Çocuk diş macununa AB standardı geldi

Avrupa Birliği (AB) kozmetik mevzuatına uyum çerçevesinde yapılan yönetmelik değişikliğiyle, çocukların kullanımına uygun olmayan florid içerikli diş macunlarının üzerine 'yetişkinler içindir' yazılacak


2005 tarihli Kozmetik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik değişikliğiyle çocukların kullanımına uygun olmayan yüzde 0.1 ile yüzde 0.15 arasında florid içeren diş macunlarında ‘Yetişkinler içindir’ ifadesine yer verilmesi zorunlu hale getirildi. Eğer bu yapılmamışsa, ‘Altı yaş ve daha küçük çocuklarda: Yutmayı önlemek amacıyla fırçanın üzerine nohut büyüklüğünde sürülmelidir. Diğer yollardan florid alınması durumunda bir diş hekimine veya doktora danışınız’ uyarısının bulunduğu etiketlerin kullanılması zorunlu tutuldu.

Kozmetikte ürküten liste
Yönetmelik, kozmetik ürünlerin, yanılmaya yol açmayacak ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde, doğru ve anlaşılabilir bilgilerle satışını da düzenliyor. Kozmetik ürünlerin içermemesi gereken maddeler listesi ise geniş. Ürkütücü listeden bazı maddeler: “Bulaşıcı Süngerimsi Beyin Hastalığı enfeksiyonu geçiren ya da önlem olarak itlaf edilen hayvanların, bulaşıcı hastalık şüphesi olan yabani hayvanların postları ve derileri de dahil olmak üzere bütün vücut parçaları ile risk materyali taşıyan ölü hayvanların cesetlerinin tamamı, Hormonal etkiye sahip maddeler, işleme tesislerinde elekten geçirmeden, tortu temizlemeden arta kalan materyaller, gres yağı ve yağ karışımları ve bu tesislerdeki kanalizasyondan çıkartılan tortulaşmış materyaller dahil olmak üzere bütün hayvan materyalleri, uluslararası taşımacılıktan arta kalan hayvansal yan ürün atıkları, atık sudan toplanan hayvan materyali, yüksek miktarda ilaç kalıntısı olan hayvansal ürünler...” (Radikal)