Çocuk deyip geçme

Küçük bir mucize
'Kamusal Başarı' projesi, İstanbul'un en yoksul ve sorunlu semtlerinden sayılan Tarlabaşı'ndaki Hüviyet Bekir İlköğretim'de mucize yarattı: 'Süper Kahramanlar' grubu, pis ve pahalı kantini düzeltti. 'Yeşil Doğa' okulu yeşillendirdi, 'İyiliğin Mücadelesi Kötülüğün Sonu' da hırsızlıkları azalttı.
Üniversite destekli
Çocukların yardımcıları, 'koç' dedikleri Bilgi Üniversitesi öğrencileri. Edirne, Ankara ve Van'a yayılan projeyi başlatan Doç. Değirmencioğlu: "Sıra bölgedeki 15 okulda." Rehber öğretmen Köksal mutlu: "Çocuklar birlikte yaşama ve çalışmayı öğrendi."
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Okul kantini hem pis, hem pahalıydı. Kantinde çalışanlar paranın üzerini vermek yerine sakız ya da şeker veriyordu. Üstüne üstlük bir de kötü davranıyordu. Hepsinin canına tak etmişti. Birkaçı, bu sorunu çözmek için bir araya geldi. Kendilerine 'Süper Kahramanlar' adını verdiler. Önce 'koç'larının gözetiminde bir anket hazırladılar. Anket gösterdi ki okulun çoğu kantinin pis ve pahalı olduğunu düşünüyor. Sonuçta, öğrenciler daha temiz ve ucuz bir kantinden alışveriş yapmaya başladı. Daha da önemlisi artık karşılarında, kendilerine saygılı davranan bir kantinci vardı.
Öğrencilerin hepsi 'İstanbul'un güneydoğusu' Tarlabaşı'nda, Hacı Hüsrev Mahallesi'nde yaşıyor. Hüviyet Bekir İlköğretim Okulu'nun 11-14 yaşlarındaki öğrencilerinin yaptıkları bununla da bitmedi. 'Kamusal Başarı Projesi' kapsamında 'Yeşil Doğa Grubu', okulun yeşillendirilmesini, 'İyiliğin Mücadelesi Kötülüğün Sonu Grubu' yaşanan hırsızlık olaylarının azalmasını, 'Dostluk Grubu' kızlara yönelik tacizin engellenmesini sağladı. Gürültü kirliliği ve sigara sorunu için de 'Sınıf Temiz' kampanyasıyla hedefe ulaştı öğrenciler. Tarlabaşı'ndaki sonuçları duyanlar projeyi Ankara, Edirne ve Van'a yaymak için kolları sıvadı.
Tarlabaşı'nda 15 okul daha
Okulları, çevredeki sıvası dökük binalardan pek farklı değil. Gelecek hayalleri kurmaktan daha çocuklukta vazgeçmişken 'karşı komşuları' Bilgi Üniversitesi'nden bir öğretim üyesi ile öğrencileri sayesinde çoğunun hayata bakışları değişti. 'Koç' dedikleri 'ağabey' ve 'abla'lar sorunları dinledi, sonra bunları kendilerinin çözebileceğini anlattı.
'Kamusal Başarı' projesinin Türkiye'deki mimarı Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi doçent doktor Serdar Değirmencioğlu neler yaptıklarını anlattı: "Proje Darüşşafaka'da başladı. Çocuklar Irak'ta savaş, dilenmek zorunda kalan çocuklar, üniversite sınavı, cep telefonları, forma gibi konularda çalıştı. Demokrasi kültürüyle kendilerince çozüm bulup hayata geçirdiler. Şimdi orada proje kendi kendine yürüyor. Buradan yola çıkarak 'daha kısıtlı' olanaklara sahip yerlerde projeyi hayata geçirmek istedik ve Tarlabaşı ile Hacı Hüsrev'i seçtik. Burada ikinci yılımız. Hüviyet Bekir'de üç ay çalışarak çok olumlu sonuçlar aldık. Şimdi bölgede 15'in üzerindeki okulda daha projeyi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Haftada bir saat ayırarak büyük farklar yaratılabileceğini kanıtladık. Ama insanlar bunu yapmıyor."
Sorunlarına sahip çıktılar
Değirmencioğlu, koçların çocuklara sadece destek olduklarını belirtti:
"Soruları onlara biz sormadık. Onlar doğru yöntemi bulabilmek için sürekli sordular ve biz her seferinde yanıt verdik. Sonuçta çocuklar sorumluluk aldı ve sorunlarına sahip çıktı. Çalışmalara katılan tüm taraflar öğrenci, öğretmen ve koçların tamamının gönüllü olması önemli. Mesela, çocuklara sorarsanız çoğu okula gitmek istemediğini söyleyecektir. Oysa onlara doğru şeyleri verdiğinizde seve seve katılıyorlar. Demek ki, eğitim sisteminde bir yanlışlık var ve bunun artık düzeltilmesi gerekiyor."
Değirmencioğlu, projenin Eğitim Reformu Girişimi'nin Eğitimde İyi Örnekler Konferansı'nda sunulacak iyi örneklerden biri olarak seçildiğini de belirtti.
Çocuklar ilgi mahrumu
Okulun rehber öğretmeni Beyhan Köksal ise çocukların bu projelerde varlıklarının farkına vardığını, kendilerini önemli hissettiklerini söyledi.
Ailelerin kalabalık yapısı ve ekonomik şartlar nedeniyle çocukların gerekli ilgiden mahrum kaldıklarını belirten Beyhan Köksal, "Fakat bu projeden sonra derslere dahi ilgi göstermeyen çocuklar bile canla başla çalıştı. Öğrenciler boşluktaydı. Dersten çıktıklarında yapacak hiçbir şeyleri yoktu. Ama şimdi birbirleriyle geçinmeyi, birlikte iş yapabilmeyi, paylaşmayı öğrendiler. Bize anlatamadıkları sorunlarını burada ortaya çıkardılar. Çocukların aileleri tarafından yapmaya zorlandıkları bazı olaylar da skeçler aracılığıyla anlatıldı" diye konuştu.
'Biz top oynayacağız' grubu
Hüviyet Bekir İlköğretim Okulu'ndaki proje 2004 Mart ayında başladı. Ayrı ayrı gruplar kuran öğrenciler, koçları ve öğretmenleriyle üç ay boyunca haftada bir-iki saat bir araya geldi.
Yedi kızdan oluşan 'Yeşil Doğa' grubu, okullarında hiç bitki olmadığını fark etti. Beyoğlu Belediyesi'ne giden çocukları, yetkililer Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne yönlendirdi. Şu anda okulun bahçesi fidanlar ve bitkilerle yeşillenmiş durumda. Bütün bu süreci kendileri planlayıp uygulayan çocuklar, sonuçtan memnun, hatta biraz da şaşkın!
'Süper Kahramanlar' grubu ise 693 öğrencinin ortak şikâyeti 'pis ve pahalı kantin' sorununu çözdü. Süper Kahramanlar'dan Emre Bozkuş ile Gamze Ertaşır, "Durum kantincinin hoşuna gitmedi. Biz onu değiştirdik" diyor!
Skeç yazdılar
Hırsızlık, Hüviyet Bekir'de okuyan çocuklar için büyük bir problem. 'İyiliğin Mücadelesi Kötülüğün Sonu' grubu anket düzenleyip nelerin çalındığını belirledikten sonra idarecilerle konuşmuş. Duvarlara, 'Hırsızlık yaparak başkasına ait olan bir malı aldığını sakın unutma' gibi dövizler asan grubun en çarpıcı çalışması, senaryosunu yazıp sahneledikleri skeç. Genç Güvenlik grubunun skecinde babasının hırsızlığa zorladığı bir çocuk anlatılıyor. Çocuk hırsız "Suçum yok, ben bir işe girip çalışmak istedim" derken, oyun, oğlunu kurtarmaya gelen annenin, "Neden geldik İstanbul'a?" sorusuyla bitiyor.
Gürültü kirliliği, sınıfların temizliği, sigara, okulu yeşillendirme sorunlarıyla ilgili grup çalışmaları sürüyor. Daha renkli bir hayat isteyenlerin oluşturduğu 'Her gün aynı şeyler oluyor' grubu ile 50 dakikalık öğle arasında okul bahçesinde maç yapmak isteyen, 'Top oynamak istiyorum' grubu da faaliyetlerine başladı.
ABD'de doğdu
'Kamusal Başarı' projesi, kendi sorunlarını belirleyen çocukların, çözüm yollarını da kendilerinin bulmasına dayanan bir sistem. Projenin uzun vadedeki hedefi çocukların, sorunlarını kamusal alana taşıyıp birlikte çözme becerisi kazandırmak. İlk olarak ABD'de uygulanan projenin Türkiye'deki mimarı Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi doçent doktor Serdar Değirmencioğlu.
Değirmencioğlu'nun verdiği bilgiye göre bu proje 1990 yılında ABD'nin Minnesota eyaletindeki St. Paul kenti ile Hubert H. Humphrey Sosyal Politikalar Enstitüsü'ne bağlı 'Demokrasi ve Vatandaşlık Merkezi' işbirliğiyle başladı. Değirmencioğlu, "Son 10 yıl içerisinde ABD'de Kansas, Missouri, Milwaukee, Wisconsin eyaletleri ve Kuzey İrlanda'da benzer projeler yürütüldü. Filistin ve Güney Afrika'da da Kamusal Başarı deneyimleri yaşanıyor. Türkiye'de de ilk defa 2002 sonunda Darüşşafaka'da proje oluşturuldu" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7405337405330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.