Çocuğa can feda

Üç çocuğu da böbrek hastası olan Zehra ve Hakkı Ayten, aralarında anlaştı

İZMİR - Üç çocuğu da böbrek hastası olan Zehra ve Hakkı Ayten, aralarında anlaştı; anne oğluna böbreğini ve ciğerini verecekti, baba da iki kızına böbreğini. Ama Ahmet'in vücudu annesinin karaciğerini kabul etmeyince, baba da bıçak altına yattı.
İstanbul Anadolu Meslek Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Ahmet Ayten, böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını beş yıldır diyaliz makinesine bağlı olarak sürdürüyordu. Daha sonra karaciğer yetmezliği teşhisi de konulan Ahmet Ayten, Ege Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'ne sevk edildi ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaman Tokat tarafından ameliyat edildi.
Bu operasyonda anne, oğluna karaciğerinden bir parça verdi. Ancak Ahmet'in bünyesi bunu reddetti. Doç. Dr. Tokat, anne Zehra Ayten'in karaciğerinin tahlillerde uygun çıktığını, ancak ameliyattan kısa bir süre sonra vücudun karaciğeri kabul etmediğini ve babayı ameliyata aldıklarını belirterek,
"Ahmet Ayten'e babanın karaciğerinden bir parça taktık. Durumu iyiye gidiyor, kendini toparladıktan sonra annenin böbreğini nakledeceğiz" dedi.
Kızlara da nakil olacak
Ancak Ayten ailesinin organ nakli maratonu bununla sınırlı değil. 13 ve 12 yaşlarındaki Sema ve Ece'nin haftada üç defa özel bir diyaliz merkezinde makineye bağlandığını anlatan Zehra Ayten, Ece'de karaciğer yetmezliği belirtisi de görülmeye başlandığını söyledi. Zehra Ayten,
"Çocuklarım her şeyim. Biz fedakarlık yapmıyoruz. Her anne babanın yaptığı veya yapması gerekenleri yapıyoruz. Ben şimdi böbreğimi vermek için sıra bekliyorum" dedi.
Hakkı Ayten de, karaciğerini, küçükken
'ciğerim benim' diye sevdiği oğluyla paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtirken, şunları söyledi:
"Uzun yıllardır diyalize bağlı yaşıyordu. Fakat karaciğer yetmezliği de ortaya çıkınca ameliyat gerekti. Eşim oğlumuza böbreğini ve ciğerini verecekti, ben de böbrek hastası iki kızıma hayat verecektim. Ama oğlumuzun vücudu eşimin karaciğerini kabul etmeyince ben bıçak altına yattım ve oğluma karaciğerimden bir parça verdim. Sağlığına kavuşması için her türlü fedakarlığa hazırım. Kızlarım için de bıçak altına yatacağım."
Hakkı Ayten, her üç çocuğunda da böbrek yetmezliği olmasını doktorların akraba evliliğine bağladığını belirterek,
"Araştırdık, eşimle ancak 5-6. kuşak bir akrabalığımız olabilirmiş. Doktorlar bunun üzerine genetik bozukluk teşhisi koydu" dedi.