CNN, BBC, El Cezire Gezi iddianamesine girdi: Abarttılar, çarpıttılar

CNN, BBC, El Cezire Gezi iddianamesine girdi: Abarttılar, çarpıttılar
CNN, BBC, El Cezire Gezi iddianamesine girdi: Abarttılar, çarpıttılar
Gezi olayları nedeniyle Antalya'da tutuklanan 5 sanık hakkında hazırlanan ikinci iddianamede CNN, BBC, Economist, El Cezire ve Reuters gibi uluslararası basın kuruluşlarının eylemleri abartarak ve çarpıtarak dünyaya servis ettikleri yer aldı.

 

ANTALYA - Antalya'da polis sorgusunda 'kırmızı fular takarak sosyalizmi simgeleme' sorusunun yöneltilmesiyle gündeme gelen ve 2 Ekim'den beri tutuklu olan 20 yaşındaki Ayşe Deniz Karacagil ile tutuklu Murat Sezgin ve Mustafa Cihan Yılmaz, tutuksuz yargılanan Ali Karakuş ve Leyla Nuyan hakkında hazırlanan ilk iddianame, yaralı ve şikayetçi polislerin kim olduğunun bilinmemesi gerekçesiyle mahkeme tarafından reddedildi. Savcı Mehmet Ali Şelli'nin hazırladığı, 20 polis ile 5 vatandaşın yaralı olduğu, 29 polisin de müşteki konumunda bulunduğu ikinci iddianamede, Gezi olaylarına ilişkin bir değerlendirme de yer aldı.

ABARTMA VE ÇARPITMA SUÇLAMASI

İddianamedeki uluslararası basınla ilgili değerlendirmede şöyle denildi:

* "CNN, BBC, The Economist, El Cezire, Reuters gibi uluslararası basın kuruluşlarının eylemleri abartarak, çarpıtarak dünyaya servis ettikleri, Türkiye 'de halk ayaklanması çıktığına dair oldukça taraflı ve yanlış haberlere yer verdikleri ve dezenformasyonda bulundukları anlaşılmıştır."

3 MİLYON 178 BİN 320 KİŞİ


2013 yılında Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi kararının açıklanmasının ardından ülke genelinde devam eden olayların şiddet içerikli sokak eylemlere dönüştüğü belirtilen iddianamede, 'olayların, başlangıcından itibaren 80 ilde, toplam 3 milyon 178 bin 320 katılımcıyla gerçekleştiği' ifadesi yer aldı.

İddianamede, gerçekleşen eylemler neticesinde 1 polisin şehit olduğu, 2 vatandaşın hayatını kaybettiği, 1 vatandaşın da göstericilerin yolu trafiğe kapatmaya çalışması sonucu trafik kazasında yaşamını yitirdiği belirtildi. Bu olaylarda 665 güvenlik görevlisiyle 4 bin 56 vatandaşın yaralandığı, toplam 4 bin 800 şahsa yakalama ve ya gözaltı yapıldığı kaydedildi.

167 TUTUKLU

'Söz konusu eylemlerin ilk etapta demokratik bir hak arayışı olarak ifade edilse de ilerleyen süreçte terör örgütleri ve marjinal grupların olayları provoke ve istismar ettiği, olayın siyasi bir niteliğe dönüşmesine çalıştıkları' ifade edilen iddianamede, Gezi Parkı protesto eylemleri kapsamında ilgili Cumhuriyet başsavcılıklarının koordinesinde sol terör örgütlerine yönelik terörle mücadele şube müdürlüklerince İstanbul , Ankara , Adana, İzmir, Malatya, Bursa, Hatay, Malatya, Erzincan illerince, ülke genelinde gerçekleştirilen 19 operasyonda 374 kişinin yakalandığı, bunlardan 167'sinin tutuklandığı, 59'u hakkında adli kontrol kararı verildiği ve 148 kişinin serbest bırakıldığı anlatıldı. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/116757811675788

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  çivisi hiç sıkıştırılmamış hukuk sistemi... - ahmedmerhaba

  bu nasıl bir hukuk sistemidir ki, iddianamelerde bile şiddete uğrayanların fikir ve eylemleri suç olarak gösterilmektedir?! akılalmaz yolsuzlukların yaşandığı onyıllardır aşikâr olduğu halde, bu memleketin insanları ilk kez memleket düzleminde 'artık yeter!' dediler diye suçlu durumuna düşürülmek isteniyor. ne olursa olsun, hukukun evrensel ilkelerini savunarak en sakin ve en kararlı şekilde devam edecektir halkın haklı uyanışı...

  Yetmez - ridvanozgur

  İçeri aldıkları gazeteciler ile memeleketi dünya lideri yaptıkları yetmedi anlaşılan. Tüm dünya gazetecilerine göz diktiler.

  .. - solidarnosc

  butun dunya yalan bi siz dogrusunuz dimi?! merak ediyorum kucukken kimse ogretmedi mi size yalancinin mumu yatsiya kadar yanar sozunu... herseyi gectim arguman bitiyor bi sure sonra, kimsenin yuzune bakamaz oluyor insan...

  yeni şafak - kullaniciadlikisi

  bu iddianame eksik. olayları dış mihraklara bağlayan yeni şafaka, sabaha da teşekkür edilmeliydi.

  hiç olmazsa o kadarı - likapa

  bırakalım o kadarını da söylesin savcılar bari.uluslararası daha doğrusu yahudi lobisinin gazeteleri kasten yalan haber yapma hürriyetine sahip de türk yargısının yapılan haberleri söyleme özgürlüğü olmasın mı?

  he canım - d_bars

  dış mihraklar dimi, AK ü Pak hükümetiniz bi tek doğru söyler, yandaş dışında herkez entrika peşinde.. zaytung'da bir haber vardı çok hoştu; "Mossad'ın en yetkili ismi konuştu; yükselen Türkiye'yi önlemek için komplolar düzenleyeceğiz ama tam o an bi gülme geliyor!":)

  Gerçek. - Clear

  Abartma konusunda bir diyecek şeyim yok ama Çarpıtma bir gerçek...Üstelik Financial Times,Daily Mail ve the Guardian da unutulmuş.