Çocuğa ev parası aranıyor

Devlet Bakanı Güldal Akşit, koruyucu aile bulamayan ya da anne-babası bulunduğu halde yurtlarda kalan çocuklar için maddi kaynak arayışında.

ANKARA - Devlet Bakanı Güldal Akşit, koruyucu aile bulamayan ya da anne-babası bulunduğu halde yurtlarda kalan çocuklar için maddi kaynak arayışında. Maliye Bakanlığı Kemal Unakıtan'la görüştüğünü söyleyen Akşit, koruyucu ailelere ve çocuğuna bakamayanlara verilen aylık 75 milyon liralık desteğin artırılması için çalışma başlatıldığını söyledi.
Akşit, "Bir çocuk için anne ve babanın yeri doldurulamaz. Bu çocuklar yurtlarda ne kadar iyi bakılırlarsa bakılsınlar, anne baba özlemi çekiyorlar. O nedenle biz, anne ya da babalara maddi destek vererek çocuklarını yanlarına almalarını sağlamayı düşünüyoruz Böylece yurtlarda sadece kimsesiz çocuklar kalır. Sayı azalacağı için de bu çocuklara biz daha iyi hizmet verebiliriz" diye konuştu.
Akşit, bürokratik işlemler nedeniyle evlat edinmede kuyruklar oluştuğu yönündeki iddialara ise "Genelde 0-3 yaşındaki kız bebekleri evlat edinmek
istiyorlar. Kurumlarda bu yaş kız bebekleri az olunca da insanlar beklemek zorunda kalıyor" diye yanıt verdi. İnsanların küçük yaştaki çocukları alıp kendileri yetiştirmek istediklerini vurgulayan Akşit, kız çocukların tercih edilmesinin nedenini de anlayamadığını ifade etti.