CNN Int. muhabiri: Bu çocuklar için mi silah taşıyorsunuz?

CNN Int. muhabiri: Bu çocuklar için mi silah taşıyorsunuz?
CNN Int. muhabiri: Bu çocuklar için mi silah taşıyorsunuz?
Hafta başında eylem nöbeti liselilerdeydi. CNN International muhabirinin polise sorduğu, 'Bu çocuklar için mi silah taşıyorsunuz' diye sorusu şaşırttı.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - 31 Mayıs Cuma akşamından beri gerginliğin dinmediği Kızılay Meydanı dünü polis müdahalesi olmadan geçerdi. Kızılay’da son iki gündür öne çıkan en belirgin aktörler ise yaşları 14 ile 18 arası değişen liseliler oldu.

LİSELİYE AYRIM YOK

Kimi okullarından kimi dershanelerinden çıkıp Kızılay’a gelen yüzlerce liseli haftasonunu yoğun çatışmalarla geçiren yorgun Ankara’nın eylem nöbetini büyüklerinden devraldı. Pazartesi ve Salı günleri işlerine dönen yetişkinlerin bıraktığı boşluğu üzerlerindeki lise formalarıyla bu kez onlar doldurdu. Elbette biber gazı ve tazyikli sudan en az büyükleri kadar nasiplenerek polisin ayrımcı bir tutumuyla karşılaşmadılar.

POLİS MÜDAHALESİ BİRLEŞTİRDİ

Pazartesi günü erken saatlerden itibaren Güvenpark’ta biraraya gelen lisesileri çoğu birbirini dahi tanımadığı görülüyordu. Beşerli, onarlı arkadaş grupları yavaş yavaş parkta toplanmaya başlarken çevik kuvvet ekipleri de önlemlerini almaya başlamıştı. Birbirini tanımasalar da yaşlarından çok büyük siyasi figürlerleri dillerine dolayarak kah sloganlar atıyor, kah oyunlar oynuyorlardı. “Hükümet istifa” sloganlarının ardından “Tayyip pabucu yarım çık dışarıya oynayalım” şarkısı Kızılay bulvarlarını inletiyordu. Çok geçmedi ki polis akreplerinden atılan gaz bombalarıyla müdahale onları iyiden iyiye tek vücut haline getirdi. Gazi Mustafa Kemal (GMK) Bulvarı üzerinde barikat kuran 15-16 yaşlarındaki eylemciler koca TOMA’lara ve akreplere direndi.

SİLAHLI AMİR LİSELİLERE KARŞI

Salı gününe gelindiğinde ise Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın açıklamalarına ek olarak Ankara Emniyeti’nin de olabildiğince müdahaleden kaçındığı göze çarpıyordu. Yine Kızılay Güvenpark’ta bulunan YKM binası önünde toplanan liselilerle polisin ses aracından mikrofonla sık sık diyaloğa girdiği görüldü. Liselileri ikna etme yöntemini deneyen polis gün boyu bir hayli yorulsa da bir iki gazlı müdahale dışında günü olaysız geçirmeyi başardı.
Günün anlamlı anektodlarından biri CNN International muhabiri ile bir emniyet amiri arasında geçen diyalog oldu. CNN muhabiri emniyet amirinin belindeki silahı göstererek yaş grubu bu kadar küçük olan barışçıl bir eylemde neden silah taşıdığını sorması polis ve diğer basında kısa bir şaşkınlık yarattı. Çünkü polisin her durumda silahlı olması Türkiye ’de alışageldik bir durum. CNN muhabirinin ısrarlı sorularına polis, "Biz görevimizi yapıyoruz" diyerek yanıt verdi.

HATIRA FOTOĞRAFLARI

Ankara dün geceyi ise BDP ’li Sırrı Süreyya Önder’in dediği gibi neredeyse bir şölen havasında geçirdi. Kuğulu Park’ta toplanan yüzlerce insan gece boyunca eylemlerini sürdürdü. Polisin müdahalesinin olmadığı eylemde arkadaşlarının doğum gününü kutlayanlar bile vardı. ‘Burada pasif direniş var’, ‘Adaletsiz rejimi, adaletle yıkınız. Alkışlar önüne kansız elle çıkınız. Gandi... Taş atma! Küfür etme! Yağmalama!” döviz ve afişleri asıldı. Kızılay’da ise göstericiler ile polisler arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Polisler taş, şişe atılması nedeniyle müdahale etmek zorunda kaldıklarını anlatırken, göstericiler hem kendi başlarından hem de arkadaşlarının başından geçenleri dile getirerek, sokakta yürürken bile biber gazına, tazyikli suya mağruz kaldıklarını anlattılar. TOMA’lar önünde hatıra fotoğrafı çektirenler de oldu. Ancak gecenin ilerleyen saatlerinde polis bazı göstericilere yine müdahalelerde bulundu.