CNN Int. muhabiri: Bu çocuklar için mi silah taşıyorsunuz?

CNN Int. muhabiri: Bu çocuklar için mi silah taşıyorsunuz?
CNN Int. muhabiri: Bu çocuklar için mi silah taşıyorsunuz?
Hafta başında eylem nöbeti liselilerdeydi. CNN International muhabirinin polise sorduğu, 'Bu çocuklar için mi silah taşıyorsunuz' diye sorusu şaşırttı.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - 31 Mayıs Cuma akşamından beri gerginliğin dinmediği Kızılay Meydanı dünü polis müdahalesi olmadan geçerdi. Kızılay’da son iki gündür öne çıkan en belirgin aktörler ise yaşları 14 ile 18 arası değişen liseliler oldu.

LİSELİYE AYRIM YOK

Kimi okullarından kimi dershanelerinden çıkıp Kızılay’a gelen yüzlerce liseli haftasonunu yoğun çatışmalarla geçiren yorgun Ankara’nın eylem nöbetini büyüklerinden devraldı. Pazartesi ve Salı günleri işlerine dönen yetişkinlerin bıraktığı boşluğu üzerlerindeki lise formalarıyla bu kez onlar doldurdu. Elbette biber gazı ve tazyikli sudan en az büyükleri kadar nasiplenerek polisin ayrımcı bir tutumuyla karşılaşmadılar.

POLİS MÜDAHALESİ BİRLEŞTİRDİ

Pazartesi günü erken saatlerden itibaren Güvenpark’ta biraraya gelen lisesileri çoğu birbirini dahi tanımadığı görülüyordu. Beşerli, onarlı arkadaş grupları yavaş yavaş parkta toplanmaya başlarken çevik kuvvet ekipleri de önlemlerini almaya başlamıştı. Birbirini tanımasalar da yaşlarından çok büyük siyasi figürlerleri dillerine dolayarak kah sloganlar atıyor, kah oyunlar oynuyorlardı. “Hükümet istifa” sloganlarının ardından “Tayyip pabucu yarım çık dışarıya oynayalım” şarkısı Kızılay bulvarlarını inletiyordu. Çok geçmedi ki polis akreplerinden atılan gaz bombalarıyla müdahale onları iyiden iyiye tek vücut haline getirdi. Gazi Mustafa Kemal (GMK) Bulvarı üzerinde barikat kuran 15-16 yaşlarındaki eylemciler koca TOMA’lara ve akreplere direndi.

SİLAHLI AMİR LİSELİLERE KARŞI

Salı gününe gelindiğinde ise Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın açıklamalarına ek olarak Ankara Emniyeti’nin de olabildiğince müdahaleden kaçındığı göze çarpıyordu. Yine Kızılay Güvenpark’ta bulunan YKM binası önünde toplanan liselilerle polisin ses aracından mikrofonla sık sık diyaloğa girdiği görüldü. Liselileri ikna etme yöntemini deneyen polis gün boyu bir hayli yorulsa da bir iki gazlı müdahale dışında günü olaysız geçirmeyi başardı.
Günün anlamlı anektodlarından biri CNN International muhabiri ile bir emniyet amiri arasında geçen diyalog oldu. CNN muhabiri emniyet amirinin belindeki silahı göstererek yaş grubu bu kadar küçük olan barışçıl bir eylemde neden silah taşıdığını sorması polis ve diğer basında kısa bir şaşkınlık yarattı. Çünkü polisin her durumda silahlı olması Türkiye ’de alışageldik bir durum. CNN muhabirinin ısrarlı sorularına polis, "Biz görevimizi yapıyoruz" diyerek yanıt verdi.

HATIRA FOTOĞRAFLARI

Ankara dün geceyi ise BDP ’li Sırrı Süreyya Önder’in dediği gibi neredeyse bir şölen havasında geçirdi. Kuğulu Park’ta toplanan yüzlerce insan gece boyunca eylemlerini sürdürdü. Polisin müdahalesinin olmadığı eylemde arkadaşlarının doğum gününü kutlayanlar bile vardı. ‘Burada pasif direniş var’, ‘Adaletsiz rejimi, adaletle yıkınız. Alkışlar önüne kansız elle çıkınız. Gandi... Taş atma! Küfür etme! Yağmalama!” döviz ve afişleri asıldı. Kızılay’da ise göstericiler ile polisler arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Polisler taş, şişe atılması nedeniyle müdahale etmek zorunda kaldıklarını anlatırken, göstericiler hem kendi başlarından hem de arkadaşlarının başından geçenleri dile getirerek, sokakta yürürken bile biber gazına, tazyikli suya mağruz kaldıklarını anlattılar. TOMA’lar önünde hatıra fotoğrafı çektirenler de oldu. Ancak gecenin ilerleyen saatlerinde polis bazı göstericilere yine müdahalelerde bulundu.


  http://www.radikal.com.tr/1136356113635612

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  CNN Muhabirine bak ; bir de sorusuna bak; - 14Bernard

  Kardesim Polisin gorevi icabi silah tasimasi mecburi.Ama senin ulken ABD halk hatta 18 yasindak kucuk cocuklar silah tasiyor,evleri silah deposu gibi oluyor,bir de katliam yapiyor.Bende sana soruyorum;Why your country peoples free to possess weapons?

  Polis ayrımcılık yapmıyor! - mustafakemalmalazgirt

  Günün 'en güzel' haberi!Antalya'da da çocuklara su sıkmışlardı.Yani 7'den 70'e bütün millete eşit bir yaklaşım söz konusu.Gözlerim yaşardı!Nihayet 'reşit' olmanın gereğini değil ama 'eşit' olmayı başardık!(Bu yorum;Brezilya'dan ithal olmayıp,AR damarı sağlıklı olanlar içindir)

  Kahraman Polis... - serseriser

  CNN International muhabiri "Bu çocuklar için mi silah taşıyorsunuz" diye saf saf sormuş ve kahraman polis anında cevabı çakmış... "Tabii ki bu ufaklıklar için değil, bizi ne sandınız?... Stratejik derinliği olan, tecrübeli dedelerine ve TOMA'mızı alıp üstüne çıkan Hafize Nine'ye boyun eğmeyecek, gerekirse vatanımız için bu uğurda canımızı vereceğiz"...

  Amerikaya sövüp, CNN haberine alkış tutanlar - velmas75

  Emperiyalist diye sabah akşam ABD ye küfür edenlerin, bir ABD kanalı olan CNN int in haberlerine alkış tutması, bir insanın kendiyle çelişmesinin en garip ve tutarsızlık örneğidir. O muhabire soran olmadımı? ABD de Polisi taşlamak kamu malına zarar vermenin cezası nedir? Dinime söven bari müslüman olsa..

  Küçük Generaller - aborinas

  Kürt çocukları eylemlere katıldığı zaman türk basının ağzından çıkan bi tek kelime var: çocuklar eylemde öne sürüldü/sürülüyor.... polisin şiddeti görmezlikten gelip, efendim çocuklar taş atıyor vs. vs. Aslın bu gezi parkı devletin, batı toplumun çelişkilerini ortaya çıkardı...

  hangi hakla soyle soru sorulabiliyor - keryil

  gazetecilik hakkiyla. dunyada polisi sorgularsa basina bir sey gelmeyecegini bilen her gazeteci bu soruyu sorar. bu konunun amerika'da, avrupa'da neler olduguyla da ilgisi yok, carpitmayin. kaldi ki mesela ingiltere'de polisler hic silah tasimaz, oldu mu? muhabir cok net bir soru sormus, hepsi 18'den kucuk eylemcilere karsi gercek mermi kullanan silah kusanmak gerekli miydi? polis de "biz her zaman silah tasiriz" demeliydi ama hayatinda surekli silah tasimayan polis olabilecegi aklina gelmemis belli ki. bitsin artik "tarihinde bilmem ne yapmis devletin vatandasi". zannedersin biz ebru sanati ve turk sanat muzigiyle fethettik onca topragi. zannedersin daha 40 sene once bu ulkenin meclisinde 16 yasinda cocuk asilsin diye alkis tutmuyorlardi. zannedersin son bir haftadir devlet vatandaslarina iskence yapmiyor. siz yeterince bu sorulari soramadiginiz icin bu sorulari sormak baskalarina kaliyor zaten.

  YUH be! Bu soruya alkış tutanlara - Kim Bilir

  Hangi hakla böyle yargılayıcı bir soru sorabiliyor. Sen önce kendi ülkene ve onun gibiler bak... Günde kaç çocuk ölüyor, kaç çocuk anne babası kalıyor,kaç çocuk çocukluğunu yaşamıyor.Afganistan'da,Irak'ta, Filistin'de, Afrika'da ve daha bilmediğimiz nice karanlık yerlerde. Sen haberci misin? Sorgu yargıcı mı? kışkırtıcı mı? Bizler ne olursa olsun kimseyi kendi işimize sokmamalıyız. Kavgamızı da, eleştirimizi de kendimiz yapmalıyız. Dünya tarihinde atom bombası ile koca şehirleri komple imha eden bir devletin vatandaşının hele hele böyle insancılık oynaması saçmadır