Cizre ve Silopi'de çatışmalar sürüyor, halk bodrum katlara sığındı

Cizre ve Silopi'de çatışmalar sürüyor, halk bodrum katlara sığındı
Cizre ve Silopi'de çatışmalar sürüyor, halk bodrum katlara sığındı
Şırnak, Mardin ve Diyarbakır'ın ilçelerinde sokağa çıkma yasakları ve operasyonlarla birlikte çatışmalar da sürüyor. Binaların ağır hasar gördüğü Cizre'de vatandaşlar bodrum katlara sığınırken Silopi'de gıda ve temel ihtiyaç sıkıntısı yaşanıyor.

RADİKAL – Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde 14 Aralık'ta hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için başlatılan operasyonlar kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ederken, iki ilçeden de şiddetli patlama ve silah sesleri geliyor; ilçe merkezlerinden dumanlar yükseliyor. Cizre’de sokak aralarındaki barikatlara tanklarla atış yapılırken halkın bodrum katlara sığındığı öğrenildi. Silopi’de ise vatandaşlar gıda ve temel ihtiyaç sıkıntısı yaşıyor. Mardin’in Nusaybin ilçesinde de gece boyunca durulmayan çatışmalar bugün de devam ediyor.

CİZRE

Cizre'de operasyon ve çatışmalar Cudi, Nur ile Yasef Mahallesi'nde yoğunlaşırken, ilçenin hakim tepelerine konuşlanan tanklardan mahallelerde kurulan barikatlara atışlar yapıldı. Cizre’de 14 Aralık'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağından sonra, başlatılan ve askerlerin de tanklar ve zırhlı araçlarla katıldığı operasyonlar kapsamında zaman zaman şiddetli çatışmaların yaşanıyor. Tankların barikat kurulan sokak aralarına atışlar yaptığı görülürken, ilçedeki Cudi, Nur ile Yasef mahallelerinde yoğunlaşan çatışma ve patlamalar nedeniyle zaman zaman ilçe merkezinin üstünü duman kaplıyor.

Askerlerin tankların eşliğinde bazı sokaklara girdiği Cudi Mahallesi'nde çatışmalar devam ediyor. Bu mahalledeki hakim tepelere konuşlandırılan tanklardan da zaman zaman mahallelerde kurulan barikatlara yönelik atışlar yapıldığı görülürken, çatışmaların yoğunlaştığı mahallelerde oturanların evlerinin bodrum katlarına sığındığı ifade ediliyor.

SİLOPİ

Silopi'de de operasyonlar ve çatışmaların ardından çok sayıda binanın hasar gördüğü belirtiliyor.

Silopi'deki Başak, Nuh, Cudi ile Barbaros mahallelerine yönelik operasyonlar devam ederken, 3'üncü Cadde üzerinde bulunan Mesut Balaman'a ait eve dün bomba isabet etti. Patlamanın olduğu odanın boş olması olası bir faciayı önledi.

Çatışmaların yoğunlaştığı Başak ve Barbaros mahallelerindeki evlerini terk eden yaklaşık 500 kişi güvenlik güçleri tarafından bir spor salonuna yerleştirildi. Burada bir süre bekleyen vatandaşlar istekleri doğrultusunda hendeklerin bulunmadığı Dicle ve Ofis mahallelerindeki yakınlarının yanlarına götürüldü. Nuh, Cudi, Yenişehir, Karşıyaka, Yeşiltepe, Şehit Harun Boy mahallelerinde oturan birçok ailenin başta su olmak üzere gıda ve temel ihtiyaç sıkıntısı çektiği kaydedildi.

NUSAYBİN

Mardin'in sokağa çıkma yasağı bulunan ilçesi Nusaybin’de de güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlarda, dün gece ve bugün silah ve patlama sesleri duyuldu.

Nusaybin'de 14 Aralık günü 4 mahallede ilan edilen ve dünden itibaren 15 mahalleye yayılan sokağa çıkma yasağı devam ederken, yasak kapsamında uluslararası İpek Yolu da ulaşıma kapatıldı. İlçede gece boyunca devam eden çatışmaların ardından sabah saatlerinden itibaren de birçok mahalleden silah ve patlama sesleri yükseldi. Vatandaşlar da sokağa çıkma yasaklarını pencere ve balkonlarında tencere ve tava çalarak protesto etti.

Hüda-Par: Askerler Cizre'de iki üyemizin evine zorla mevzilendi

GENELKURMAY’DAN AÇIKLAMALAR

Genelkurmay Başkanlığı da bölgede devam eden operasyonlar ve çatışmalarla ilgili olarak sık aralıklarla bilgi notu geçiyor. Diyarbakır Sur'da devam eden operasyonda, 1 uzman çavuşun şehit olduğunu, 4 uzman çavuşun ise yaralandığını açıklayan Genelkurmay, dün düzenlenen operasyonlarda 8 PKK'lının etkisiz hale getirildiğini ve ilçede öldürülen PKK’lı sayısının sayısı 15’i bulduğunu duyurdu.

Genelkurmay Başkanlığı’nın, Cizre'deki operasyonla ilgili açıklamasında ise 12 PKK'lının daha öldürüldüğü ve böylelikle toplam sayının 103’e yükseldiği belirtildi.

Askeri kaynakların Silopi’ye ilişkin açıklamasında ise Başak Mahallesi’nde bölgeyi terk etmek isteyen 250-300 vatandaşa, PKK'lılar tarafından ateş açıldığı belirtildi.

(DHA - AA - Radikal)