@idrisemen

Cizre'ye giden ambulansa el konuldu

Cizre'ye giden ambulansa el konuldu
Cizre'ye giden ambulansa el konuldu
Cizre'de, bir bodrumda bekleyen yaralılar için Cizre'ye doğru yola çıkan doktor ve hemşirelerden oluşan sağlıkçılar heyetinin ambulansına trafik sigortası bittiği gerekçesiyle el konuldu.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Cizre'de, bir bodrumda bekleyen yaralılar için Cizre’ye doğru yola çıkan doktor ve hemşirelerden oluşan sağlıkçılar heyetinin ambulansına trafik sigortası bittiği gerekçesiyle el konuldu. El konulan ambulans trafikten men edilerek Yediemin otoparkına verildi. Ambulanslarına el konulmasına tepki gösteren doktorlar ise “sigorta sorununu hallettikten sonra ambulansın geri verilmesini istedik. Ancak hafta içi verileceğini söylüyorlar” dedi.

Cizre'de, bir bodrumda 10 gündür bekleyen yaralılar için Cizre’ye doğru yola çıkan doktor ve hemşirelerden oluşan sağlıkçılar heyeti 8 gündür Cizre’ye gitmeye çalışıyor. Bu gün sabah saatlerinde tekrar Cizre’ye gitmek isteyen sağlıkçı heyetinin yolu Mardin’in Midyat ilçesinde polis tarafından kesildi.  Sağlıkçı heyetinin kullandığı ambulansa, saat 12:00’da trafik sigortası dolduğu gerekçesiyle el konuldu. Trafikten men edilerek el konulan ambulans Yediemin otoparkına verildi.

5 DAKİKA ARAYLA EL KONULDU
Sağlıkçılar olarak 8 gündür Cizre’ye gitmeye çalıştıklarını söyleyen Dr. Halis Yerlikaya, “Cizre’ye gidişimiz sık sık engelleniyor. Bu saat 12:05’de Mardin-Nusaybin yolu üzerinde polis ekipleri tarafından durdurulduk. Trafik polisleri ambulansın trafik sigortası süresinin bu gün saat 12:00’da dolduğunu belirterek tıbbi cihazlarla beraber ambulansa el koydu. Ambulansımız Yediemin otoparkına verildi. Aynı dakikalarda ambulansın sigortasını tekrar yaptırdık. Ambulansı almak için emniyete gittik. Emniyet ambulansın hafta içinde teslim edileceğini söylüyor.  3 Doktor, 2 hemşireden oluşan sağlıkçı heyeti olarak şu an Midyat’ta bekliyoruz. Biz her zaman şunu ifade ettik; kimliği, görüşü ve geçmişi ne olursa olsun sağlık ihtiyacı olan herkese ulaşmaya çalışacağız. Biz insanları yaşatmak için yola çıktık. Cizre’de bir bodrum katında yaralıların olduğunu biliyoruz. Bir sağlık koridoru açılması için Cizre’ye gitmeye çalışıyoruz. Bizim bu talebimiz çarpıtıldı. Birilerinden aldığımız talimatla Cizre’ye gitmeye çalıştığımız söyleniyor. Bizim talimat aldığımız tek yer Hipokrat’tır” dedi.