Cizre'de Hasip Kaplan'a tabura giriş izni yok

Cizre'de Hasip Kaplan'a tabura giriş izni yok
Cizre'de Hasip Kaplan'a tabura giriş izni yok
Bayramlaşma törenine giden DTP Milletvekili Kaplan Cizre Tank Taburu'nun kapısıda bekletildi


 

Ferit ASLAN- Ramazan İMRAĞ

ŞIRNAK - DTP Milletvekili Hasip Kaplan, protokolün bayramlaşmasının yapıldığı Cizre Tank Taburu’na bayramlaşmak için gittiğini ancak içeriye alınmadığını söyledi. Nizamiyedeki astsubay ve askerlerle bayramlaştığını ve 5 dakika bekledikten sonra ayrıldığını belirten Kaplan, “Birlik ve kardeşlik mesajlarının verilmesi gereken bu günlerde karşılaştığımız bu muameleyi tasvip etmemiz mümkün değildir” diyerek tepki gösterdi. Cizre Kaymakamı Cihan Demirhan ise konuyla ilgili yorum yapmayacağını söyledi.
Şırnak’ın İdil İlçesi’nde bayramlaşmalara katılan DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, daha sonra Cizre’ye geçerek buradaki bayramlaşmaya katılmak istedi. Ancak, geç kaldığı için bayramlaşmaya yetişemeyen Kaplan, protokolün Cizre Tank Taburu’nda bayramlaşmada olduğunu öğrenince birliği gitti.
Ancak Kaplan, nizamiyedeki görevliler tarafından tabura alınmadığını anlatan Kaplan, buradaki nöbetçi astsubay ve askerlerle bayramlaştığını ve 5 dakika bekledikten sonra ayrıldığını belirtti. Hasip Kaplan’ın içeriye alınmaması üzerine DTP’li Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak da Tabura girmeden ayrıldı.-BİRLİK MESAJI VERİLMESİ GEREKİRKEN-DTP Milletvekili Hasip Kaplan, yaşanan olaya tepki gösterdi. Kaplan, İdil’deki resmi bayramlaşmaya katıldıktan sonra Cizre’deki bayramlaşmaya da katılmak için Cizre’ye gittiğini belirterek, şunları söyledi:
“Arkadaşlar, Kaymakamlığın öğretmenevinde yaptığı resmi bayramlaşmanın bittiğini, Garnizona geçileceğini oradan da Cezaevi ve Emniyetin ziyaret edileceğini belirterek, Garzinoza gelmemizi istediler. Garnizonun bulunduğu Tank Taburuna gidince milletvekili olduğumu bilmelerine rağmen ‘içeriye soracağız’ denilerek bekletildik. Bu esnada araçtan inerek orada bulunan askerlerin bayramını kutladım. Daha sonra sivil bir görevliye, bu kentin milletvekili olduğunu ve protokolde yer aldığımı belirterek, oradan ayrıldım.”
Hasip Kaplan, birlik beraberlik ve kardeşlik mesajlarının verilmesi gereken bu günlerde kendisine gösterilen muameleyi tasvip etmediğini vurgulayarak, “Ben bu kentin milletvekiliyim. Daha önce Şırnak’ta bayramlaşmalara katıldık. Bugünlerde böyle dışlayıcı tavırlar yerine, kucaklayıcı tavır ve mesajların verilmesi gerekir. Ben de yaşanan durumu protesto edip arkadaşlarım ile ordan ayrıldım ve bayramlaşma ziyaretlerimizi sürdürüyoruz” dedi.
Cizre Kaymakamı Cihan Demirhan ise, Kaplan’ın tabura alınmamasıyla ilgili bir yorumda bulunamayacağını söyledi. (dha)