'Çoban hatası' var, eğitim şart!

Gevaş ilçesinde yaşanan ve uluslararası basına da yansıyan 'toplu koyun intiharı'nın nedeni kesinleşti: Çoban hatası. Tarım İl Müdürü Murat Akbay, geçen hafta Gevaş'ın İkizler Köyü'nde...

VAN - Gevaş ilçesinde yaşanan ve uluslararası basına da yansıyan 'toplu koyun intiharı'nın nedeni kesinleşti: Çoban hatası. Tarım İl Müdürü Murat Akbay, geçen hafta Gevaş'ın İkizler Köyü'nde 363 koyunun 30 metrelik uçurumdan atlayarak telef olmasının ardından Tarım İlçe Müdürlüğü'ne bağlı veteriner hekimlerinin olay yerinde inceleme yaptığını söyledi.
Akbay'ın verdiği bilgiye göre koyunlarda herhangi bir hastalığın söz konusu olmadığı belirlendi. Van'da çayır ve meraların geniş, sarp kayalıkların da fazla olduğunu hatırlatan Tarım İl Müdürü Akbay, olayın ardından çobanlara eğitim verilmesine karar verildiğini söyledi. Akbay, bu amaçla Doğu Anadolu Kalkınma Programı'na sunulmak üzere 'Çobanlara Eğitim Projesi' hazırlandığını belirtti.
Kaymakamlıkla ortak hazırlanan bu programla Van merkez ve ilçelerinde görev yapan çobanlara sürü bakımı, beslenme, salgın hastalık ihbarı, süt sağımı, otlu peynir yapımı ve hijyen gibi konularda eğitim verilecek.
Bu da kurt paniği
Öte yandan bir koyun intiharı haberi de Bitlis'in Tatvan ilçesinin Kokarsu Köyü'nden geldi. Köyde önceki gün kurt saldırısından kaçan 150 koyunun dereye atlayarak telef olduğu iddia edildi. Olay sabah çobanların derede leşleri görmesiyle anlaşıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7520657520650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.