Çocuk felci için aşı kampanyası

Sağlık bakanlığı ekipleri evleri dolaşıp aşı yapacak.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, çocuk felcinin Türkiye'de bir daha görülmemesi için riskli olan bazı bölgelerde sağlık personelinin ev ev dolaşarak aşı uygulaması yapacağını açıkladı.
Çocuk felci hastalığından korunmanın sadece aşı ile mümkün olduğunu belirten Akdağ, "Ağrı, Artvin, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van, Bayburt, Erzurum, Giresun, Kırşehir, Yozgat ve Zonguldak illerinde üç yaş altındaki tüm çocuklar önceki aşılanma durumlarına bakılmaksızın 'çocuk felci' aşısı ile aşılanacak" dedi. Bakan Akdağ, hastalık mikrobunun bulunduğu yerlerde yaşayan ve bu mikropla karşılaşan her 200 çocuktan birinin yaşam boyu sakat kaldığını, bu sakatlığın tedavisinin henüz mümkün olmadığını belirtti.

1 Eylül'de başlıyor
Çocuk felci aşısının ağızdan uygulanan, güvenli, kolay ve etkili bir aşı olduğunu belirten Akdağ, "Aşılama programının ilk turu 1-7 Eylül tarihleri, ikinci turu 6-12 Ekim tarihleri arasında uygulanacak. Dünyada çocuk felci hastalığının halen var olması ve ülkemizde de rutin aşılama hizmetlerinde istenilen düzeye ulaşılamaması nedeniyle hastalık açısından riskli bazı bölgelerimizde destek aşılama aktivitelerini sürdürmek zorundayız. Aşı ile korunabilir hastalıklardan kaynaklanan, ölüm ve sakatlıkların önlenmesine yönelik aşılama programlarına özen önem veriyoruz" dedi.