Cizre'deki 'ölüm kuyuları' Alay Komutanı'na kadar uzandı

Cizre'deki 'ölüm kuyuları' Alay Komutanı'na kadar uzandı
Cizre'deki 'ölüm kuyuları' Alay Komutanı'na kadar uzandı

FOTOĞRAF: RAMAZAN İMRAG / DHA

Ergenekon soruşturması kapsamında Botaş kuyularında başlayıp Cizre'ye uzanan kazılarla ilgili olarak Kayseri İl Jandarma Komutanı gözaltına alındı. Diyarbakır'a gönderilen albayın eski korucubaşı Kamil Atak'la sorgulanacağı öğrenildi
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

Kıdemli Albay C.T., 1993-1996 yıllarında Cizre’de yüzbaşı olarak görevliydi.
ANKARA - Cizre’de, Ergenekon soruşturması kapsamında faili meçhul cinayetlere ilişkin açılan kuyular, Kayseri İl Jandarma Komutanı’nı da içine aldı. Hakkında Cizre Jandarma Komutanlığı’nı yaptığı 93-94 yıllarına ilişkin çok sayıda şikâyet bulunan Kıdemli Albay C.T. , polis tarafından gözaltına alındı.
PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan, 1992-1994 yıllarında Güneydoğu’da işlenen faili meçhul cinayetler sonrası cesetlerin gömüldüğünü, bir çoğunun da Silopi’deki BOTAŞ’a ait kuyulara atıldığını öne sürmüştü. Bölgede o dönem yakınları kaybolan bazı aileler, barolardan yardım istemiş, savcılıklara başvurularda bulunmuşlardı. Bunun üzerine ilk kazılar Silopi’deki BOTAŞ kuyularında başlamıştı. Kazılarda bazı kemik parçaları bulunmuştu.
Ergenekon soruşturması kapsamında ifadelerine başvurulan bazı tanık ve şüphelilerin verdikleri bilgiler ile ele geçirildiği belirtilen bir kroki doğrultusunda kısa bir süre sonra Cizre’nin Kuştepe Köyü’nde de kazılar başladı. Bu kazılarda 20 kemik parçası ile kafatasına ait olduğu sanılan bazı kalıntılar bulundu. Kemiklerin 90’lı yıllarda bölgede işlenen faili meçhul cinayetlere kurban gidenlere ait olup olmadığına ilişkin inceleme ise halen sürüyor.

Diyarbakır’a gönderildi

Bütün bunlar yaşanırken en ilginç gelişme dün öğleden sonra gerçekleşti. Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay C.T., 1993-1996 yılları arasında Cizre Jandarma Tabur Komutanı olduğu dönemle ilgili olarak gözaltına alındı. Albay, hakkındaki şikâyetler ve yürütülmekte olan soruşturmayla ilgili olarak ifadesine başvurulmak üzere Diyarbakır’a gönderildi. Albayın, önceki gün Mardin’in Nusaybin ilçesinde yakalanarak Diyarbakır’a götürülen eski belediye başkanı ve korucubaşı Kamil Atak’la  birlikte sorgulanacağı belirtiliyor.

Hakkındaki iddialar

1993-1996 yılları arasında Cizre Jandarma Tabur Komutanı olarak görev yapan C.T. ile ilgili olarak bugüne kadar pek çok iddia gündeme geldi. PKK itirafçısı ve eski bir JİTEM elemanı olan Abdülkadir Aygan, cezaevinde iken itirafçı olan Abdulhakim Güven’in, Cizre’de o dönem yüzbaşı rütbesi ile görevli olan C.T.’nin emrinde bir ekip kurduğunu ve birçok faili meçhul cinayet işlediğini iddia etmişti. Aygan itiraflarında şunları söylemişti:
“Şırnak ve Cizre’de ayrı bir ekip vardı. Abdulhakim Güven, Hıdır Altuk, Adem Yarkın, Hüseyin Bülbül isimli itirafçılardan kurulu bu ekip, oradaki İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı C.T.’nin emrindeydi. Yanlarına da bir-iki sivil uzman çavuş verilmişti. Bunlar orada terör estirdiler. Kimi insanları milis diye veya kardeşi dağda diye kuyulara atmışlardı, kimilerinin evlerinin altına anti-tank mayını koymuşlardı, kimisini sığınağa koyup, yani sığınağa baktırma bahanesiyle bomba atarak imha etmişlerdi. Bazı kişileri tehdit etmiş, bilezik ve para almış. Kimileri de korkusundan kendileri vermiş. Cizre ile İdil arasında kendilerine gerilla süsü vererek, minibüs durdurup yolcu ve bayanların gerdanlıklarını, bileziklerini almış. Bu şekilde kısa sürede servet edindi. Hatta bunun için, Ali Yıldız binbaşı ziyaretine gittiğimizde, üstlerinden olaylardan dolayı sürekli laf yediği için ‘Ne yaptığınızı biliyorum, hepinizi vurdururum’ dedi. ‘Zannetmeyin yaptığınız yanınıza kalır. Bölgemde böyle şeyler yaptırmam’ diyordu.”
Taraf Gazetesi’ne de açıklamalarda bulunan Aygan, Burdur Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne sivil memur olarak tayin edildiğinde C.T.’nin kendisini makamına çağırarak, “Burada gördüğün, duyduğun burada kalacak. Kod adın da burada kalacak. Geçmişle ilgili kimseyle konuşmayacaksın” dediğini öne sürmüştü. 

Faili meçhul cinayetler

Halen Diyarbakır’da devam eden Jitem davalarında da adı sıkça geçen albay hakkındaki iddialardan biri, Diyarbakır ve Cizre’de görev yaparken çok sayıda faili meçhul cinayetin emrini vermesine ilişkin.  Diyarbakır Jitem Grup Komutanlığı, Cizre Tabur Komutanlığı gibi görevlerde de bulunan Albay’n, 27 Mart 1994’teki yerel seçimlerde köy ve ilçe merkezinde askerleri kullanarak halkı açık oy kullanmaya zorladığı öne sürülmüştü.