Cizre'de, 'Şeyh Said Gençliği' tepkisi

Cizre'de, 'Şeyh Said Gençliği' tepkisi
Cizre'de, 'Şeyh Said Gençliği' tepkisi
Cizreliler 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ın ölümüyle yükselen gerilime öfkeli, "Çözüm diyorlar, panzerden inip çocukları öldürüp gidiyorlar." Şehirde, "Şeyh Said Gençliği" kendilerine adını veren Hizbullahçıların YPG'liler gibi giyinen Kalaşnikoflu gençlik örgütü de tepki çekiyor.

RADİKAL - Hürriyet gazetesinden Gülden Aydın’ın bugün yayınlanan, “Her sokakta kimlik gösterdim” başlıklı haberinde aktardığı Cizre izlenimleri şöyle:

Çatışmaların yoğun olduğu Sur, Cudi, Nur ve Yafes mahallelerinde sokaklar poster ve sloganlarla donatılmış. Girdiğim her sokakta kimlik kontrolünden geçiyorum. Konuştuğum onlarca Cizreli, çözüm sürecinden umudu kestiklerini söyleyip ekliyor: “Çözüm diyorlar, panzerden inip çocukları öldürüp gidiyorlar. Bu mermiler nereden geliyor. Devlet verdiği merminin hesabını bilip sormuyor mu?”

Cizre, sakin bir gün yaşıyor. Ama hava kararınca sokaklar, bambaşka bir dünyaya dönüşecek, korkuya ve ölüme ev sahipliği yapacak. Her gece olduğu gibi el bombası, Kalaşnikof, roketatar sesleriyle sarsılacak. Güneşli pazar öğleden sonrasında dükkânlar açık, çocuklar oynuyor, kadınlar köşe başlarında sohbet ediyor. Çatışmaların yoğun olduğu Sur, Cudi, Nur ve Yafes mahallelerine gidiyorum. Her sokak posterler, sloganlarla donatılmış. Ne Cizre merkezinde ne de mahallelerde devlet yüzünü hiç göstermiyor. Ne bir polis ne de polis aracı var. Her mahallede tek giriş çıkış yolu bırakılmış. Geri kalan tüm sokaklar hendeklerle kesilmiş. Bazıları ise barikatlarla.

SOKAKLARDA 'KAPLAN TİMİ'

Duvar yazılarından en çok “Tima Pling” yani “Kaplan Timi” göze çarpıyor. Her gece 21.00’de başlayıp günün ışıklarıyla sona eren kimlik, araç kontrolü, üst araması yapan timin adı bu. 8-10 kişilik gruplarla devriye geziyorlar. Yaşları 15-20 arasında, yüzleri maskeli ve ağır silahlılar. Roketatar, Bixi, Kalaşnikof taşıyorlar.

KORKU DUVARI AŞILMIŞ
Cizre’nin genci, yaşlısı, kadını, çocuğu konuşuyor, anlatıyor. Ama sıra fotoğraf çekmeye geldiğinde reddediyorlar. Gerekçeleri, eşkâllerinin polisin eline geçmesi. Yaşlı bir esnaf, hendekleri gösteriyor ve diyor ki “Hendekler olmasaydı yüzlerce gencimizi alıp götürürlerdi.” Cizreliler öfkeli. En çok, “Cizre Kobani oldu”, “Cizre Kobani’yi geçti” diyorlar. Sekiz çocuklu Nahide, “Her gece bir çocuk öldürülüyor. Korkumdan okula göndermiyorum benimkileri. Cizre eski Cizre’yi de geçti” diyor.

'GÜVEN BİTMİŞ, ŞÜPHE EGEMEN'
Sur Mahallesi’nde çocuklarla konuşurken iki genç gelip, “Ajansınız. Size güvenmiyoruz. Kaplan Timi’ni çağıracağız” diyor, basın kartımı görmek istiyor. Girdiğim her sokakta kimlik kontrolünden geçiyorum. Çocukların bir bölümü de fotoğraf çektiren arkadaşlarını uyarıyor, “Gazeteci değil, polistir. Sakın çektirmeyin!” Kafasının bir bölümü polisin attığı gaz fişeğiyle yaralandığı için bandajlanan çocuk da benden korkup kaçıyor.

SÜREÇTEN ÜMİT KESİLMİŞ
Cudi, Sur, Yafes ve Nur mahallelerinde konuştuğum onlarca Cizreli, çözüm sürecinden umudu kestiklerini söyledi. “Süreç diyorlar, süreç diye bir şey yok. Gözümüzün önüne hiçbir çözüm gelmedi. Çözüm diyorlar, panzerden inip çocukları öldürüp gidiyorlar. Bu mermiler nereden geliyor. Devlet verdiği merminin hesabını bilip sormuyor mu?” Bir başka eleştiri de devletin polisinin plakasız zırhlı araçlarla gezmesi, olay yerine ellerinde pompalı, kırmalı tüfeklerle gelmesi. Cinayetleri de bu polislerin işlediğini iddia ediyorlar.

IŞİD CİZRE'YE GELDİ

Cizreliler, kendilerine “Şeyh Said Gençliği” adı veren Hizbullahçıların YPG’liler gibi giyinen, yüzleri maskeli ve Kalaşnikoflu gençlik örgütüne dikkat çekiyorlar. Geceleri 10-15 kişilik gruplarla kendi bölgeleri olan Kale, Alibey, Dağkapı, Yeni Çarşı ve Nur Mahallesi’nin bir bölümünde devriyeye çıktıklarını, kimlik kontrolü yaptıklarını anlatıyorlar. “Şeyh Said Gençliği, çocuklarımızın yolunu kesip çağırın PKK ’yı gelsin, biz çetelerin peşindeyiz, onları süpürmeye geldik, diyorlar.” Bu örgütün devlet destekli olduğunu ileri sürüyorlar. Hatta panzerlerden inip arama yaptıklarını gördüklerini de ısrarla belirtiyorlar. Cudi Mahallesi’nde kalabalık bir esnaf topluluğu, “IŞİD Cizre’ye geldi. Kobani, Şengal gibi IŞİD Cizre’de de çocuklarımızı öldürüyor. Bir buçuk aydır mezarlıklardan çıkmıyoruz” diyor.

Öcalan'ın mesajını etkisiz hale geldi
14 Ocak’ta Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle, Cizre’de yaptığı konuşmada, Abdullah Öcalan’ın mesajını iletip olaylara karşı herkesin sağduyulu ve hassas davranması gerektiğini belirtmişti. Bu mesajdan sonra hendeklerin kapatılması, maske takılmaması, kepenklerin açılması gündeme gelmişti. Ancak bu konuşma sonrası kalabalık henüz dağılırken Yafes Mahallesi’nde 12 Yaşındaki Nihat Kazanhan’ın başından vurularak öldürülmesi, Öcalan’ın mesajını etkisiz hale getirdi. Hendeklerin kapatılmasından vazgeçildi, maske takılmaya devam edildi.


  http://www.radikal.com.tr/127519412751945

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  PKK - user808804

  Evet 12 yaşındaki çocuk PKK destekçisi olduğu için öldürüldü. YOrumlarda bunuda gördük. Irkçı ve faşit dünyanın her yerinde aynı.

  Görün artık - user771112

  Hükümet çözüm süreci deyip bizi milletimizi oyalamasin. Artik gerçekleri görün artık. Pkk ozerklik ilan edecek kadar cesaretlendi ve güçlendi.

  ne devlet ama - user966283

  ben bir vatandaş olarak can güvenliğim olmadığı için güneydoğudaki akrabamı ziyaret edemiyorsam bunun tek ama tek sorumlusu devlettir. kardeşim bir yıldır tutturdular bir paralel. sağa bak paralel sola bak paralel. adamlar güneydoğuda özerklik ilan etti. devlet hala paralel avında yazık yazık yazık

  SAVAŞARAK BARIŞ OLMAZ - m.rozbilen

  Bütün bu olanlar hükümetten bağımsız olabilir mi? Ya da hükümet, polis teröründen benim haberim yok diyebilir mi? Ben taa baştan beri sürecin bir oyalama taktiği olduğunu, asla bir barış düşünülmediğne inananlardanım. Türkiyeyi kim yönetirse yönetsin, devletin gözünde Kürtler baş düşmandır. 100 yıldır Kürtlere insanca davranmadık. Hor gördük, aşağıladık, zulm ettik, katliam yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Demek ki ortada barış ve haklara saygı niyeti yok.Olsaydı zaiki yol var ten bu günlere gelmezdik. Hakkari, Cizre, Lice olaylarının perde arkasında bana göre provokasyoncu güvenlik kuvvetleri var ve fitili ateşleyen onlar. Polisin, envanterinde bulunmayan pompalı ve benzeri tüfeklerle dolaşması hayra alamet değildir ve vahim bir durumdur. Bu gidişle Öcalan da artık reçete yazamaz. Zira her geçen gün Kürtler içindeki inanırlığı ve sözünün geçerli akçe olmasının bitmek üzere olduğuna inanmaktayım. Hükümet için iki yol var: Ya sürdürdüğü savaşa devam ya da barış. Hem o hem o yürümez.

  Hesabını pkk ya sorun - user832969

  Hesabını gidip pkk ya sorsunlar. Halk gözü kapalı pkk yı desteklediği için böyle oldu. Çözüm silahla olsaydı tüm ülkeler barış içinde yaşardı. Kimsenin türk kürt diye ayrım yaptığı yok. Sadece halk terörist ayrımı yapıyor. Bunu yazarlarınızda ordaki vatandaşlarımızda anlasın artık. Hepimiz bu toprakların evladıyız. Terör örgütüne prim verip olanları görmezden gelemezsiniz.