Cizre Kaymakamı Adanur: Halk baskı altında

Cizre Kaymakamı Adanur: Halk baskı altında
Cizre Kaymakamı Adanur: Halk baskı altında
Cizre Kaymakamı Ahmet Adanur'dan açıklama: Halka roketlerle saldırdılar, hayatını kaybedenler oldu. Ölümlerden güvenlik güçlerini sorumlu tuttular. İlçede kapısını kapatana baskı var. İnsanlar, 'Yatak odamızın kapısını kilitleyemez olduk, namus kalmadı. Evimizde oturamıyoruz' diyor

RADİKAL - Cizre Kaymakamı Ahmet Adanur sokağa çıkma yasağı uygulanan 8 gün boyunca Cizre'de yaşananlarla ilgili açıklama yaptı.

Sabah gazetesinin haberine göre, 7 aydır Cizre'de görev yapan Adanur,  ilçede 7 Haziran seçimleri öncesine kadar her şeyin normal olduğunu söyledi.  PKK 'nın Cizre halkını zorla çatışma içine soktuğunu söyleyen Adanur şöyle konuştu: "PKK Cizre'yi kurtarılmış bölge ilan etmeye çalıştı. Hendekler kazıldı, barikatlar kuruldu. Patlayıcılarla tuzaklama yaptılar. Halkın yaşamını zorlaştırma gayretine girdiler. Belli yerlerde kontrolü sağlamak istediler. Bunlara müdahale etmek, vatandaşın güvenliğini sağlama amaçlıdır. Bugüne kadar yapılan müdahale, halkın refahı içindi. Bundan sonra da devam edeceğiz."

Selahattin Demirtaş'tan sağduyu çağrısı

Sivil kayıpların yaşandığını belirten ancak sayı vermeyen Cizre Kaymakamı, "Halka roketlerle saldırdılar, hayatını kaybedenler oldu. Ölümlerden güvenlik güçlerini sorumlu tuttular. Bakın bir çocuk , gazetecilerin gözü önünde bomba ile yaralandı. Görüntüler ortaya çıkmasaydı 'Polis yaptı' diyorlardı. Evlere girdiler, ne varsa yağmaladılar. Kendilerine yardım etmeyenleri bu yolla korkuttular. O evlere bu sayede yığınak yaptılar" dedi.

HALK BASKI ALTINDA

Adanur konuşmasına şöyle devam etti: "İlçede tünellerden çok evlerin duvarlarının kırılarak birbirlerine bağlanması yolu izlendi. İnsanlar bu sebeple kapılarını kapatamaz oldu. Kapısını kapatana baskı var. İnsanlar, 'Yatak odamızın kapısını kilitleyemez olduk, namus kalmadı. Evimizde oturamıyoruz' diyor." 

Günlük 10 lira kazanıyordu

BELEDİYE ÇALIŞMADI

Cizre'de suların akmadığını alt yapının zarar gördüğü bilgilerine ilişkin de konuşan Kaymakam Ahmet Adanur, "Alt yapıya onlar zarar verdi. Cizre Belediyesi'ni olaylar sırasında çalıştıramadık. 'Gelin suyu tamir edin, çöpleri toplayın' diye resmi yazı yazdım, hala gelmediler. Biliyorsunuz belediye başkanı iç savaş sözlerinden dolayı görevinden alındı. Belediye görevini yapmazsa, yeni formül geliştirip biz yapacağız" dedi.

'Cizre'de aç kapa demokrasisi uygulanıyor'

YALAN YANLIŞ YAZILDI

Yeni sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağına karar verileceğini belirten Cizre Kaymakamı Adanur, halkın teröre destek vermediğinin cenazelerle ortaya çıktığına dikkati çekti. Adanur, "Cenazelerde 4 bin kişi vardı. İlçenin nüfusu 130 bin. Yüzde 3'ü gitmiş. Bu bir tepkidir. Halk devlet otoritesini kabul ediyor. Elbette onlara yardım eden de var, etmek zorunda olan da. Ama halkın tepkisi bu yönde" diye konuştu.

Cizre ve Şırnak'ta sokağa çıkma yasağı kaldırıldı!