Cizre'deki hendekler kapatılıyor

Cizre'deki hendekler kapatılıyor
Cizre'deki hendekler kapatılıyor

Cizre Belediyesi'nin iş makineleri bazı hendekleri kapattı.

Cizre'de yaklaşık iki ay önce kazılan ve zırhlı araçlarla polisin bazı mahallelere girmesini engelleyen hendekler dün akşam kapatılmaya başlandı.

ŞIRNAK – Şırnak’ın Cizre ilçesindeki Sur, Cudi ve Nur mahallelerinde, polisin mahalleye girerek gözaltı yapmasını engellemek” amacıyla iki ay kadar önce kazılan hendekler, HDP’li belediye başkanı ve milletvekilleri ile Şırnak Valisi ve Cizre Kaymakamı arasında yapılan görüşmelerin ardından kapatılmaya başlandı.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın Şırnak Valisi Hasan İpek’le, Cizre Belediye Eş Başkanı Leyla İmret'in de Cizre Kaymakamı Mehmet Şamil Horasanlı ile yaptığı görüşmelerin ardından hendeklerin bulunduğu bölgeye gelen Cizre Belediyesi’ne ait makineleri, kazılan çukurları toprakla doldurdu.

Cizre Belediyesi Eş Başkanı Leyla İmret, hendeklerin halk ve gençler tarafından siyasi operasyonlara karşı kazıldığını söyleyerek, kapatma kararını Şırnak Valisi, Cizre Kaymakamı ve HDP milletvekilleri ile yaptıkları istişareler sonucunda aldıklarını belirtti. İmret "Bizler belediye olarak elbette sokakların ve caddelerin kapatılmasını istemiyoruz. Ama son dönemlerde Kobani eylemleri sonrası başlatılan gözaltı ve tutuklama furyasına karşı halk ve gençler böylesine bir tutuklama furyasına karşı hendekleri açmış. Bizler halkın istemediği hiçbir şeyi yapmayacağız. Çünkü bizi bu halk seçti" dedi.

‘GÖZALTILAR BAŞLARSA DAHA GENİŞLERİ KAZILIR’
İmret, Şırnak Valisi ve Cizre Kaymakamı’ndan hassas davranmalarını isterken, "Etki her zaman tepki yaratmıştır. Gözaltı ve tutuklamalar başlarsa bu defa halk hendekleri daha da genişletecektir. Biz de vali ve kaymakamı gözaltı ve tutuklama yapmaktan vazgeçmeye çağırıyoruz. Böylesi bir durum olursa halk bize de tepki gösterecek ve hendekleri kapatmamıza izin vermeyecektir. Cizre Emniyet Müdürü'nün de bu konuda hassas davranması ve polislerin caddelerde, sokaklarda ve mahalle aralarına rastgele gaz bombası atmaması gerekiyor. Herkes üzerine düşeni yaparsa ilçemizde hiçbir sorun kalmayacaktır" şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından Sur, Cudi ve Nur mahallelerindeki bazı hendekler kapatılarak yol açıldı. Diğer hendeklerin de ilerleyen günlerde kapatılabileceği belirtiliyor.

Geçtiğimiz hafta sonu Cizre'de YDG-H ve Hüda-Par taraftarları arasında yaşanan çatışmalarda 3 kişi hayatını kaybetmiş, Cizre Emniyet Müdürü Ozan Başurgan da olayların ardından görevinden alınmıştı.

(RADİKAL - AA)

Cizre Emniyet Müdürü Ozan Başurgan görevden alındı


Hatip Dicle: Cizre olaylarında dördüncü bir güç var