Çocuk işçilere yeni bir umut

Adana'daki tarım işçisi çocuklar, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Milli Eğitim'in projesiyle geleceğe hazırlanıyor. İlk hedef, 'pilot bölge' Karataş'taki 6 bin işçi çocuktan 2 binini çalışmaktan kurtarmak.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Uluslararası sözleşmelere göre çalışma yaşı 15. Türkiye'nin de arasında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde ise çalışma yaşı altıya kadar düşebiliyor. Tamamı 'kayıt dışı' olarak çalıştırılan 'çocuk işçiler'in sayısı tam olarak bilinmiyor ama Türkiye'de 7-14 yaş arasındaki çocuk işçilerin sayısı 500 bin olarak tahmin ediliyor.
1992'den beri çocuk işçiliği ile mücadele eden Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 2004 yılına kadar çeşitli kurum ve kuruluşlarla birlikte gerçekleştirdiği 101 eylem programı ile 60 bin çocuğa ulaşmış. ILO, çocuk işçiliği ile mücadele etmek için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaklığıyla Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Uluslararası Programı (IPEC) adı altında üç yeni projeyi de uygulamaya koymuş. Bunlar; Mobilya sektörü, (Ankara, İzmir, Bursa'da), sokakta çalışan çocuklar (Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Antalya, Çorum, Kocaeli'nde) ve geçici mevsimlik işçi çocukları (Adana'nın Karataş ilçesinde) kapsıyor.
'Eğitimleri yarım kalıyor'
ILO/IPEC'in uzun vadeli hedefi, çocuk işçiliğine son verilmesi, kısa ve orta vadeli hedefi ise çocukların korunması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi. ILO/IPEC Teknik Koordinatörü Osman Zaim, Karataş'ta yapılan çalışmayı şöyle anlattı:
"Geçici tarım işçisi olarak çalışan çocuklar aileleriyle birlikte çadırda veya sazdan yapılmış kulübelerde yaşıyorlar. Hava çok sıcak ve salgın hastalıklar görülüyor. Sağlıklı içme suyunu bulmak bile zor. Karataş'ta 6 bin tarım işçisi çocuk var. Çalışma koşullarının ağırlığı ruh ve beden sağlıklarını olumsuz yönde etkiliyor. Ayrıca eğitimleri de yarım kalıyor. Pilot bölge' seçilen Karataş'ta ilk etapta 2 bin çocuğa ulaşmak için bir Sosyal Destek Merkezi kuruldu. Ancak bu merkez daha çok bir 'üs' olarak kullanılacak. Çocukların aileleriyle birlikte yaşadıkları çadırlar bölgesine yakın üç okul, MEB'le yapılan anlaşma gereği çocukların eğitimi için kullanılacak."


    http://www.radikal.com.tr/7519337519330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.