Cizre'de polise saldırı: 5 yaralı

Cizre'de polise saldırı: 5 yaralı
Cizre'de polise saldırı: 5 yaralı
Sokağa çıkma yasağının bulunduğu Şırnak'ın Cizre ilçesinde polise yönelik düzenlenen saldırıda 5 polis yaralandı. Öğleden sonra telefon ve internet hatlarının açıldığı Cizre'de bugünden itibaren 3 market de vatandaşların alışveriş yapması için sabahtan akşama karar açık tutulacak.

Şırnak Valiliği’nce sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre'de PKK 'lılar tarafından güvenlik güçlerine yapılan saldırıya ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, bugün saat 10.45 sıralarında Cizre’de araçla devriye görevini yapan güvenlik güçlerine karşı rögar içine yerleştirilmiş patlayıcının patlatılmasıyla saldırı düzenlendiği belirtilerek, “Saldırı sonucu 5 personelimiz yaralanmıştır. Ayrıca yaralı personellerimizin tahliyesi sırasında kurtarma yapan ekiplerimize yoğun şekilde el bombalı ve silahlı saldırı gerçekleştirilmiştir. Faillerin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir” denildi.

 TELEFON VE İNTERNET HATLARI AÇILDI

Cizre’nin Nur ve Cudi mahallelerinde dün gece boyunca silah sesleri yükselirken, bugün de çeşitli mahallelerde güvenlik güçleri ile PKK’lılar arasında çatışmalar yer yer sürdü. İlçede 8 gündür cenazeler defnedilemediği için çatışmalarda ölenlerle ilgili çeşitli rakamlar ortaya atıldı, ancak kaç kişinin öldüğüne ilişkin kesin bilgiye ulaşılamadı.

İlçede kapalı olan telefon ve internet hatları bugün öğleden sonra devreye girdi. GSM hatları ve internetin sabahtan akşam saatlerine kadar açık kalacağı ve akşamları yine kapatılacağı belirtildi.Yine öğleden sonra vatandaşların alışveriş yapabilmesi için 3 market açıldı. Bu marketlerin sabahtan akşama kadar açık tutulacağı belirtilirken, ilçede açık olan tek fırının önünde yine uzun kuyruklar oluştu. Fırından yine aile başına 5 ekmek veriliyor.Cizre’de sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar nedeniyle bir haftadır çöpler toplanamadı. Halk, biriken çöplerin üzerlerine kendi imkanlarıyla kireçler döküp, yakmaya başladı.

VALİLİK ÖLEN BEBEKLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI
Şırnak Valiliği, Cizre İlçesi’nde ölen 30-35 günlük bebekle ilgili yapılan otopside bebeğin üzerinde ateşli ve delici alet yarası olmadığı açıklandı. Halen cesedi Şırnak Devlet Hastanesi morgunda bulunan bebeğin kesin ölüm nedeninin Adli Tıp incelemesinde belli olacağı belirtilen açıklamada şöyle denildi:"İlimiz Cizre İlçe Belediyesine ait 73 DY 205 plakalı cenaze aracı ile belediye görevlilerince İdil Caddesi üzerinde bulunan camiden 07.09.2015 günü alındığı ifade edilen ve halen Şırnak Devlet Hastanesi morgunda bulunan ismi ve açık kimliği tespit edilemeyen 30-35 günlük bebekle ilgili olarak savcılıkça yaptırılan otopsi sonucunda bebek üzerinde ateşli ve kesici, delici alet yarası olmadığı tespit edilmiştir. Kesin ölüm nedeni Adli Tıp Kurumu’nca alınan doku örneklerinin incelemesi sonucu ortaya çıkacaktır. Bebekle ilgili olarak şu ana kadar ilgili birimlere yakınları tarafından herhangi bir müracaatta bulunulmamıştır."

Ramazan İMRAĞ/ŞIRNAK/DHA