Cizre ve Silopi'de 10 bin askerle operasyon: Tanklar ilçe merkezinde

Cizre ve Silopi'de 10 bin askerle operasyon: Tanklar ilçe merkezinde
Cizre ve Silopi'de 10 bin askerle operasyon: Tanklar ilçe merkezinde

Fotoğraf: Aycan İrmez / @aycanirmez

Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde 10 bin asker ve polisin katıldığı operasyonlar sırasında tanklar da kullanılıyor. Askeri kaynaklar tankların patlayıcı tuzaklanmış barikatları yıkmak için kullanıldığını belirtiyor.

RADİKAL – Şırnak'ın Cizre ilçesinde hendekleri kapatmak ve barikatları kaldırmak için uzun süredir devam eden operasyonlar, bugün tank ve zırhlı araçlar eşliğinde yoğunlaştırıldı. Operasyonlara Isparta, Bolu ve Sivas'taki komanda birlikleriyle, Jandarma ve Polis Özel Harekat timlerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 10 bin güvenlik görevlisi katıldığı belirtiliyor.

İlçenin hakim tepelerine zırhlı araçlar ve tanklar konuşlandırılırken, bugün öğleden sonra tanklar ilçe merkezine indi. DHA’nın bölgeden geçtiği haberde tankların, Nur ve Cudi mahallerinde PKK’lılar tarafından kurulan ve patlayıcı tuzaklanan barikatları ateş altına aldığı belirtiliyor.

Silopi'de de tankların barikatların bulunduğu sokaklara kadar girdiği görüldü. Silopi’de bulunan HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez ise tankların barikatlara yaptığı atışlar sırasında evlerin de isabet aldığını söyleyerek bazı evlerde yangın çıktığını aktardı.  

Genelkurmay Başkanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, operasyonlar kapsamında 8 PKK'lının öldüğü, bunlardan birinin keskin nişancı tüfeği Kanas kullanıcısı, birinin de roketatar kullanıcısı olduğu belirtildi.

Bu arada Cizre ile İdil ilçeleri arasında bulunan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'na askeri uçaklarla takviye birliklerin indirildiği öğrenildi.

Bazı Diyarbakır ve Şırnak'ın bazı ilçe merkezlerinde tank atışı yapıldığına dair video görüntüleri iki gündür özellikle sosyal medya mecralarında paylaşılmıştı.

Cizre'de 11 yaşındaki Salih Edim başından vurularak öldürüldü
 

Cizre ve Silopi'de operasyon, çatışma ve ev baskınları