@ismailsaymaz

Çoban Nezir'e komutan emriyle infaz

Çoban Nezir'e komutan emriyle infaz
Çoban Nezir'e komutan emriyle infaz
Çoban Nazır Tekçi'nin öldürülmesiyle ilgili davada ifade veren askerler, Tekçi'nin komutanların emriyle infaz edildiğini anlattı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Hakkari Yüksekova’da, Nezir Tekçi adlı çobanın 1995 yılında askerler tarafından öldürüldüğü ve sonra cesedinin bombayla parçalandığı iddiasına ilişkin davada, talimatla ifadeleri alınan eski askerler ‘infazı’ doğruladı. Veysi Kaya, “Atış emri verildi, ben de ateş ettim” dedi, Üzeyir Yantur, “Çobanı dağa götürdük, uzak bir mesafede öldürüldü, silah seslerini duydum” diye konuştu. Hakan Gündüz ise “Gösterdiği mağara boş çıkınca 50 kişiye infaz ettirildi” diye anlattı. Cengiz Ekici ise “Öldürüldükten sonra gömdük” diye ifade verdi.
Çoban Nezir Tekçi, iddiaya göre 28 Nisan 1995’te Yüksekölçekli Köyü’nde askerlerce gözaltına alındı. PKK ’lıların yerini göstermesi için götürüldü ancak bir daha haber alınamadı. Oğlunun akıbetini öğrenmek için yıllarca uğraşan baba Halit Tekçi, oğluyla aynı tarihte Yüksekova Tabur Komutanlığı’na geçici görevle gelen er Yunus Şahin’e ulaştı. Şahin’in anlatımına göre, Çanakkale Gelibolu’dan Hakkâri’ye geçici görevle giden tabura bağlı şekilde operasyona çıkan bölük, Tekçi’yi de operasyona götürdü. Tekçi’nin ‘PKK’lıların yerlerini bilmediğini’ söylemesi üzerine Yüzbaşı Ali Osman Akın, Tekçi’yi gösterip “Kürt olanlar ateş etsin” dedi. Yarbay Kemal Alkan, Tekçi’nin başına iki el ateş ederek, öldürdü. Bedeni de mayınla patlatıldı. Bu ifadeler üzerine Akın ve Alkan hakkında ‘canavarca his ve işkenceyle adam öldürmek’ten dava açıldı. Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanıklar iddiaları reddetti. Mahkeme önceki duruşmada, taburda görevli askerlerin ifadelerinin alınmasını istedi. Geçen nisan ve mayıs ayında askerlerin talimatla ifadesi alındı. Dosyaya giren ifadeler, Çoban Nezir’in infazını doğruluyordu. Askerlerin verdiği ifadeler özetle şöyle:
VEYSİ KAYA: Böyle bir şahsın yakalandığı, işkence yapılıp sorgulandığı, mağaraları göstermek için dağa çıkarıldığı, kurşuna dizildiği ve bomba ile parçalandığı doğrudur. Çocuğu atış mangasının karşısına geçirirken ellerini kelepçelediler. Ben ateş etmiştim. Bir arkadaşım Vanlıydı, ateş etmemişti. Tüfeklerin namluları kontrol edildi. Ateş etmeyenler sorgulandı. Biz olay yerinden ayrıldıktan sonra bomba sesi geldi
ÜZEYİR YANTUR: Bir gün operasyondayken koyunlarını otlatmakta olan bir çobanı gördük. Bizi köye götürdü. Rütbeliler çocuğun çoban olmadığını, peşmerge kıyafetiyle gezdiğini ve PKK’lı olduğunu söyledi. Bölgedeki insanların çoğu peşmerge kıyafetiyle dolaşırdı. Çobanı yanımıza alarak dağa götürdük. Uzak mesafeden silah sesleri geldi. Çobanın öldürüldüğünü öğrendim.
HAKAN GÜNDÜZ: Yakaladığımız iki kişinin teröristlerin yerini göstermeleri amacıyla üç tim olarak görev aldık. Teröristlerin bulunduklarını iddia ettikleri mağaraya gittik ancak boş çıktı. Yüzbaşı iki kişiden birinin ismini, doğum tarihini, katıldığı eylemleri söyledi. Yanlış bilgi vermesinden ötürü infaz edileceğini bildirdi. Üç timden 50 kişiyi görevlendirerek, ateş edilmesini istedi ve orada infaz edildi. Diğeri öldürülmedi.
FERİT CİRİT: Bu şahıs silahları, arkadaşlarının yerini gösterecekti. Olayın nasıl geliştiğini hatırlamıyorum. Ancak Kemal teğmenin “Komutayı bana verin, ben halledeyim, ben öldüreyim” dediğini hatırlıyorum. Vurulma anını görmedim ancak silah ve patlama sesi duyduğumu hatırlıyorum.
NAZAR ÜMGER: 30 - 35 yaşlarında bir köylü yakalanmıştı. Dört beş gün bu kişiyi gezdirip sığınak göstermesini istediler. Bu sırada yanlarındaydım. “Terörist değilim, köylüyüm, çocuklarım var” diyordu. Ali Osman Akın “Yalan söylüyor, teröristtir” dedi. Akın ve Alkan köylüyü dövdü. Karın üstüne attılar. Askerlere hitaben “Ateş edin” dedi. 20 - 30 asker ateş etti. Köylüyü öldürdüler. Cesedini de gördüm, delik deşikti. Rütbeliler de ateş etti.
ABDURRAHMAN KEZİK: Bölük arazi taramasına çıkmıştı. Diğer bölüğün Tekçi’yi getirdiğini gördüm. Silah sesleri duyduk. Timler birleştiği zaman askerlere “Ne oldu” diye sorduk. Şahsın kaçmaya çalıştığını, vurulduğunu söylediler.
CENGİZ EKİCİ: 3. bölükteki bir arkadaşın anlattığı kadarıyla çobana Ali Osman Akın, “PKK’nın yerini göster” dedi. “Bilmiyorum” deyince binbaşı bütün askerlere ateş emri verdi. Çobanın elleri arkadan bağlandı. Ateş ettikten sonra cesedi geri getirdiler ve gömdük.


  http://www.radikal.com.tr/1143090114309010

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  EL-INFAZ - Secret Garden

  nazi almanyasinda muttefikler berlini alinca oradaki halktan yuzlerce insani alip yahudi toplama kamplarina goturup gosteriyor.bu ne icin? ileride gormedim-duymadim-bilmiyorum olmasin dye.simdi ulkedeki mhp-chp-akp cilere bakalim.hepsi olayi biliyor.aslinda devletin doguda nasil bir terorist oldugunuda biliyor.ama o gozunde putlastirdigi devleti ALLAHTAN vicdandan insandan daha cok seviyorki cikip gik demiyor.icinde ALLAH korkusu olan insan kalkip bunu savunurmu? savunmaz.iste ALLAH korkusu olmayan cikip olay teror olayidir.devlet teroristle savasiyor falan diyor.ama butun dunya biliyorki devlet kurtler kürtce konusmasin diye savasiyor.devlet bu ulkeyi turkcu-irkci-sunni yapmak icin koy yakiyor insan yakiyor.buna karsi cikan herkeside terorist diye damgaliyor.asil teror budur devlet teroru ve irkci fasist turkcu terorudur.oktay vural denen adam bu olayida cikip mecliste soylermi acaba? bulent arinc bey efendi bu olaylarinda ustunu ogretecekmisiniz? ortun bakalim nasil orteceksiniz.100 yil once tv gazete radyo yokken hicbirsey ortulemedi simdimi orteceksiniz? bu kanin ortaklarisiniz mhp-chp-akp!

  INSANLIGI OLAN - isos

  Insanligi olan allaha inan ve Allah tan korkan bütün asker,polis ve Devlet görevlilerine sesleniyorum bildiginiz böyle faili belli mesul ölümlerin aydinlatilmasinda ne olursunuz yardimci olun ki gercekler gün yüzüne ciksin kim yaptiysa kürt veya türk ayirtmaksiniz 1985 bu yana türkiyede yasanan bütün cinayetlerin aydinlanmasi dilegi ile gercekler her Zaman gün yüzüne cikar elbette serefli dürüst insanlara sesleniyorum radikale bir cagridan bulunmak istiyorum ITRAF ET KAMPANYASINI ACSINLAR Internet ortamina bildiklarini itraf etsinlar

  infaz sonrası - Efendisiz65

  tabi hazırlanan haberlerde kahraman mehmetçik bölücülere karşı kahramanca mücadele etmiş; ki buradaki kahramanlık taş patlasa 10 kişilik gruplara binlerce askerle yapılan operasyonlardır(kahramanlık hep neresindeydi bu işin anlamadım). söz konusu operasyonlarda iki terörist kahraman mehmetçikle öldürülmüştür şeklinde oluyordu bu haberler. çıkacak millet çıkacak, bu devletin işlediği ve kürtlerin üzerine yıktığı ne kadar cinayet varsa hepsi açığa çıkacak. bu devletin sadece geçtiğimiz 30 yıllık süreçte yaptığı şerefli işlerin tamamı ortaya çıkacak. o zaman göreceğiz bebek katillerini de, insanları kuyulara atanları da teröristleri de...

  bunları yapanlar ülkemizin askerlerimidir ?......... - okkes cavus

  yıllardır bu tür faili meçhul diye bir sürü cinayetler işlendi ama her nedense birisininde faili bulunamadı. bakın şimdi kimlerin ne yaptığı ismen anlatılıyor. o faili meçhullerin olduğu illerde görevli polis asker kim varsa bir sorgulansa, gerçekçi bir tahkikat yapılsa bir tane faili meçhul kalmaz diye düşünüyorum. bir ülkenin askeri polisi o ülke halkının en çok güvenmesi gereken kurumlar olmadırlar. ama görüyoruzki bu güne kadar bu halkı şucu bucu kürt türk alevi sunni diye öteleyip, bir sürü olaylara sebebiyet verenler bu kurumlardan beslenmiş. silivriden hep 28 şubat soruluyor birde faili meçhuller ve kitle katliamları sorulsa, herşey çorap söküğü gibi ortaya çıkar diye düşünüyoruz. bu ülke çok çekti toplu katliamlardan ve ölümlerden. bunlar artık birdaha yaşanmasın hesabı sorulsun failleri bulunsun......

  utanıyorum - ersincaliskan@gmail.com

  Zaten bu tür bilgileri hep duyardık ve içimiz acırdı fakat artık bu kadar net doğrulanır bir şekilde gerçekleri görmeye ve öğrenmeye başlamamız başımızı iyice yere eğik hale getirdi, bu olaylardan sorumlu olanlar, ordu jandarma polis mit jitem vb... kim varsa, bizi Türk'üm demeye utandırır hale getirenler, tek tek cezanızı çekersiniz umarım hepiniz....

  insanın şereflisi - enkidusiyar

  bu olayı anlatıyorlar da olay olduğunda hiçbir asker o komutanlara niye ateş etmemiş. nazi katliamcılarından ne farkları kalmış. öyle komutan emir verdi uyguladık sizi günahsız yapmaz. bu zulümleri yaptıran şeytana engel olmamışlarsa ondan farkı yoktur bunların. sizler haksızlık karşısında susan dilsiz şeytanlarsınız.

  Insan olma yolunda bir adim;özür - Rast23

  Vatan dediğiniz yeri yaktınız yıktınız savaş ucaklarıyla hergün dağlarını delik deşik ettiniz. Köylerini bosaltiniz, ınsanlarını öldürdünüz, Hizib-i Kontra ya satirlattınız, asit kuyularina attınız cesetlerini. Kadınlarına tecavüz ettiniz. Çobanlarını hayvanlarını öldürdünüz. Gerillalar yakalayip yiyemesinler diye irmaklara yüksek gerilim hatiyla ceryan vererek bütün balikları yumurtalarına kadar öldürdünüz. Zehirli yılanlar ithal edip biraktiniz ormanlarımıza Insanlar aç sefil metropollerinize savruldu. Orada da itip kaktınız, horladiniz, ac biraktınız. Şimdi karlar eriyor ve karin altına sakladıklarınız ortaya çıkıyor "kardeşler". Bütün bunlar hepinizin gözlerinin önünde olup bitti. Bütün bunlara ne isim veriyorsunuz siz? Utanmak diye bir insani duygu varmi hala sizde? Özür dileyip insanlaşma yolunda bir adim atmak istemezmisiniz?