heyelanlar meydana geliyor. Derelerde su seviyesi düşüyor, canlı hayat , balıklar olumsuz yönde etkileniyor. Ayrıca inşaatlar sırasında yeraltı sularının yeri değişiyor. Bu sebeple köylerinde susuz kalan vatandaşlarımız oldu. Karadeniz’de neredeyse her akarsuda bir HES var. Bölge sakinleri de HES'lerin yapılmasını istemiyor. HES'ler doğal güzellikleriyle tanınan Karadeniz Bölgesi’nde doğal dengeyi bozuyor." (Yaprak KOÇER/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115594811559482

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BATININ SİYAH DEDİĞİNE BİZLER BEYAZ DİYORUZ VE BATIYLA BÜTÜNLEŞMEK İSTİYORUZ - c. uyan

  Özendiğimiz ve özümleşmek istediğimiz Batı dünyasında Nükleer enerji konusunda hükümetler düşüyor ve hiç hesapta olmayan marjinal gurup partileri hükümet oluyor. Oralarda Nükleer enerji kaynaklarına karşı verilen mücadelenin alternatifi doğa dengesini bozmayan su ve rüzgara dayalı enerji teknolojisidir. Suya dayalı enerji bizde HES kısa adıyla bilinen hidroelektrik elektrik santrallarıdır. Koca Fırat nehri üzerine kurulu üç tane dev HES kurulu. Bunlar tabiatın hangi dengesini bozuyor. Kendi köyüm de baraj gölünün altında kaldı. Bir yığın insani hatıralar suların altında kaldı. Ama tüm baraj gölü çevresindeki kıraç stepler yemyeşil bir vahaya döndü. Burada hiç olmayan Nükleer enerji santrallarının kurulacak olmasıyla hükümet böbürleniyor, övünüyor karşısında tık yok. Engel yok ve protesto eylemleri yok.

  Yeşil nere varsa mahvoluyor mu ne? - GaletaUnu

  Yahu boş verin çevreye(!) Ne gerek var çevreye?(!) Bunlara karşı çıkanlar Türkiye'nin gelişmesine karşı çıkanlardır(!) Hem daha durun, HES'ler yetmedi, termik santraller de yapılacak Karadeniz'e! Herkes bu ülkenin gelişmesini istiyor da mantıklı bir gelişme planı olmalı! Zira Karadeniz öldükten sonra gelişsek ne olur? Biz çok severiz bize zararı olmayan -başkalarına zararı olsa bile-; bize fayda sağlayan her şeyi. Sağduyuyu daha öğrenemedik.