Çitil'e terfi yok Es emekli edildi

Çitil'e terfi yok Es emekli edildi
Çitil'e terfi yok Es emekli edildi
Yüksek Askeri Şûra, 13 kişinin ölümünden sorumlu tutulan Tuğgeneral Çitil'i terfi etmedi. Mayın davasından ceza alan Tuğgeneral Zeki Es ise emekli edildi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Bu yılki Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısında 1990’lı yıllarda Mardin’de işlenen 13 fail meçhul cinayetten sorumlu tutulan Ankara Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil terfi ettirilmedi. YAŞ kararıyla Çitil’in görev süresi bir yıl daha uzatıldı. 7 askerin hayatını kaybettiği mayın davasının sanığı Tuğgeneral Zeki Es ise emekli edildi.
YAŞ, Tuğgeneral Çitil’i terfi etmedi ama görev süresini de bir yıl uzattı. Kulislere göre, Çitil’in terfi ettirilmemesinin nedeni, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak hakkında açtığı dava. Çitil, Mardin’in Derik ilçesinde görev yaptığı dönemde 13 sivil vatandaşın gözaltında kaybedilmesi olayından dolayı sorumlu tutuluyor.
Başsavcılık tarafından hazırlanan iddianamede Çitil’e yönelik ağır suçlamalarda bulunuluyor. İddianamede Çitil’in görev yaptığı dönemde ‘fütursuzca davrandığı, terörist, sivil vatandaşı ayrımı yapmadığı, vatandaşı potansiyel terörist olarak gördüğü’ belirtilerek “Şüphe olsun olmasın sivil vatandaşları çeşitli şekillerde ve tamamen keyfi bir şekilde öldürdüğü anlaşılmıştır” deniliyor. Çitil hakkında açılan dava güvenlik gerekçesiyle Çorum’a alındı. Davanın ikinci duruşması geçen ay Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Duruşma sırasında Çitil’e yönelik çarpıcı bir detay da ortaya çıktı. Mahkeme, Çitil hakkında herhangi bir idari soruşturma açılıp açılmadığını İçişleri Bakanlığı’na sordu. Bakanlık tarafından mahkemeye gönderilen yanıtta, Çitil hakkında herhangi bir idari soruşturma yapılmadığı bildirildi. 

Es de emekli 

YAŞ’taki dikkat çeken bir diğer karar ise Tuğgeneral Zeki Es’e ilişkin oldu. Hakkâri Çukurca’da 2009 yılında mayına basılması sonucu 7 askerin hayatını kaybettiği olayla ilgili olarak yargılanan Tuğgeneral Zeki Es de bir yıllık bekleme süresinin ardından bu yılki YAŞ’ta emekliye sevk edildi. Genelkurmay Askeri Mahkemesi, mayın davasında Es’i ‘Bilinçli Taksirle Birden Fazla Kişinin Ölümüyle Birlikte İki Kişinin Yaralanmasına Neden Olmak Suçundan’ 6 yıl 8 ay hapis cezası vermişti. YAŞ’ta ayrıca Balyoz davası kapsamında yargılanan bütün askerler emekliye sevk edildi.