Cizre esnafı asker bekliyor

ŞIRNAK - Cizre esnafı, huzur toplantısında askerlerin niye ilçede çarşı iznine çıkamadığını sordu. Kaymakam Cihan Demirhan, “İlçede askere yönelik olaylar var. Askerlere sahip çıktığınızı göstermeniz lazım” dedi.
Cizre’de Kaymakam Cihan Demirhan başkanlığında yapılan huzur toplantısında esnaf, ilçede görev yapan askerlerin neden çarşı iznine çıkmadığını ve çarşı izni için neden Mardin’e gittiklerini sordu. Bunun üzerine  açıklama yapan Kaymakam, askerlerin çarşı iznine çıkmamasının ilçedeki esnaf için büyük bir ekonomik sıkıntıya neden olduğunu bildiğini belirterek, şöyle konuştu:
“Ancak, ilçede gelişen birçok olaydan dolayı bizim yukarıdakileri ikna etmemiz kolay değil. Sizler de bu konuda bize destek vereceksiniz. Cizreli olarak, ‘Cizre’de böyle bir şey olmaz, o asker bizim askerimizdir, bunların Cizre’de kılına zarar gelirse ortalığı yıkarız’ demeniz lazım. Bu olmadığı sürece ikna etmek kolay değildir.” 
Demirhan, ilçede daha önce Garnizon Komutanı’nın aracına yapılan saldırıda bir askerin, Nusaybin Caddesi’nde askeri aracın taranması sonucu üç askerin şehit düşmesi olaylarının askeri böyle bir önlem almaya ittiğini ifade etti. Demirhan, “Ancak, bu olaylar yaşanırken Cizreliler bu tür olaylara karşı olduklarını büyük bir tepki göstermeleri lazımdı” diye konuştu. (dha)