Cizre'de kaza gerginliği sürüyor

Cizre'de tanker kazası gerginliği devam ediyor. Esnaf kepenk kapattı, yola barikat kuruldu


Ramazan İMRAĞ/CİZRE

ŞIRNAK’ın Cizre İlçesi’nde dün freni boşalan tankerin 4 kişinin ölümü, 13 kişinin de yaralanmasına neden olduğu kazaya tepki gösteren grup, bu sabah İdil karayolunu barikat kurarak yaklaşık 2 saat trafiğe kapattı. Cadde üzerindeki esnaf kepenklerini açmazken, protestocular önlem alınacağı vaadinin ardından barikatları kaldırdı.
Cizre’de sık sık kazaların maydana geldiği ilçe girişindeki İdil karayolunda dün freni boşalan tanker, 300 metre boyunca önüne çıkan 8 aracı sürükledi, 15 işyerine hasar verip, 4 kişini ölümü, 13 kişinin de yaralanması neden oldu. Kazanın ardından cadde üzerinde toplanan öfkeli kalabalık polisle çatışınca, güvenlik güçleri protestocuları havaya ateş açıp, biber gazı kullanarak dağıttı. Kazada ölen Ramazan Kalkan, İzzettin Ören ve İdris Isırgan dün gece ilçede toprağa verilirken, Özgür Tekin’in cenazesi Diyarbakır’a gönderildi.

BARİKATLA YOL KAPATILDI
Cizre bu sabah aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 100 kişilik grup, kazayı protesto ettiklerini söyleyerek, İdil yolunu ilçe girişinde çöp konteynırları ve taşlarla barikat kurarak araç trafiğine kapattı. Cadde üzerindeki esnaf da kepenk kapatarak işyerlerini açmadı.
Sabah saatlerinde kazada yaşamını yitirenlerin taziyesine giden Cizre Kaymakamı Cihan Demirhan’ın önüne kesen kişiler, sürekli kazaların meydana geldiği söz konusu yol için önlem alanmasını istedi. Kaymakam Demirhan ise Şırnak’taki bütün kurumların önlem için çalıştığını ve sorunun çözüleceğini söyledi.

2 SAATTE İKNA OLDULAR Cizre’de protesto gösterisine karşı geniş güvenlik önlemleri alan polis, önemli noktaları panzerlerle tuttu. Barikatla yolu saat 09.30 sıralarında kapatan göstericiler, yaklaşık 2 saat boyunca hiç bir aracın geçişine izin vermedi. Polis, ise müdahalede bulunmayarak protestocuları uzaktan izledi. Saat 10.30 sıralarında Cizre Tank Taburu’ndan TIR’lara yüklenen 4 tankın geçişine de izin vermeyen protestocularla, polis yetkilileri görüştü. Polis yetkilileri, protestoculardan yolu açmalarını isteyerek, “Vali bey Başbakan’a durumu bildirdi. Gerekli yerlere de bilgi verildi. En kısa sürede burada gerekli önlem alınacak. Bunun sözünü veriyoruz” dedi.
Bunun üzerine protestocular, yoldaki barikatları kaldırdı. Daha sonra bölgeye gönderilen çevik kuvet ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı.
Bu arada tankerin çarparak devirdiği trafonun onarımı ise sürüyor. Cizre’nin bir bölümüne elektrik verilirken, diğer kesimlerine de verme çalışmalarının sürdüğü belirtildi.