@idrisemen

Cizre'de 12 yaşındaki çocuk öldürüldü

Cizre'de 12 yaşındaki çocuk öldürüldü
Cizre'de 12 yaşındaki çocuk öldürüldü

12 yaşındaki Nihat Kazanhan kafasından vurularak öldürüldü.

Şırnak'ın Cizre ilçesinden bugün bir ölüm haberi daha geldi. 12 yaşındaki Nihat Kazanhan isimli bir çocuk başından vurularak öldürüldü. Cizre'de 27 Aralık'tan bu yana ölenlerin sayısı 6'ya çıktı. Radikal'e konuşan amca Yusuf Kazanhan, "Öğlene kadar iş yerinde beraberdik. Eve gelip yemek yedik. Sonra sokağa çıktı. Hiçbir olay yokken başından vurularak öldürüldü" dedi.
Haber: İDRİS EMEN / Arşivi

RADİKAL - HDP ve DTK yöneticilerinin “Büyük bir provokasyon devrede” uyarısında bulunduğu Cizre durulmuyor. İlçeden bugün de bir çocuğun ölüm haberi geldi. Yafes mahallesinde polisin müdahalesi sırasında 12  yaşındaki 6'ncı sınıf öğrencisi Nihat Kazanhan isimli çocuk kafasına aldığı kurşun sonucu ağır yaralandı.

Ağır yaralı olarak Cizre Devlet Hastanesi'ne kaldırılan küçük çocuk tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

HATİP DİCLE İLÇEYE GİTMİŞTİ

Cizre'de bugün Demokratik Toplum Kongresi Başkanı Hatip Dicle, HDP Şırnak Milletvekilleri Selma Irmak ile Faysal Sarıyıldız ilçeye giderek sivil toplum örgütleri başta olmak üzeri çeşitli görüşmelerde bulundu.

Hatip Dicle'den Cizre'de provokasyon uyarısı


Dicle'nin toplanan kalabalığa hitaben yaptığı konuşmanın ardından grupların dağılmasından sonra Yasef Mahallesi'nden geçen çevre yolu yakınlarında Nihat Kazanhan, başına isabet eden kurşunla ağır yaralandı. Çevrede bulunanlar tarafından Cizre Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Kazanhan, yapılan tüm müdahaleye rağmen hayatını kaybetti.

AMCA: VURULDUĞU SAATLERDE OLAY YOKTU

Nihat’ın vurulduğu saatlerde mahallede olay olmadığını söyleyen amca Yusuf Kazanhan ise şunları söyledi: "Ben bir elektronik servisinde çalışıyorum. Yeğenim de bana yardım etmek için bu sabah benimle birlikte işe geldi. Sonra beraber eve gelip yemek yedik. Mahallede hiç olay yoktu. Arkadaşlarıyla buluşmak için dışarı çıktı. Sonra Nihat’ın vurulduğu ve hastaneye kaldırıldığı bilgisini aldık. Görgü tanıkları çevre yolundan geçen zırhlı aracın Nihat’a ateş ettiğini söylüyor.’’

GÖRGÜ TANIKLARI: POLİS EKİPLERİ GEÇİYORDU

Görgü tanıkları Nihat Kazanhan'ın vurulduğu sırada bölgeden polis ekiplerinin geçtiği iddia etti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Cizrepostası'na konuşan görgü tanıkları ise çocukların yanından geçen polislerin gaz bombası attığını ve ardından silah sesleri duyulduğunu söylediler. 

BELEDİYE BAŞKANI: ÖZEL TİM ATEŞ AÇMIŞ

Cizre Belediye Eşbaşkanı Leyla İmret de Kazanhan’ın polis tarafından vurulduğunu öne sürdü. İmret, “Görgü tanıklarının bize aktardığına göre özel harekat timlerinin ateş açması sonucu öldü. O mahallede herhangi bir olay yoktu, çocuklar duvar dibinde oturuyormuş" dedi.

Cizre’de 14 yaşındaki Ümit Kurt adlı bir çocuk da 6 Ocak’ta vurularak öldürülmüştü.


  http://www.radikal.com.tr/127239612723968

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  one mınute nerde davos fatihi kendi ülkesine baksın - user976273

  ya ne istediniz subyandan onu bu hayattan koparıp aldınzı bu kadarmı merhametsiz vicdansız taş kalplisiniz nasıl insansınız siz çocukk adı üstünde yazıktır günahtır be görevinizi yapacaksanız adam gibi yapın sizin göreviniz kalabalığı dağıtmaksa onu yapın yangına körükle gitmek kşmseye fayda getirmez eğer bunu yapan polis de vicdan ve Allah inancı varsa gider teslim olur

  Kurtuluş yolu. - karçiçekleri

  Bu çocuk ları öldürmenin tek bir nedeni var; Halkı tahrik edip sokaklara çıkarmalarını sağlayıp, yeni çıkartılan güvenlik yasasını devreye koyup, bir katliam yaşatmaktır. Genelikle hep böyle olur boğazına kadar kirli işlere batmış yönetimlerin. Savaşla bataklıktan kurtulmak tek yöntemdir bunlar için.

  Katillere sesleniyorum. - vemerald

  "Siz çocuk öldürmeyi iyi bilirsiniz" demişti Davos fatihi!

  BU KEZ DEVLET HİÇ BİR MAZERETE SIĞMADAN FAİLİ ORTAYA ÇIKARMALIDIR. - m.rozbilen

  Fail ya da failleri bulmak için gece yarısı evlere baskın yapan polis, devlet nerede? Yoksa ölen bir kürt olduğu için mi? Ölsün de bir kürt olsun, çoluk çocuk fark etmez dendiği için mi? Polis ve devlet bunun altından kalkmak ve esas fail olmaktan kurtulmak istiyorsa bu canileri bulmalıdır. Kimi tanık beyanlarına göre polisin, suç delili kovanları toplaması suçluyu bulmak için mi, delil karartmak için mi? Bana göre böyle öldürerek ne barış sağlanır ne huzur. Şiddet daha baskın bir şiddetle tepkiye dönüşeceğini ne zaman anlayacağız? Yazık ediyorsunuz, şu güzelim ülkeyi yaşanamaz hale getiriyor, zehirliyorsunuz. Hangi sorunu çözmek için peki? Bu güne kadar çözebildiniz mi? Şiddet ve zulmden başka.

  Çocuk katilleri - user387403

  Bunlar gerçekten Kürtlerin sabrını zorlayarak mevcut çatışmasızlık sürecini sonlandırmak istiyorlar.Savaş ortamı milliyeçi olarak propoganda yapan akp'nin işine yarayacak.Mit Belgeleri tırlar ve son dergi saldırısı gündemi değiştirmek çözüm sürecinde kürtleri oyalamak istiyorlar... Görünen köy klavuz istemez uludere bizzat Erdoğanın talimatı ile gencecik bedenler paranparça oldu...Yıllardır Kürtler bu kafalarla savaaşıyor Türk halkı ile değil artık anlayın bunu..Artık aman devlet çocuk vurdu demeyelim çocuk öldürmek devlet için olağan bir durum...Kürçe bir söz var:' Heya xira nebe ava nabe..''Bu iş bozulmadan düzelmez. Tekrar yeni bir yönetim yapılanması gerek.Tepeden yönetmek milli egemenliğe aykırı.. % 90 larda Cizre de oy alan Hdp Cizre'yi eniyet müdürü ve kaymakam yönetiyor... Ki bunalar akpnin memurları...Adaletten bahsetmeyin lütfen...Sabır taşı çatlamak üzere bunun altında herkez kalır...

  cizre'de neler oluyor - merenguer

  kürdistanda şarıl şarıl kan akıyor. çocuklara acıyın efendiler. 10 günde 4. kürt çocuğu bu. en büyüğü 19 yaşında nasıl kendi çocuğunu öpüyor bunları katleden polisler.

  Artık yeter ! - user920443

  ciddeen artık yeter devlet ne yapmaya çalışıyor böyle ? Zırhlı araçlar plakasız geziyor her türlü açılan ateş polis tarafından yapılıyor daha geçen gün bir polisin makinalı tüfek ile nasıl gözcülük yaptıgı akrebi ortaya çıkartıp göstericileri kendilerine çektirtip ateş açmak istemesi görüntüleri ortaya çıktı yeniden faili meçhuller ortaya çıkmaya başladı acilen birşey yapılması lazım. Hendekleri kapatın dediler hendekler kapatıldı polis operasyona başladı şimdi tekrardan kazıldı hendekler ayıptır yahu ölen masum insanların çocukların suçu nedir hedef gözetilerek vuruluyor ordaki halk polis kesse olaylar durulacak zaten ama polisinde çıkmaya niyeti yok yeter artık !