Cizre'de bulunan 13 kemik hayvanlara ait çıktı

Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Kuştepe Köyü’ndeki kazılarda çıkarılan ve İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilen 20 kemik parçasından 13’ü ilk incelemede hayvanlara ait olduğu belirlenip DNA testine tabii tutulmadı. Yedi kemik parçasının ise DNA testine tabi tutulacağı belirtildi.
Eski Cizre Belediye Başkanı ve korucubaşı Kamil Atak hakkındaki bir ihbar üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Cizre’nin Kuştepe Köyü’nde kazı çalışması başlatmıştı. İhbarda Kamil Atak’ın PKK’ya yardım ettiği öne sürülen kişileri işkence yaparak öldürdüğü, bazı kişileri ise infaz etmesi için Hizbullah örgütüne teslim ettiği anlatıyordu. Kuştepe Köyü’ndeki kazılarda 20 kemik parçası bulunurak incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Soruşturma kapsamında Atak’a infaz emirlerini verdiği öne sürülen dönemin Cizre İlçe Jandarma Komutanı Cemal Temizöz de tutuklandı. Ayrıca Kamil Atak’ın oğlu Temel Atak ve üç PKK itirafçısı tutuklanarak cezaevine konuldu.
İstanbul Adli Tıp Kurumu uzmanları kemikler üzerinde yaptıkları ilk incelemede kemiklerin 13’ünün hayvanlara ait olduğunu tespit ederken geriye kalan yedi kemiğin ise DNA testine tabii tutulacağı öğrenildi.