Cizre'de 60 kemik parçası ve 20 boş kovan bulundu

Cizre'de 60 kemik parçası ve 20 boş kovan bulundu
Cizre'de 60 kemik parçası ve 20 boş kovan bulundu

Kazı, televizyon vericileri ve baz istasyonlarının bulunduğu karayolu üzerindeki tepede yapıldı. fotoğraf: ramazan imrağ / dha

Şırnak Barosu'nun talebi üzerine Cizre Başsavcılığı'nca başlatılan kazıda bulunan kemiklere DNA testi yapılacak. Kazı bugün de sürecek

ŞIRNAK - Güneydoğu’daki faili meçhul cinayetleri aydınlatma ümidiyle başlatılan kazılara Şırnak’ın Cizre ilçesinde devam edildi. 1990’lı yıllarda kaçırılıp öldürülen iki kişinin cesetlerinin gömüldüğü iddia edilen noktada 60 kadar kemik parçası, uzun namlulu silahtan atılmış 20 boş mermi kovanı ve kumaş parçaları bulundu.
Şırnak Barosu’nun talebi üzerine,  Cizre’de televizyon vericileri ve baz istasyonlarının bulunduğu Cizre-Şırnak karayolu üzerindeki bir tepede, dün Cizre Başsavcılığı’nca kazı çalışması başlatıldı. Kazı çalışmalarına Şırnak Barosu avukatlarından Rüya Elçi ile Rıdvan Dalmış da katıldı. Kaçırılıp öldürüldükleri ileri sürülen İzzet Badır ve Abdullah Özdemir’in kemiklerinin bulunması amacıyla yürütülen kazı akşam saat 18.00’de sonlandırıldı.
Avukat Rüya Elçi, dosyada gizlilik kararı bulunması nedeniyle ayrıntılı bilgi alamadıklarını ifade ederek, “Bugünkü (dünkü) kazılarda 60’ya yakın kemik parçası ile uzun namlulu silahtan atılan 20 boş kovan ve kumaş parçaları bulundu. Havanın aşırı yağışlı olması nedeniyle kazı sağlıklı yapılamadı. Yarın (bugün) tekrar aynı bölgede kazı yapılıp yapılmayacağına savcılık karar verecek” dedi.
Bulunan kemik parçaları, DNA testi için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmek üzere savcı nezaretinde delil poşetine kondu. Bulunan kemiklerin şu ana kadar insan veya hayvana ait olduğuna dair herhangi bir bulgunun saptanamadığı bildirildi. Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi ise, kendi talepleri doğrultusunda kazı yapıldığını ancak kendilerinin yeterince bilgilendirilmediğini öne sürdü.
Ergenekon dosyasının en önemli tanığı Tuncay Güney ve eski JİTEM’ci Abdülkadir Aygan, JİTEM’in 1990’lı yıllarda çok sayıda kişiyi kaçırıp öldürdükten sonra cesetlerini gömdüğünü öne sürmüştü. Bu ifadelerin ardından, kayıpların yakınları savcılıklara başvurunca özellikle Şırnak’ta çok sayıda noktada kazılar başlatılmıştı. (dha)