@idrisemen

Cizre: Savaştan çıkmış gibi...

Cizre: Savaştan çıkmış gibi...
Cizre: Savaştan çıkmış gibi...
Cizre sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla birlikte dün sabahtan itibaren normale dönmeye çalışsa da, aradan geçen sekiz günlük süreçte yaşanan çatışmaların izleri şehirde hâlâ taptaze duruyor. Çatışmalar sırasında yaralananlar hastanelere giderken, hayatını kaybedenlerin cenazeleri ise hâlâ evlerinde...
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

CİZRE - Cizre’nin Nur ve Yafes mahallelerine halen elektrik ve su verilemiyor. İnsanlar içme suyu olarak patlayan borulardan sokaklara dökülen çamurlu suyu kullanıyor. Nur mahallesinde bir yanda kurşunlarla taranan evler diğer yanda patlayıcılarla imha edilen zırhlı araçlar bulunuyor. Resmi olmayan rakamlara göre çatışmalardan dolayı 14 kişi hayatını kaybederken, 6 kişi de hastaneye gidemediği için kalp krizi ve benzeri vakalardan dolayı yaşamını yitirdi.

4 Eylül ’de Şırnak Valiliği tarafından sokağa çıkma yasağı ilan edilen Cizre’de, sokağa çıkma yasağı dün sabah saat 07.00’da kaldırıldı. Sokağa çıkma yasağının kalkmasıyla Nusaybin, İdil, Silopi ve Şırnak’tan Cizre’ye giden yollar trafiğe açıldı. Sekiz gün boyunca ailelerinin yanına gidemeyen Cizreliler sabah saatlerinde Cizre’ye girdi. Irak’a gitmek için Cizre girişinde bekletilen kamyonların geçişine izin verildi. Şehrin bazı bölgelerinde elektrik ve altyapı sistemi tamamen zarar gördüğü için Nur ve Yafes mahallesine su ve elektrik verilemedi.


Cizre'de yasaksız ilk gün


'ÖLÜMÜZLE BERABER YATTIK'

Önceki akşam ekmek almak için çarşıya inen ve ekmek aldıktan sonra eve dönerken kafasına isabet eden 75 yaşındaki Mehmet Erdoğan’ın cenazesi ambulansla kaldırıldı. Erdoğan’ın vurulduğu yerde bulunan ekmekleri gösteren Erdoğan’ın oğlu, ‘Bir haftadır evden çıkamadığımız için evde yiyecek bir şeyimiz kalmamıştı. Babam çarşıdaki fırından ekmek almak için evden çıktı. Sonra geri gelmedi. Babamın vurulduğunu öğrendim ancak cenazesini alamadık. Vurulduğu yerde babamın aldığı ekmekler hâlâ duruyor’ dedi. Önceki gece kalp krizi geçirdikten sonra hastaneye gidemediği için hayatını kaybeden 74 yaşındaki Mehmet Emin Açık’ın cenazesi ise bu haber  yazıldığı sırada hâlâ evinin salonunda bulunuyordu. Telefon hatları çalışmadığı için ambulans çağıramadıklarını söyleyen oğul Şahin Açık yaşadıklarını, ‘Babam kalp hastasıydı. Bir hafta boyunca hastaneye gidemedi. Dün gece saat 02:00 civarında babam aniden rahatsızlandı. Telefon hatları çalışmadığı için ambulans çağıramadık. Babamı kendi aracımıza bindirdik. Sokağın başına çıktığımızda arkamızdan ateş açıldı. Evimize geri geldik. Yaklaşık bir saat sonra babam hayatını kaybetti’ sözleriyle aktardı.

‘UYURKEN VURULDUK’

Önceki gün sabaha doğru evi taranan Bahattin Yeşil ise yaşadıklarını,"Sabaha doğru evde uyuyorduk. Aniden evimiz taranmaya başladı. Ben salonda uyuyordum. Bacağımdan vuruldum. Gelinimle oğlum odalarında uyuyordu. Gelinim omuzundan, oğlum da kalçasından vuruldu. Sabaha kadar evden çıkamadık. Kimseye ulaşamadık. Kendi imkanımızla kanamayı durdurmayı başardık. Biz bu evde kan kaybından ölebilirdik. Bunun hesabını kim verecek?" sözleriyle aktardı. Çatışmaların başladığı gün evleri taranan Emine Aslan ise, "Çatışmalar başladığında binada kim varsa evin en alt katına indik. Bir odada 16 kişi vardı. Nefes alamıyorduk. Salonun duvarının bir anda delik deşik olduğunu gördüm. Ailemizden iki kişi o anda yaralandı. Evimiz, eşyalarımız mahvoldu. O geceyi taranan salonda korku içinde geçirdikten sonra, ertesi gün sokağa çıkma yasağına rağmen akrabalarımıza sığındık" sözleriyle anlatıyor.


‘ELEKTRİK YOK, SU YOK, DOKTOR YOK’

Çatışmalardan en çok etkilenen Nur mahallesinde bulunan fırınlar ve işyerleri de çatışmalardan nasibini almış. Diğer mahallelerden gelenler taranmış işyerleri ile yanmış evleri incelerken, Nur mahallesi halkı da patlamış su borularından dolayı bir haftadır susuz kaldıklarını söylüyor. Sokağa dökülen çamurlu suyu bidona dolduran Fatma Cengiz adlı kadın, ‘Bırakın yemeği su bile bulamadık. Evde çocuklarımız aç ve susuz kaldı. Canımız pahasına sokağa çıkarak su bulmaya çalıştık’ diyor. Çatışmalar sırasında doktorların Cizre’den kaçtığını söyleyen Cizre Tıp Merkezi yöneticisi Bahattin Özkül ise sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Çatışmalardan önce yaklaşık on doktorumuz vardı. Bütün ana branşlarda hizmet veriyorduk. Ancak çatışmalar başlayınca doktorlar şehri terk etti. Sadece acil hizmeti veren bir doktor ile bir kadın doğum doktoru burada kaldı. Onlar da Cizreliydi. 8 gün boyunca hastalara bakamadık. Ambulanslarımız mahallelere giremedi."

Cizre'de dramın fotoğrafı: Ekmek...


‘POLİS NUR MAHALLESİNDE NÖBET TUTUYOR’

Öte yandan Nur mahallesinin belli sokaklarında polis zırhlı araçlarla nöbet tutuyor. Mahallenin ara sokaklarında patlayıcılarla imha edilen zırhlı araçların parçaları hâlâ olay yerinde duruyor. 

Cizre'de acı tablo ortaya çıktı