Cizre Emniyet Müdürü Demir'e yakalama kararı

Cizre Emniyet Müdürü Demir'e yakalama kararı
Cizre Emniyet Müdürü Demir'e yakalama kararı
Hrant Dink soruşturması nedeniyle Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Dink cinayetinin işlendiği dönemde Trabzon Emniyeti'nde görevli Emniyet Amiri Özkan Mumcu ve Polis Memuru Muhittin Zenit de tutuklanmıştı.

RADİKAL - Hrant Dink'in öldürüldüğü 2007 yılında Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde amir olan şu anda ise Cizre Emniyet Müdürlüğü görevini yürüten Ercan Demir hakkında, Hrant Dink suikastına ilişkin "kamu görevlilerinin ihmali" olduğu iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında yakalama kararı çıkartıldı.

Cizre Emniyet Müdürü Ercan Demir, 14 Ocak Çarşamba günü, Hrant Dink suikastına ilişkin "kamu görevlilerinin ihmali" olduğu iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında savcı Gökalp Kökçü'ye "şüpheli" sıfatıyla ifade verdi. Emniyet Müdürü Demir, savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi ancak mahkeme yurtdışına çıkış yasağı koyarak Demir'i serbest bıraktı.  Savcı Kökçü'nün itirazı üzerine Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce Demir hakkında yakalama kararı verildi.

İKİ POLİS TUTUKLANMIŞTI 

Soruşturma kapsamında daha önce de dönemin Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Muhittin Zenit ve polis amiri Özkan Mumcu hakkında tutuklama kararı çıkmış iki polis tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

SAVCI, 9 KAMU GÖREVLİSİNİN İFADESİNİ ALMIŞTI 

Soruşturma kapsamında, önceki savcı Yusuf Hakkı Doğan, 3 yıl sürüncemede kalan soruşturma kapsamında, Adalet Bakanlığı'nın soruşturma izni verdiği 9 kamu görevlisinin "şüpheli" sıfatıyla ifadesini almıştı. İfadesi alınanlar arasında, eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, eski İstanbul Vali Yardımcısı Ergün Güngör, eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürleri Ahmet İlhan Güler ve Ali Fuat Yılmazer, dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek de bulunuyor. Soruşturma kapsamında, savcı Yusuf Hakkı Doğan, Dink suikastının tetikçisi Ogün Samast'ın ifadesini de "tanık" sıfatıyla almış, Hrant Dink suikastı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Yasin Hayal ile beraat eden Erhan Tuncel'i de "tanık" sıfatıyla ifadeye çağırmıştı. (DHA)

 

Savcı, Cizre Emniyet Müdürü'ne tutuklama istedi

HDP: Cizre Emniyet Müdürü görevden alınsın


  http://www.radikal.com.tr/127396012739603

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - user664942

  Aynı yagmurda ıslanmıştınız ne oldu? Paylaşamadınız ganimeti degilmi? Okafar yediniz doymadınız cocuklarımızı rahat bırakın bari. Bukadar kanı hangi zalimin yüregi kaldırır? Yazıklar olsun demiyorum yazıklar olmuşki sizin gibilere teslim memleket .

  - user1064611

  Cizrede olan bunca olaylar tesadüfü degilmis ? Dogudaki her cinayetin arkasinda mutlaka mit-kontrgerilla-polis cikiyor! Demekki ankara bu gecmisi kirli ve sabikali kisileri özellikle doguda görevlendiriyor!!

  SU TESTİSİ SU YOLUNDA KIRILIR - m.rozbilen

  "Allahın parmağı yok ki" diyecek oluyoruz, lakin alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste derler. Karanlık işlerle meşgul olmaktan esas görevini unutanlar hep el üstünde kalınır sanırlar. Şimdi bu müdür ister misiniz "ben tek başıma değilim, şuraların buraların bilgisi altında hareket ettim" desin. Ayrıca son aylarda tırmanan Cizre olaylarının bir sebebi olmalı. Hrant Dink davası ise cabası. Nihayet bu yakalama karı umarım bir nebze olsun temizliğe vesile olur.