Cizre'de polis araçlarında plaka yok!

Cizre'de polis araçlarında plaka yok!
Cizre'de polis araçlarında plaka yok!
14 yaşındaki boyacı Ümit Kurt'un dün vurularak öldürüldüğü Cizre'de hastane morgu önüne giden 20'ye yakın akrep, panzer gibi zırhlı araçların ve polis otomobillerinin hepsinin plakasının sökülmüş olduğu belirtildi

RADİKAL - Şırnak’ın Cizre ilçesinde öldürülen 14 yaşındaki boyacı çırağı Ümit Kurt’un cenazesi otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Otopsinin tamamlanmasının ardından cenaze Cizre'deki ailesine teslim edilmek üzere yola çıktı. Polis saldırısında yaralanan Cizre Sanayi ve Ticaret Odası çalışanı Çelebi Sakçak da hastanede tedavi altında.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Şırnak Şube Başkanı Emirhan Uysal, Kurt’un vurulduğu olay yerine ve kaldırıldığı hastaneye giderek incelemelerde bulundu.

Uysal Bianet’ten Ayça Söylemez'e yaptığı açıklamada, Cizre Devlet Hastanesi’ne ve morgun önüne giden 20’ye yakın akrep, panzer gibi zırhlı araçların ve polis otomobillerinin hepsinin plakasının sökülmüş olduğunu anlattı.

Uysal, olay yerinde görgü tanıklarıyla yaptığı görüşmenin ardından dinlediklerini şöyle aktardı:

“Polisin zırhlı araçları kapatılmış olan hendeklerin yanından mahalleye giriyor. Ortada hiçbir olay yokken, eylem veya kalabalık yokken… Kaymakamın anlattığına göre polis yüzü kapalı, silahlı kişiler görüp ateş etmiş. Ancak ateş edilenlerden biri işten dönen boyacı çırağı diğeri de işinden dönen, üzerinde takım elbise bulunan bir memur. İkisinin de yüzü kapalı değil. Boya yapmaktan dönen çocuğun üzerinde iş elbisesi var. Yaralanan memurun tedavisi sürüyor, hayati tehlikesi yok ama doktorlar felç kalma riski olabileceğini belirtti. Bu olay dün 18.00 sıralarında oluyor.”

Avukat Emirhan Uysal, otopsiye giren doktorlar da görüştüğünü, mermi isabet eden iki kişinin de arkasından vurulduğunu söyledi, “Ateş edilirken kaçıyorlar, bu nedenle de tahminimce arkadan vurulmuşlar” dedi.

ARKADAŞI OLAYI ANLATTI
14 yaşındaki Ümit Kurt'un ölümüne tanıklık eden ve boya-badana işinde birlikte çalıştığı arkadaşı E.K., bir anda elektriklerin kesildiğini ve mahalleye giren polislerin zırhlı araç üzerinden etrafa rastgele ateş açtıklarını, Ümit Kurt'un da bu sırada öldürüldüğünü söyledi.

Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre, E.K., Kurt’un dün akşam kendisine boya-badana işinde yardım etmek için Cudi Mahallesi’ne geldiğini belirtti.

“Ne olduğunu anlamadık bir anda Ümit yere düştü. Hastaneye kaldırdık ama yaşamını yitirdi. Arkadaşım Ümit gençlik çalışanı değildi ve benim yanımda çalışıyordu.”


  http://www.radikal.com.tr/126672112667214

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  terör - user462095

  Dün öldürülen çocuğu teröristmiş gibi lanse ettiniz.Gazete olarak haber yaparken radikalin buna dikkat etmesini beklerdim bu size yönelik olan eleştirim.Kalanlara gelince bu ülkede eğer birbirimizi anlayacaksak bir etnik kökenin hakkını diğer etnik kökendeki insanların daha fazla savunması gerekir.Bugün Kürtlere yapılan yarın Türklere yapılacak olan veya başka etnik kökenler kim olduğu farketmez.Zulüm her zaman zulümdür.Doğuda olunca terörle mücadele ancak aynı olay batıda olunca devlet terörü şeklinde yorumlanırsa olaylar o zaman sıkıntı vardır.Başka bir husus da şu ki AKP nin açılımlardan anladığı kendi kürdünü veya kendi alevisini yaratmak.Saygı sıfır ama sergiledikleri vahşet ise pik noktasında.Ama elbet bunların da hesabı bir bir sorulacaktır.Ne demiş Pir Sultan Abdal : Yürü bre Hızır Paşa ,senin de çarkın kırılır. Güvendiğin padişahın, o da bir gün devrilir ...

  Çözüm değil çözülme - user739105

  AKP nin Türk ve Kürtleri birbirine düşürme çılgınlığı nereye varacak merak ediyorum.Çözülme süreciyle toplum birbirinden kopuyor.

  bu işlerde bir b(M)İT yeniği var.. - user934512

  şu an yapılan tüm eylemlerde bir b(M)İT yeniği olduğunu düşünüyorum.. MİT in yapısı daha şeffaf olmalı ve iç operasyonlardan elini çekmeli..

  Yönetenler atesle oynuyorlar... - ercan02

  Bu nasil bir ülke, habire insanlarini hele ki çocuklarini katledip duruyor. Polislerde özel timlerde nasil bir nefret varki, rast gele etrafa ates ederek, yöre insanini terörize edebiliyor. Bu emirler nereden geliyor? Bu siddet ne? Siddet eken karsiliginda siddet biçer bunu unutmamak gerekiyor. Bu topluma çok kötü olarak yansiyor. Nitekim daha geçenlerde Koban protestolarinda katledilen bir eylemciye okurun biri " E eyleme katilmadan önce düsünecekti" diye yazabiliyor. Sanki bir eyleme katilmak kadledilmek için bir gerekçe. Bu sadece yöneticilerin nasil atesle oynadiklarinin kaniti. Toplumun pisikolojisiyle oynamanin göstergesi.