@ismailsaymaz

Cizre Emniyet Müdürü Demir tutuklandı

Cizre Emniyet Müdürü Demir tutuklandı
Cizre Emniyet Müdürü Demir tutuklandı
Hrant Dink soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı verilen Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir sabah saatlerinde Ankara'da teslim oldu. İstanbul'a getirilen Demir, 5. Sulh Ceza Hakimi tarafından tutuklandı. Demir, hâkime verdiği ifadede, dosyadaki gizlilik kararı nedeniyle suçlamalar hakkında bilgi sahibi olmadığını söyledi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı verilen Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir bugün Ankara 'da teslim oldu. Demir, tutuklama işlemi için İstanbul 'a götürüldü. 

İŞTE DEMİR'İN İFADESİ
5. Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılan Demir ifadesinde, daha önce ayrıntılı savunma yaptığını belirterek, “Söz konusu cinayet 2007 yılında işlenmiş. 2007 yılından bu yana Emniyet’in değişik birimlerinde ve değişik illerde birçok görevde bulundum. Delilleri karartmam veya kaçmam sözkonusu olamaz. Dosyada gizlilik kararı olduğu için hakkımda yeni bir delil bulunup bulunmadığı hususunda bilgi sahibi değilim. Suçlamayı reddediyorum” dedi.

Demir’in avukatı da delil karartma ve kaçma şüphesinin olmadığını, istenildiği taktirde müvekkilinin her zaman teslim olabileceğini ve söz konusu suçla ilgisinin olmadığını söyledi.

Hakim Cevdet Özcan ise bu ifadelerin ardından “İhmali davranışla kasten adam öldürmek” suçlamasıyla Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir hakkında tutuklama kararı verdi. .

Cizre Emniyet Müdürü Demir teslim oldu

Bu arada, Demir'in hakkında yakalama kararı çıkarıldığı 16 Ocak'ta Cizre'deki görevinden alındığı ve eski görevi olan Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı'na geri gönderildiği öğrenildi.

Ercan Demir'in Ankara'da Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı'nda görev yaparken, 30 Aralık'ta Cizre Emniyet Müdürlüğü'ne atandı. Ümit Kurt'un ölümünden sonra 9 Ocak'ta izne ayrılarak, ifade için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na geldi. Ardından da Ankara'ya gitti. Hakkında yakalama kararı çıkarıldığı gün Cizre Emniyet Müdürlüğü görevi iptal edilerek, tekrar Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı'ndaki şube müdürlüğü görevine getirildi.