'Çiş tutanağı' rüşvet soruşturması başlattı

CHP'li Gökhan Durgun'a, sokağa işediği iddiasıyla Antakya Belediyesi Encümeni'nin Kabahatlar Kanunu'na göre 117 YTL 'çis cezası' kesildiğinde tutulan tutanağında tarih tahrifatı olduğu görüldü.

HATAY - CHP'li Gökhan Durgun'a, sokağa işediği iddiasıyla Antakya Belediyesi Encümeni'nin Kabahatlar Kanunu'na göre 117 YTL 'çis cezası' kesildiğinde tutulan tutanağında tarih tahrifatı olduğu görüldü. Tutanağı imzalayan Zabıta Amiri Ali Tütüncüoğlu'nun ise, Durgun'un rüşvete aracılık etmekle suçladığı İl Gençlik ve Spor Müdürü Ali Rıza Tütüncüoğlu'nun akrabası olduğu belirtildi. Hatay Valisi Ahmet Kayhan, Ali Rıza Tütüncüoğlu için soruşturma başlatacağını açıkladı.
Antakya'da 20 Temmuz'da bir grup CHP'li ile AKP'li arasında afiş kavgası çıkmıştı. Olay yerine giden ve içkili olduğu ileri sürülen Durgun hakkında, 'Cumhuriyet Taksi Durağı yakınına işediği' iddiasıyla tutanak düzenlemişti. Suçlamaları reddeden Durgun, Antakya Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Yeloğlu'nun hakkında rüşvet iddialarının yer aldığı kaseti gündeme getireceği için kendisine komplo kurulduğunu söylemişti.
Milletvekili Durgun'un avukatı Servet Mullaoğlu zabıtaların düzenlediği 'çiş tutanağı'nın bir suretini dün teslim aldı. Mullaoğlu, Zabıta Komiseri Ali Tütüncüğlu'nun imzası olan tutanaktaki tarihte tahrifat olduğu açıkladı: "Tutanağın üst kısmındaki '20.7.2007', alt kısmında ise '20.6.2007' tarihi yazılmış. Üst kısmındaki 7 rakamı tahrif edilerek yazılmış. Tutanak sahte."
Mullaoğlu, Zabıta Komiseri Ali Tütüncüoğlu'nun Durgun'un, Antakya Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Yeloğlu'na Hatay Havaalanı'nın alt ve üst yapı ihalesi için üç kez 85'er bin YTL rüşvet götürdüğünü iddia ettiği Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Rıza Tütüncüoğlu'nun amcasının oğlu olduğunu söyledi. Konuşmak istemeyen Ali Rıza Tütüncüoğlu yıllık izne ayrıldı.
Vali Kayhan, rüşvete aracılıkla suçlanan Gençlik ve Spor İl Müdür Ali Rıza Tütüncüoğlu hakkında idari soruşturma başlatacağını açıkladı. Haberleri ihbar kabul ettiğini belirten Kayhan, "Olayla ilgili başka kamu görevlileri varsa onlar için de soruşturma başlatırım" dedi.
Ses kaydındaki ifadeler
CHP'li Durgun rüşvet iddiasıyla yaptığı suç duyurusunda, Antakya Havaalanı ihalesine aracılık eden kişinin yaptığı telefon konuşmasının ses kaydını delil olarak sundu. Kayıtta şu ifadeler yer alıyor:
"Yeloğlu'na seçimden önce üç defa 85-85-85 elimle götürmüşüm vermişim... (eski AKP Grup Başkanvekili) Sadullah Ergin'i alıp inşaat bürosuna elimle götürmüşüm. Bana böyle yapacaklarını nerden bilirdim? Parayı elden vermişim. Ben paramı onlara yedirmem. Beni taca attılar. Benim 400 milyar alacağım var."