'Çocuk anne'ye devlet koruması

Devlet Bakanı Akşit, Milas'ta 10 yaşında tecavüze uğradıktan sonra hapisteki tecavüzcüsüyle evlendirilen A.T.'nin 'korumaya alınması için' talimat verdi.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi
AHMET BAYRAK / Arşivi

MUĞLA - 10 yaşında tecavüze uğrayıp 11 yaşında anne olan ve 13 yaşında da cezaevindeki tecavüzcüsüyle evlendirilen 13 yaşındaki A.T. için Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Güldal Akşit devreye girdi. Bakan Akşit, Muğla Valiliği'ne talimat vererek A.T.'nin devletin koruması altına alınmasını istedi.
Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Koru Köyü İlköğretim Okulu'nda eğitim gören 6. sınıf öğrencisi A.T. kendisine tecavüz ettiği için 18.5 yıl hapis cezasına çarptırılan 23 yaşındaki Ferit Çiçek ile yaşı büyütülerek, 10 milyar lira karşılığında evlendirildi. Milas ve Muğla nüfus müdürlüklerinin
şikâyet ve itirazlar üzerine yaptığı araştırmalarda A.T.'nin 16 yaşında olmasının mümkün olmadığı ortaya çıktı. Nüfus Müdürlüğü, Muğla Ağır Ceza Mahkemesi'nde A.T.'nin anne ve babası hakkında 'Resmi makamlara yalan beyanda bulunmak, gerçeğe aykırı bilgi vermek' suçundan 3-8 yıl arası hapis cezası istemiyle dava açtı.
Muğla Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Akar Karasu, "Anne ve babayı daha önce bu çocuğu evlendirmemeleri için birçok kez uyardım. Ayrıca çocuğun gerçek yaşının 13 olduğunu Adli Tıp raporuna göre belirledik. Ancak aile adli mercileri yanıltarak yalan beyanda bulunup zorla evliliğe göz yumdu. Tecavüzcünün bize üç gün önce verdiği tahliye talebini de reddettik. Geniş çaplı soruşturma devam ediyor. Resmi olarak evli görülebilirler. Ancak ahlaki vicdan bunun doğru olmadığını söylüyor. Çocuğun hayatını kararttılar, ama daha fazlasına izin verilmemesi gerekir" dedi.
Bakan valiliği aradı
Bakan Güldal Akşit de olayın basında yer almasından sonra dün sabah Muğla Valiliği'ni arayarak bilgi istedi. Akşit, Muğla Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü uzmanlarının da acil olarak A.T.nin evine gidip aile ve kız ile görüşülmesini istediği belirtildi.
Konukevinde kalabilir
A.T.'nin evliliğinin iptal edilerek, eğitim ve öğrenime devam etmesi için gerekli tüm yasal düzenlemelerin yapılmaya çalışıldığını belirten Muğla Valisi Hüseyin Aksoy, "Kâğıt üzerinde evli görünen A.T.'nin annesi veya kendisi herhangi bir talepte bulunmadan harekete geçmemiz zor görünüyor. Ancak A.T.'yi yaş büyütme işlemi ve evlililiği iptal edilene kadar Sosyal Hizmetler Kurumu bünyesindeki konukevinde ağırlayabiliriz. Yargının A.T. lehine karar vermesi halinde devlet olarak çocuğumuzun eğitim-öğrenimini üstleneceğiz, kaderine terk etmeyeceğiz" dedi.
Muğla Barosu Başkanvekili Muhammed Tokat da, "Yasal çerçeve içeresinde biz de hukuki işlemleri başlatıp, yaş büyütme ve evliliğin iptali için tüm girişimleri yapacağız. Yasal süreci yakından takip edeceğiz. Davaları yakın takibe aldık" diye konuştu.