CMUK affetmez

Ordu Asayiş Şube Müdürü Mustafa Oruç gözaltında tutulan bir sanığı keyfi olarak avukatıyla görüştürmediği gerekçesiyle
üç ay hapis cezasına çarptırıldı.

ANKARA - Yargıtay'ca da onanan bir mahkeme
kararıyla, Emniyet görevlilerinin zanlı avukat görüşmesi konusunda daha hassas davranması gerektiği ortaya konuldu. Mahkeme, zanlının avukatıyla görüşmesine izin vermeyen polis müdürü için üç ay hapis cezasına hükmetti.
3 Nisan 2000 tarihinde, Ordu Ağır Ceza Mahkemesi, polis memurları Erol B., Recep T. ve Kahraman A'yı 'cürmü söyletmek için
efrada kötü muamele' suçundan hapis cezasına çarptırdı. Ordu Asayiş Şube Müdürü Mustafa Oruç ise 'kötü muamele yapmaktan' beraat ederken, keyfi olarak zanlıyı avukatlarıyla görüştürmediği için 'adli görevi ihmal etmek' suçundan önce TCY'nin 230. maddesi uyarınca üç ay hapis ve 1.5 milyon lira para cezasına çarptırıldı. Sabıkasız olması nedeniyle Oruç'un cezasını 2 ay 15 gün hapis ve bir milyon 266 bin 66 lira para cezasına çeviren mahkeme, Cezaların İnfazı Hakkındaki Yasa uyarınca sonuç olarak Oruç'un cezasını 2 milyon 16 bin 666 lira para cezasına dönüştürerek erteledi.
Sanık ve müdahil tarafından kararın temyiz edilmesi üzerine konu Yargıtay'a taşındı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, yerel mahkeme hükmünün bozulması istemiyle hazırladığı tebliğnameyle birlikte dosyayı 26 Ekim 2001'de Yargıtay 8. Ceza Dairesi'ne gönderdi. 8. Ceza Dairesi de kararları onadı. Böylece avukatların sıkça yakındığı bir konuda içtihat oluşturulurken, Emniyet görevlilerinin zanlı-avukat görüşmesi konusunda daha hassas davranmalarının sağlanması yönünde bir adım atılmış oldu. (anka)