Cizre'de olaylı gün

Cizre'de olaylı gün
Cizre'de olaylı gün
Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'liler, Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılışının yıldönümünde eylem yaptı. Okuldan çıkan öğrencilerle öğretmenler zor anlar yaşadı.

RADİKAL - Abdullah Öcalan'ın, Türkiye 'nin baskısıyla 9 Ekim 1998 yılında Suriye 'den çıkarılışının yıldönümünde Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde olaylar çıktı. Esnaf kepenk kapatırken yüzleri maske ile kapalı YDG-H'liler, Çevreyolu, Dörtyol Kavşağı, Köprübaşı ve Nusaybin Caddesi üzerinde yol kesip, sürücülerinden anahtarlarını alarak, araç ve TIR'larla yolu ulaşıma kapattı.

ÖĞRENCİLER ZOR ANLAR YAŞADI

Olay yerine giden polis ekipleri gaz bombası ile müdahale ederken YDG-H'liler molotofkokteyli ve taş attı. Olayların arasında kalan okullarından çıkan öğrenci ve öğretmenler ile vatandaşlar korku ve panik içinde kaçıştı. Polis araçlarından anons yapılarak, yolları kapatacak şekilde park edilen araçların kaldırılması istendi. Şoförler de anahtarlarının alındığını belirterek, araçlarını kullanamadıklarını dile getirdi.

Cizre'nin çeşitli noktalarında yol kapatan YDG-H'lilerle polis arasındaki olaylar yer yer sürerken, ilçede geniş güvenlik önlemi alındı. (Ramazan İMRAĞ/CİZRE/DHA)