Çocuk gelinler, 'eşleri için' Ankara'ya gidiyorlar

Çocuk gelinler, 'eşleri için' Ankara'ya gidiyorlar
Çocuk gelinler, 'eşleri için' Ankara'ya gidiyorlar
İzmir'de, çocuk yaşta kaçarak ya da ailelerinin izniyle evlenen ve küçük yaşta anne olan 5 kadın, yasalar gereği cezaevine giren eşlerini kurtaracak yasal düzenleme yapılmasını istemek için Ankara'ya hareket etti.

İZMİR – İzmir’de, henüz reşit olmadan kaçarak ya da ailelerinin izniyle evlenen, küçük yaşta anne olan 5 kadın, yasalar gereği açılan dava sonucu cezaevine giren eşlerini kurtaracak yasal düzenlemenin yapılmasını sağlamak için kentte bir araya gelip Ankara 'ya gitmek üzere yola çıktı. Kendileri ile aynı kaderi paylaşan 2 kişinin de Bursa'dan gelip gruba katılacağını belirten genç anneler, "Eşlerimizin özgür kalabilmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız. İzmirli milletvekilleri başta olmak üzere Meclis'teki herkes ile görüşeceğiz" dedi.

Küçük yaşta evlendikten sonra eşleri cezaevine giren ve çocuklarıyla ortada kalan ya da ailelerinin yanına sığınan kadınların yaşadığı sıkıntılar, son dönemde sıklıkla basında yer almaya başladı. Sesini duyurmak isteyen Alev Toprak, Ayşenur Demirhan, Sabriye Kaval, Yeşim Rengin Çetin ve Gamze Süzgün, eşleri için mücadele kararı aldı, sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden haberleşip güçbirliğine gitti. Farklı kentlerde yaşayan bu kadınlar, önceki gün İzmir'de buluştu.


KARARLARA TEPKİLİLER
Konuşup, ortak hareket etme kararı alan 5 kadın, eşlerini cezaevinden çıkartacak olan yasal düzenlemenin yapılması için TBMM, Başbakanlık ve siyasi partileri ziyaret etmek için Ankara'ya gitme konusunda anlaştı. Hazırlıklarını tamamlayan 4 kadın, yakınları ile dün saat 22.00'de, İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde buluştu.

Yanlarında çocukları ve yakınları bulunan, ellerinde üzerinde 'Bu ceza kime? Dağılan yuvaları adalet mi kurtaracak', 'Yuvamızı yıkmayın. Çocukları babasız bırakmayın' ve 'Günahsız çocukları babasız bıraktın, bu mu adalet' yazılı pankartlar taşıyan kadınların tepkili olduğu görüldü. 'Hakkımızı savunmaya gidiyoruz' diyen kadınlardan Yeşim Rengin Çetin, "Eşim cezaevinde suçsuz yere yatıyor. Eşim beni mağdur olarak bırakmadı, hakkında saçma bir sebeple mahkumiyet kararı çıktı. Ankara'da Adalet Bakanlığı, Meclis, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na gideceğiz. Yetkililerle görüşüp sesimizin duyulmasını sağlayacağız" dedi.


'DEVLETİN İZNİ İLE EVLENDİLER'
Mahkumiyet kararlarının aileleri ayırdığını vurgulayan bir diğer kadın Sabriye Kaval, "Sesimizi duyurmadan dönmeyeceğiz. Ne olursa sorun çözülmeden Ankara'dan ayrılmayacağız" diye konuştu. 4.5 aylık hamile olduğunu, eşinin yanı sıra annesinin de yardım ve yataklık suçundan hüküm giyerek cezaevine girdiğini söyleyen Alev Toprak ise "2 çocuğum ile birlikte sahipsiz kaldım. Üstüne bir de hamileyim. Üvey babamın evine sığındım. Yakınlarımın maddi durumları çok kötü. Bir de şimdi bana ve çocuklarıma bakmaya çalışıyorlar. Eşimin cezaevinden çıkmasını istiyorum" dedi. Gamze Süzgün'ün kayınpederi Yusuf Süzgün, "Bunlar evlerine bakan çocuklar. Herhangi bir adi suçtan içeride değiller. 15 yaşında evlenmek yasaktı da neden evlilik cüzdanları verildi. Devlet, doktor raporu ve psikiyatr kontrolü ile evlenmeleri onayladı. Evliliğin üzerinden 6 yıl geçti, çocukları oldu, tutuklandılar. Yuvalarını kurmuş olan bu aileleri ayırmak bir yıkım" diye konuştu. Otogara kadar kendilerine eşlik eden akrabaları ile vedalaşan 5 kadın, çocukları ve bazı yakınları ile otobüse binerek Ankara'ya hareket etti.


BURSA’DAN DA GELECEKLER
Hikayeleri birbirinden farlı ancak kaderleri ortak olan 5 kadın, amaçlarının, eşleri ile tekrar bir araya gelmek olduğunu söyledi. Bursa'dan kendilerine katılacak 2 kişinin daha bulunduğunu ve sayılarının 7'ye çıktığını söyleyen kadınlar ve yaşadıkları şöyle:


ÇOCUK GELİNLERİN ÖYKÜLERİ
İzmir'de bir araya gelen kadınlardan Sabriye Kaval, 15 yaşındayken kaçtığı Sedat Alkan ile evlendi. Çocuk sahibi olduğu Alkan hakkında açılan kamu davası sonuçlandı. Eşi Sedat Alkan'ın 'küçük yaşta kızı alıkoymak' suçundan 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kararın Yargıtay tarafından onanması üzerine eşi cezaevine giren Sabriye Kaval, yakınlarının yanına sığındı.

Şu an 21 yaşında olan Alev Toprak ise 14 yaşında kaçarak eşi Gökhan Toprak ile evlendi. Yetkililer durumdan, Alev Toprak'ın 2007 yılında ilk çocuğunu Konak Doğum Hastanesi'nde dünyaya getirmesi ile haberdar oldu. Bunun üzerine başlatılan davada 8 yıl 4 ay hapis cezası alan Gökhan Toprak, 2 ay önce cezaevine girdi. Alev'in kaçmasına göz yumduğu, yardım ve yataklık ettiği gerekçesiyle de annesi Şengül Baykal hakkındaki 4 yıl 2 ay hapis cezasına onandı, o da 20 gün önce cezaevine gönderildi. Eşinin tutuksuz yargılandığı sırada ikinci çocuğunu kucağına alan ve şu anda da 4.5 aylık hamile olan Toprak, mahkumiyet kararı üzerine çaresiz kaldı, üvey babasının yanına sığındı.

Ortak kaderi paylaşanlardan Gamze Süzgün (21) de 14 yaşındayken kuaför olan eşi Oğuz Onur Süzgün ile evlendi. 3 ay önce cezaevine giren eşinin ardından gözü yaşlı kalan Süzgün'ün 4 yaşındaki çocuğu ile ailesinin yanına sığındı.

Bursa'nın Karacabey ilçesinde oturan 21 yaşında Ayşenur Demirhan da 14 yaşında kaçarak eşi Servet Demirhan ile evlendi. Eşi açılan kamu davası ile tutuklanan 1 çocuk annesi Demirhan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın yaklaşık 15 gün önceki Bandırma ziyareti öncesinde, korumaları atlattıktan sonra yanına giderek yardım istedi. Adalet Bakanlığı'ndan yetkililerin kendisini arayacağının söylendiğini ama henüz kimsenin aramadığını söyleyen Ayşenur Demirhan'da ailesinin yanına sığındı.

İzmir’de bir araya gelen kadınların sonuncusu olan Yeşim Rengin Çetin (21) de yine 14 yaşında eşi ile birlikte oldu. Yeşim Rengin Çetin'in annesinin şikâyeti üzerine eşi hakkında kamu davası açıldı. 5 yaşında 1 kızları bulunan aile de, 5 yıl 6 aylık çıkan mahkûmiyet kararı ile sarsıldı, aynı kaderi paylaştı.


  http://www.radikal.com.tr/112582311258232

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  haberin dili - pirpirpir

  Radikal kadın sorunları konusunda pek çok haber yazarken sanırım bir konuyu atlıyor. Kendi ekibini insan hakları konusunda eğitmeli. Haberin dilinde 14 yaşında evlenen "çocuklar" için yapılan tanımlar hep eş ve anne olduğu üzerine. Sonra da 14 yaşında bir çocuğa toplu halde tecavüz edildiğinde bunun haberini içiniz yana yana veriyorsunuz öyle mi? Her iki durumu aynı kefeye koymasakta şöyle de bir gerçek var. 14 yaşında bir çocuk herşeyi seçebilir burada önemli olan erişkin kişiler ister kanun koruyucudan korkmaları isterlerse vicdanları ile çocukları erişkin olmaya zorlamamalarıdır. 14 yaşında bir çocuğun verdiği kararın erişkin editörleriniz tarafından alenileştirilerek, normal ve yapılmış bir yanlışlık olarak lanse edilmesi üzücü. Topluma, haberiniz vasıtasıyla, eğer evlenmiş ise çocuklarla ilişkiye girmenin legal olduğu yanılsamasını yüklüyorsunuz. Dahası çocuk yaşta zorla gelin edilen zavallı kadınlarıda bu vesileyle eğer evlenmişlerse sorun olmadığı fikri ile legalleştirmiş oluyorsunuz. 14 yaşında bir çocuğun evlenme kisvesi adı altında çocukluktan kadınlığa geçirilmesi zaten toplum olarak kabul edilen bir olgu bir de bunu haber diliyle okumak hakikaten zurnanın zırt dediği yer. Haberin bize verdiği izlenim toplumun aynası gibi oldu. Teşekkür ederiz! 2 ileri bir geri dersem yanlış olmaz herhalde.

  VAR MI BAŞKA İSTEĞİNİZ - HARAYDIN

  Çocuğunuzu götürün ananızın evine hem ananıza bakın hem çocuğunuza, 18 yaşına geldikten sonrada evlenirsiniz tekrar. 18 yaşına gelinceye kadar okumamak için tepinenlere anasına baktırma yada bakma dışında bir vereceği yoktur insanlığın. Ana babanız sizi siz ana babanızı takmıyorsanız o zaman da devlet bakacaktır elbette. Ailede ve kadından sorumlu bakan bakın size bakan bir sorun. Okumamak için tepinen bu kızlara elbette 18 yaşına gelinceye kadar kocaları dışında bir oyuncak gerek. Sizin küçük kızınızı birisinin kaçırmaması için de bu koca diye tarif edilen oyuncak insanların kızlar 18 yaşına gelinceye kadar hücre hapsinde terbiye olması gerek. O halde anası babası yanına gitme şansı olmayan bu okul kaçkını kocacılık oyunu mağduru çocukların varsa çocuklarıyla beraber ikamet edip eğitim görecekleri yatılı bir halkeğitim kursuna ihtiyaçları var. Siz ve halkeğitim elele vererek yatılı bir halkeğitim kursu açın, çocuk bakımı, aile sve ev sorunmluluğu aile ve küçük ev işletmeciliği el ve ev işleri ile üretici olmayı öğretsinler. Tabi 18 yaşını doldurunca evlenince SGK lı bir işi sahibi olunca gelirlerinin yüzde beşini geri ödeyerek kendilerine yapılan masrafı en az 30 yıl geri ödemelidirler.