Cizre'de tayin tepkisi AKP'den istifa getirdi

Cizre'de tayin tepkisi AKP'den istifa getirdi
Cizre'de tayin tepkisi AKP'den istifa getirdi
Cizre İlçesi Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gülis'in, Mardin'in Derik İlçesi'ne tayin edilmesi ilçede tepkilere neden oldu. AKP Ümit Cangir, tayinin 'barış ve kardeşlik sürecini baltaladığını' söyleyerek istifa etti.

CİZRE - Şırnak'ın Cizre İlçesi Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gülis'in, Mardin'in Derik İlçesi'ne tayin edilmesi ilçede tepkilere neden oldu. AKP İlçe Başkan Yardımcısı Ümit Cangir, tayini gerekçe göstererek partiden ve görevinden istifa ettiğini açıklarken, Cizre Eğitim Sen temsilciliği de basın açıklaması yaptı.
AKP Cizre İlçe Başkan Yardımcısı Ümit Cangir, yaptığı açıklamada Cizre'de sevilen ve ilçedeki eğitime büyük katkı sunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Gülis'in Mardin'in Derik İlçesi'ne atanmasına tepki olarak görevinden istifa ettiğini duyurdu. Milli Eğitim Müdürü Gülis'in, kaymakam ve valinin isteği doğrultusunda görevinden alındığını ileri süren Cangir, AKP Genel Merkezi'ne dün gönderdiği dilekçesinde, "Aktif olarak görev aldığım AKP Ekonomik İşlerden Sorumlu İlçe Başkan yardımcılığından istifa ediyorum. Gerek il yönetimi ve gerekse ilçe teşkilatının tutumsuz politikalarına karşı duyarsız kalmamak adına; barış ve demokratikleşme sürecinde yerleşmesi gereken kardeşlik duygularının yerine; bölgedeki barış ve kardeşlik sürecini baltalayacak kaymakam ve idarecilerin atanarak, kendi politikalarına hizmet eden kişi yada kişileri seçerek, toplumu bölmeye ve bizleri ötekileştirme sebebidir." 

EĞİTİM SEN'DEN PROTESTO

Cizre İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gülis'in Derik'e atanmasını, Eğitim Sen Cizre Şubesi de yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti. Cizre Lisesi önünde düzenlenen açıklamaya katılan eğitimciler, "Sürgüne son", "Ağaya beleş" ve "Eğitim babanızın çiftliği mi?" yazılı dövizler açtı. Eğitim Sen Cizre temsilcisi Özgür Güler, Bahattin Gülis'in baskı ve keyfi soruşturmalar sonucu başka bir ilçeye sürgün edildiğini öne sürdü. Yapılan konuşmanın ardından eğitimciler, sessiz bir şekilde dağıldı. (Ramazan İMRAĞ/DHA)