Çocuğunu özel okula gönderene teşvik geliyor

Çocuğunu özel okula gönderene teşvik geliyor
Çocuğunu özel okula gönderene teşvik geliyor
Milli Eğitim Bakanlığı, 2014'te çocuğunu özel okullara gönderecek velilere teşvik sağlayacak.

 

Vatan gazetesinin haberine MEB 2014'te özel okullardaki öğrenci sayısının artması için afiş ve broşürler de bastırılacak. Velilere maddi destek sağlanması için düzenleme yapılacak.
MEB'in hazırladığı "2014 Mali Yılı Performans Programı" kitabında şu ifadelere yer verildi: "Yapılan yeni düzenlemelerle örgün eğitimdeki öğrenci sayısına göre özel öğretimin genel eğitim içindeki payı 2012 yılı sonu itibarıyla yüzde 3.8 olarak hesaplanmıştır. 2013 sonunda bu oranın yüzde 4.2 civarında olması beklenmektedir. Dolayısıyla, velilerin çocuklarını özel okullara göndermesini sağlayacak maddi destek sağlanması yönünde düzenlemeler yapılarak özel eğitimin genel eğitimimiz içindeki payının yüzde 5'e çıkarılması hedeflenmektedir." Bu arada Bilim ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de TÜBİTAK eliyle Türkiye 'deki üstün zekalı çocuklar için İstanbul , Ankara ve İzmir gibi kentlerde okul kurulacağını açıkladı.


  http://www.radikal.com.tr/116076511607652

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  özel okullara teşvik - yesilirmakomer

  Üstün zekalı öğrenciler için okulların açılması noktasında geri kalınmış fakat açılması olumlu bir adım olduğu noktasında itiraz eden olmaz sanırım. Ama özel okullara teşvik noktasında itiraz edilecek çok husus var. Çocuğunu dershaneye gönderen veli dershanelerin kapatılması ile dershaneye verdiği paranın üzerine bir miktar daha koyup devletin desteğiyle özel okula gönderecek. Bu velinin daha çok işine gelir. Devletin yapması gereken bu muydu? Ülkenin birçok bölgesinde çocukların okula odunla yada tezekle gitmekte olduğunu bildiği halde? MEB'e bağlı birçok okulda beş şubenin aynı odada ve tek öğretmen tarafından sadece idare edildiğini bildiği halde! İşin daha da vahim tarafı özel okullarda eğitim gören, teknolojik aletlerle eğitim gören öğrencilerle okula tezekle giden, okul çıkışı hayvan gütmeye giden öğrencilerin aynı sorularla yarıştırıldığı bir sınavlar sistemi!!

  özel okul dedikleri de - emr-91

  bahçesi bile olmayan apartman dairesi. bkz. özel sağlık meslek liseleri. gerçekten ak parti döneminde yapılan hiç bir binanın okulun parkın köprünün hiç bir estetiği yok. hepsi dökme betondan yığma demirden yapılmış estetikten uzak sadece yaptık demek için yapılmış yerler. etrafınızda görebilirsiniz bu sağlık meslek liselerini apartman dairesini liseye çevirmiş ne bahçe var ne bir sosyal alan gerçekten iğrenç. sırf iş garantili diye çocukları aileleri gönderiyor.dershaneler özel okul olacakmış çoğu dershane hatta bütünü iş merkezlerinde. oralar mı okul olacak ?