Cizre'nin hendek haritası

Cizre'nin hendek haritası
Cizre'nin hendek haritası
Cizre'de hendek ve barikatları kaldırma operasyonları sürerken bölgedeki durumu ayrıntılı olarak gösteren bir harita yayınlandı.

RADİKAL - Vatan gazetesinde bugün yer alan haberde Cizre'deki hendek ve barikatların durumunu gösteren bir harita yayınlandı. Haritaya göre ilçedeki mevcut durum ve çatışma bölgeleri şöyle:

1 numaralı bölge: 18 Aralık akşamından beri en şiddetli çatışmaların yaşandığı Nur Mahallesi’nin güneyi. Botaş Caddesinden sonrası hendek ve barikatların en yoğun olduğu yerler. Bu bölgede 4-5-6 katlı binaların en üst katlarının çoğu ya tank atışları ya da roketatarlarla kullanılamaz hale geldi. Özellikle Botaş Caddesi’ne bakan binalar çatışmalarda en fazla hasar görenler.

2 numaralı bölge: Bu bölgede nüfus çok fazla değil. 1 no’lu bölgeye nazaran daha sakin ve hendeklerin pek olmadığı yeridir. Bu bölgede ev aramaları odalar dahil olmak üzere cumartesi itibariyle bitti. Evlerin çoğunda su kuyuları olduğu için su sıkıntısı olmayacak gibi görünüyor. Özellikle 1 ve 2 numaralı bölgelerin arasındaki BOTAŞ caddesi ve çevresinde sokaklar Nur Mahallesi’nin en kritik hattını oluşturuyor.

3 ve 4 numaralı bölgeler: Bu bölgeler hendeklerin çok yoğun olduğu ve Cizre’nin en kalabalık ikinci mahallesi olan Cudi Mahallesi’ni oluşturmakta. 1 numaralı bölgeden sonra çatışmalar en sık 3 ve 4’de yaşanıyor. Kırmızı çizgi ile gösterilen alan güvenlik güçlerinin bulunduğu alan.

5 numaralı bölge: Evlerin yoğun olduğu yerlerde hendek ve barikatlara sıkça rastlanan Sur Mahallesi. Henüz bu bölgede ev aramaları başlamadı.

6 numaralı bölge: Yafes Mahallesi. Güvenlik güçleri Mardin yolu yazılı bölgeden müdahaleye başladı. Bu bölgedeki Devlet Hastanesi’ne yakın yerlerde hendekler mevcut ve hastane civarında sık sık çatışmalar yaşanmakta. Bazen Devlet Hastanesi bile güvenli olmaktan çıkıyor.

7 ve 8 numaralı bölgeler: 7 numaralı bölge Kale, 8 numaralı Konak mahallesi. Bu bölgeler şu anda Cizre’nin çatışmaların yaşanmadığı, hendeklerin olmadığı en güvenli bölgeleri.