@ismailsaymaz

Cizre Emniyet Müdürü Demir tutuklandı

Cizre Emniyet Müdürü Demir tutuklandı
Cizre Emniyet Müdürü Demir tutuklandı
Hrant Dink soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı verilen Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir sabah saatlerinde Ankara'da teslim oldu. İstanbul'a getirilen Demir, 5. Sulh Ceza Hakimi tarafından tutuklandı. Demir, hâkime verdiği ifadede, dosyadaki gizlilik kararı nedeniyle suçlamalar hakkında bilgi sahibi olmadığını söyledi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı verilen Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir bugün Ankara 'da teslim oldu. Demir, tutuklama işlemi için İstanbul 'a götürüldü. 

İŞTE DEMİR'İN İFADESİ
5. Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılan Demir ifadesinde, daha önce ayrıntılı savunma yaptığını belirterek, “Söz konusu cinayet 2007 yılında işlenmiş. 2007 yılından bu yana Emniyet’in değişik birimlerinde ve değişik illerde birçok görevde bulundum. Delilleri karartmam veya kaçmam sözkonusu olamaz. Dosyada gizlilik kararı olduğu için hakkımda yeni bir delil bulunup bulunmadığı hususunda bilgi sahibi değilim. Suçlamayı reddediyorum” dedi.

Demir’in avukatı da delil karartma ve kaçma şüphesinin olmadığını, istenildiği taktirde müvekkilinin her zaman teslim olabileceğini ve söz konusu suçla ilgisinin olmadığını söyledi.

Hakim Cevdet Özcan ise bu ifadelerin ardından “İhmali davranışla kasten adam öldürmek” suçlamasıyla Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir hakkında tutuklama kararı verdi. .

Cizre Emniyet Müdürü Demir teslim oldu

Bu arada, Demir'in hakkında yakalama kararı çıkarıldığı 16 Ocak'ta Cizre'deki görevinden alındığı ve eski görevi olan Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı'na geri gönderildiği öğrenildi.

Ercan Demir'in Ankara'da Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı'nda görev yaparken, 30 Aralık'ta Cizre Emniyet Müdürlüğü'ne atandı. Ümit Kurt'un ölümünden sonra 9 Ocak'ta izne ayrılarak, ifade için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na geldi. Ardından da Ankara'ya gitti. Hakkında yakalama kararı çıkarıldığı gün Cizre Emniyet Müdürlüğü görevi iptal edilerek, tekrar Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı'ndaki şube müdürlüğü görevine getirildi. 


  http://www.radikal.com.tr/127532512753258

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  GEÇMİŞ OLSUN SAYIN ERCAN DEMİR - m.rozbilen

  Tutuklanıp ceza evinin ilgili koğuşuna girene tutuklular veya mahkumlar ALLAH KURTARSIN derler. Her ne kadar adalet sistemimize güvenmiyorsam da yine de işleyen bir hukuktan söz edebiliriz. Ama adil ama gayri adil. Sayın Demir seni de Allah kurtarsın diyorum. Diyorum ama senin sütten çıkmış ak kaşık olduğuna da inanmıyorum. Polisliği bir tarafa bırakıp yasa dışı görevlere kendini adamış olmana anlam veremiyorum. Nasıl olsa hesap soran yok rahatlığı içinde olduğuna eminim. Biz tuvalete bile girerken acaba bir suç işler miyiz diye korkarken sizlerin bu hoyratlığınıza inanamıyorum. Akademili ve kolejli olduğun belli. Çabucak ve badiresiz yükselmen de takdire şayan. Bu, sahip olduğun derin bilgi ve birikimine mi borçlusun yoksa derin düşüncene mi? Eminim düşüncene borçlusun dur. Elde veri ve makul delil yokken birinin keyfi olarak çabuk çabuk tutuklanacağına pek ihtimal vermiyorum. Belli ve malum gruplar hariç. Umarım Dink cinayeti ile ilgili bildiklerinizi hiç kimseyi korumaya kalkmadan ya da birilerinden işaret almadan gerçek ama sadece gerçekleri anltırsınız. Eğer masumsanız gerçekten üzgünüm. Ama değilseniz hukukun kestiği parmağa acımayacağız. Sahi Cizre olaylarıyla da bir ilginiz, etkiniz varmıydı?

  Yeni Türkiye - user966767

  Yahu siradan insanlarin kilina zarar gelse aninda bulunur yapanlar.Gel gör ki taninmiş insanlara zarar verildiğinde yillar yillar geçiyo ama bir arpa boyu yol alinamiyo.ayni masal olduk ya.kral da var artik

  itriraf gibi aciklama - user387625

  islemedigin sucun delili olmazki, neden yeni delilerin olup olmadigini haberdar olmadigini söylüyorsun. madem sen islemediysen delilide olmaz. sen bu sucu isledin devlet her pislikte oldugu gibibu pisligin icinede bulasmis.

  itiraf gibi aciklama - user387625

  Davadaki gizlilik karari sebebiyle yeni delilin olup olmadigindan haberdar degilim demesi bir itiraftir.

  Parelel yapı - rafet AKSARI

  Ülkemiz şu bulunduğu konuma hiç gelmedi. Çok badireler atlattık ama bulunduğumuz ortam kadar yıpratıcı olmadı. İnsanlar hiç bu devirdeki gibi hatalı yarğılanmadı, hukuk hiç bu kadar tartışılmadı, hiç bu kadar gelir dağılımında farklılık olmadı. İçinden çıkılmayan olayları parelel yapıya yıkıyorlar. Başınıza parelel yapı kadar taş düşsün.

  Gerçek - user918006

  Bu kadar yıl sonra şimdi bu polisleri tutuklamanın tek amacı var paralel polisler deyip hırant cinayetini.p de cemaatin üstüne atmak. Suçlu yada suçsuz hicbir önemi yok. Tamamen siyasi. Adı ak ama yaptıkları herşey insanlık adına kapkara olanların pislikleri. Yazik ülkeme adalet ne zaman gelecek

  Suclamak kolay aklanmak zor - user771112

  Devlette hukuk tanimazlik varken hazır suclanacak paralel polisler de varken bilemem sucluyu sucsuzu. Hele birde onca yıl sonra bulunursa...