Cizre, Yüksekova, Ağrı'da Öcalan eylemleri, gözaltılar var

Cizre, Yüksekova, Ağrı'da Öcalan eylemleri, gözaltılar var
Cizre, Yüksekova, Ağrı'da Öcalan eylemleri, gözaltılar var
DTP'nin Abdullah Öcalan'ın cezaevi şartlarının düzeltilmesi için düzenlediği eylemlerde bugün de olaylar çıktı. Çok sayıda kişi gözaltına alındıŞırnak'ın Cizre İlçesi'nde İmralı'da bulunan Abdullah Öcalan'ın cezaevi şartlarının düzeltilmesi için bugün yapılması planlanan yürüyüş nedeniyle kepenkler açılmadı. Atatürk Parkı'Nda toplananların yürüyüşen polis izin vermeyince, çıkan arbedede ilçe savaş alanına döndü. Polis göstericileri dağıtmak için tazyikli su ve gaz bombası kullandı, göstericiler polise taş atarak karşılık verdi.
DTP Cizre ilçe başkanlığı tarafından bugün bir yürüyüş düzenleneceğinin duyurulması üzerine, esnaflarda bu çağrıya uyarak işyerlerini açmadı. Atatürk Parkı'nda bu sabah erken saatlerde aralarında Şırnak Belediye Başkanı DTP'li Ramazan Uysal ve İdil, Silopi ile Cizre belediye başkanlarının'da bulunduğu yaklaşık 4 bin kişi toplandı. Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal'ın "Karayolunda değil Cudi Mahallesi'nde yürüyeceğiz ve orada basın açıklaması yapıp dağılacağız" talebi polis tarafından kabul edilmedi. Bu arada ilçenin bir çok giriş noktasında önlem alan güvenlik güçleri, çevre il ve ilçelerden gelerek yürüyüşe katılmak isteyenleri ilçeye sokmayarak geri gönderdi.
Atatürk Parkı'nda toplananlara katılmak için Cudi ve Nuh mahallelerinde biraraya gelerek Atatürk Parkı'na 200 metre mesafede bulunan İdil karayolu üzerinde toplandı. Göstericiler, Karayolu üzerindeki Karayolları Şube Müdürlüğü bahçesinde önlem alan çevik kuvvet ekipleri ile özel harekat timlerine taşlarla saldırdı. Polis, grubu dağıtmak için panzerlerden tazyikli ile gözyaşartıcı bomba kulandı.
Polis, bu sırada Atatürk Parkı'nda toplananları yaptığı anonslarla dağılmaları yönünde uyardı.
Burada toplananların dağılmaması üzerine Dörtyol Mevkii'nde önlem alan çevik kuvvet ve özel harekat timleri gaz bombaları ve panzerlerden tazyikli su sıkarak müdahale etti. Aralarında kadınlarında bulunduğu göstericiler parktan çıktıktan sonra polise taş atarak karşılık verdi. Savaş alanına dönen Cizre'de sokak aralarına dağılarak barikatlar kuran göstericiler ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor


ŞANLIURFA'DA DA ALPERENLER OCAĞI TAŞLANDI


ŞANLIURFA’da, Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından düzenlenen ‘Özgür irade, demokratik çözüm’ mitingi öncesi yapılan yürüyüşte olaylar çıktı. DTP milletvekilleri ile Abdullah Öcalan’ın kardeşleri Mehmet ve Fatma Öcalan’ın da katıldığı yürüyüşte, Öcalan ve PKK lehine slogan atan grup, Alperen Ocakları ile bazı işyerleri ile polisi taşladı.
Şanlıurfa’da Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarının iyi olmadığı gerekçesiyle miting öncesi yürüyüş düzenlendi. Öğle saatlerinde Ali Şelli Parkı’nda toplanan yaklaşık 2 bin kişilik grup, DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, Iğdır Milletvekili Pervin Buldan ve Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici’nin de gelişinin ardından, mitingin yapılacağı Karakoyun İş Merkezi’ne doğru yürüyüş başlatıldı.
Aralarında Abdullah Öcalan’ın kardeşleri Mehmet ve Fatma Öcalan’ın da bulunduğu grup, PKK ve Öcalan lehine slogan atarak yürürken, bulvar üzerindeki balkonunda Türk bayrağı bulunan Alperenler Ocağı’ndan işaret parmağını havaya kaldıran ve alkışlayan 7-8 kişiyi taşlamaya başladı. Çoğunluğu yüzlerini poşu ile gizleyen kalabalıkta yer alanlar, Öcalan ve PKK sloganları eşliğinde Alperenler Ocağı ve çevresindeki binalar ile bazı işyerlerini taş yağmuruna tuttu. Sivil polisler ile bazı DTP’lilerin engel olmaya çalıştığı kalabalık, Şanlıurfa Valiliği’nin de bulunduğu bulvar üzerinde, görevli polisler ile bazı işyerlerini taşlamayı sürdürdü. Polisin karşılık vermediği olaylarda bazı işyerlerinin camı kırılıp, hasar oluşurken kalabalık, yaklaşık 20 dakika sonra mitingin yapılacağı Karakoyun İş Merkezi’ne ulaştı. Etkinlik, DTP’li vekillerin konuşma yapacağı miting ile devam ederken, kentte güvenlik en üst seviyeye çıkarıldı.


YÜKSEKOVA’DA OLAYLAR ÇIKTI
Kandil ve Mahmur Kampından gelen 9 kişinin de katıldığı Hakkaki’nin Yüksekova ilçesindeki mitingde olaylar çıktı. Miting de yapılan konuşmaların ardından bir grup ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçti. Bu sırada ilçe merkezinde bulunan polis araçlarını taşlanması üzerine olaylar çıktı. Olaylar devam ediyor


DOĞUBAYAZIT’TA POLİS 20 GÖSTERİCİYİ GÖZALTINA ALDI

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde izinsiz gösteri ve yürüyüş düzenleyen gruba polis müdahale etti.
Alınan bilgiye göre, Demokratik Toplum Partisi (DTP) ilçe teşkilatı önünde toplanan bir grup, izinsiz yürüyüş düzenlemek istedi. İlçe merkezinde yoğun güvenlik önlemi alan Emniyet Müdürlüğü ekipleri, gurubun yürüyüş yapmasına izin vermeyerek dağılmaları konusunda uyarı yaptı.
Polisin uyarısına rağmen terör örgütü lehine slogan atarak polise taşla saldıran grubu güvenlik güçleri, biber gazı ile müdahale ederek dağıttı.Ara sokaklara dağılan ve yola barikat kuran 20 gösterici polis tarafından
gözaltına alındı.