CMUK'ta 'devlet sırrı' tartışması

Meclis Adalet Komisyonu'nda CMUK tasarısı maratonu başladı. Tasarının 'devlet sırrı ile ilgili maddesinin görüşülmesi çıkan tartışma nedeniyle ertelendi.

ANKARA - Meclis Adalet Komisyonu'nda CMUK tasarısı maratonu başladı. Tasarının 'devlet sırrı ile ilgili maddesinin görüşülmesi çıkan tartışma nedeniyle ertelendi.
Çalışmalarına dün başlayan komisyon 333 maddelik CMUK tasarısı azerindeki görüşmelerini hafta sonuna kadar aralıksız sürdürecek. Tasarı önümüzdeki hafta da Genel Kurul'da ele alınacak. Komisyonda dün tasarının 74 maddesi bazı değişikliklerle kabul edildi.
Tasarının 'reform' olarak nitelendirilen 'devlet sırrı' ile ilgili maddeleri tartışma yarattı. Hapis cezasının alt sınırı beş yıl veya daha fazla olan suçlarla ilgili bilgilerin devlet sırrı olarak mahkemeye karşı gizli tutulmamasını ve başbakan dahil herkesin mahkemeye gidip 'devlet sırrı' sayılan konularda bilgi vermesinin yolunu açan maddeye CHP'li Orhan Eraslan itiraz etti.
Çiçek devreye girdi
Eraslan, "Bu madde ile ulusal güvenliği ilgilendiren birçok şey ortaya saçılabilir. Makul bir ölçü tutturmalıyız" dedi. AKP'li Bekir Bozdağ ise Eraslan'a "Devletin suça dair sırrı olmaz" diye karşılık verdi. Tartışmanın uzaması üzerine Adalet Bakanı Cemil Çiçek devreye girerek, "Devlet sırrı adı altında birçok şey örtbas ediliyor. Ama korumamız gereken bazı değerler de var. Hayatın gerçeklerinden uzak bir düzenleme yaparak kendimizi sıkıntıya sokmayalım" dedi. Çiçek, komisyonun bu maddeyi tekrar ele almasını önerdi. Bunun üzerine maddenin görüşmeleri ertelendi.