'Çocuğumu diri diri gömeceklerdi'

'Öldü' diye kutu içinde babasına verilen bebeğin yaşadığı saatler sonra anlaşıldı. Ancak bebek yine de kurtarılamadı

BALIKESİR/BURSA -  Öldü diye ailesine karton kutu içinde teslim edilen bebeğin yaşadığı saatler sonra anlaşıldı. Bebek hastaneye götürüldü, ancak kurtarılamadı. Balıkesir’in Sütlüce Mahallesi’nde oturan altı ay önce Hatice Bölme tüp bebek yöntemiyle hamile kaldı.  O ve eşi Hüseyin dokuz yıldır bekledikleri hasretle bekledikleri çocuklara sarılmayı hayal ederken  anne adayı 23 Mayıs’ta kanama şikâyetiyle Balıkesir Doğumevi’ne kaldırıldı. Genç kadın, 28 Mayıs gecesi yapılan müdahaleyle erkek bebeklerini dünyaya getirdi. Ölü doğan bebeklerden biri defnedildi, yaklaşık 550 gram ağırlığındaki Halil bebekse kuvöze konuldu. Anne, taburcu edildi.  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. S.G.T, doğumdan yaklaşık 36 saat sonra babayı arayarak  bebeğin öldüğünü bildirdi. 

Kantinden kutu getirdiler
Kantinden alınan bir karton kutuya konulan bebeğin cesedini teslim alan Hüseyin Bölme, kefen dahil defin malzemelerini alıp yaklaşık iki saat süren alışverişin ardından evine  gitti. Hatice Bölme, bebeğini toprağa verilmeden önce son kez görmek isteyince, kutu getirildi. Ama bebek hareket etti!
Aile bebeği hemen en yakın özel hastaneye oradan kuvöz içinde tam donanımlı ambulansla Bursa’ya götürdü. Ama ‘Halil’ bebek, önceki sabah tedavi gördüğü hastanede öldü.
Hüseyin Bölme yıkılmış: “Hastaneye gittik. Bebeği sargı bezine sarmışlar elime verdiler. ‘Böyle ayıp olur’ dedim, gidip kutu getirdiler. Balıkesir Doğumevindeki doktor, bebeğin yaşasa da sakat kalabileceğini söylemişti, ben ‘Olsun yaşatın’ dedim. Benim çocuğum öldü diye verildikten beş saat sonra bile yaşıyordu. Niye ‘Öldü’ diye rapor verdiler elime? Ben dokuz yıldır evlat hasretiyle yaşıyorum. Bakmasak çocuğu canlı canlı toprağa koyacaktık. Adalete başvuracağız, ben yandım başka aileler yanmasın.”
Balıkesir İl Sağlık Müdürü Mehmet Çalışkan da iddiaların doğru olduğunu belirterek, “Çok üzgünüz. Olayın sorumluları ortaya çıkarılacak, gereken yapılacak” dedi. Sağlık Bakanlığı da konuyla ilgili soruşturma başlattı. (aa)