@ismailsaymaz

Çocuk istismarı sanığı 'komplo' dedi

Çocuk istismarı sanığı 'komplo' dedi
Çocuk istismarı sanığı 'komplo' dedi
Sakarya'da, 14 yaşındaki Ö.C.'yi istismar ettiği ve istismar edilmesine yol açtığı gerekçesiyle yargılanan Emniyet Müdürü Nadi Şimşek, ilk duruşmada kendisine cemaat komplosu kurulduğunu öne sürdü.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Sakarya’da, 14 yaşındaki Ö.C.’yi istismar ettiği ve onlarca kişi tarafından istismar edilmesine yol açtığı gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkınca firar eden ve Bosna’da yakalanıp cezaevine konan Emniyet Müdürü Nadi Şimşek, ilk duruşmaya çıktı. Ö.C. ile internette tanıştığını, kendisini sahte isimle tanıttığını, “sanal seks” yaptığını, şehirde buluşup araçla gezdiğini ve arkadaşlarının evlerini gösterdiğini kabul eden Komiser Şimşek, ilginç bir savunma yaptı. Sanık komiser Şimşek, terfisini engellemek isteyen, emniyetteki cemaat yapılanması tarafından kendisine komplo kurulduğunu iddia etti.

Sakarya’da, 14 yaşındaki Ö.C., iki yıl önce kendisini “antrenör Sercan Türkoğlu” diye tanıtan Sakarya Emniyet Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nadi Şimşek tarafından istismar edilmişti. Şimşek’ten sonra Ö.C.’nin 21’i çocuk, 33 kişinin daha istismarına uğramıştı. Skandalın açığa çıkması üzerine Şimşek gözaltına alınmış fakat kaçma şüphesi olmadığı gerekçesiyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Her ne kadar bu karar üst mahkeme tarafından bozulduysa da Şimşek’in Bosna’ya kaçtığı ortaya çıkmıştı. Geçen aylarda teslim olduktan sonra Türkiye ’ye getirilip cezaevine konan Şimşek, bugün ilk kez hakim karşısına çıktı.
Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada Şimşek, Ö.C. ile Barshare adlı sitede dolaşırken tanıştığını, sonra Facebook üzerinden görüşmeye devam ettiğini söyledi. Ö.C.’nin 18-19 yaşlarında göründüğünü iddia eden Şimşek, “Hatırladığım kadarıyla, 2011’in Ağustos veya Ekim aylarıydı. İsmimi Sercan Türkoğlu olarak söyledim. Buradaki amacım da kendisiyle rahat sohbet etmekti. Emniyet müdürü olmam sebebiyle kendimi gizleyerek, ara ara gelip gittiğimi belirterek, bu şekilde görüşmelerimi yapmaktı” dedi. Görüşmeler sürecinde, Ö.C.’nin isteği üzerine ve onun yaşı küçük olduğu için, bir başkasının adıyla SİM kart çıkarıp kendisine verdiğini ve böylece görüştüklerini belirtti. O gün arabasıyla şehirde 35-40 dakika dolaştıklarını, arkadaşlarına ait büro ve iş yerlerinde kendisine gösterdiğini iddia etti. Facebook’ta kendisiyle seks ve cinsellik üzerine sohbet ettiklerini kaydeden Şimşek, “2012’nin ağustos ayına doğru 18 yaşından küçük olduğunu, kendisinin bana duygusal anlamda bağlandığını anlayınca SİM kartımı geri almaya karar verdim. Bu sebeple kendisiyle çarşıda buluştuk. Kartımı aldım. Arabayla dolaştık. Bunun haricinde fiziki anlamda temasım olmadı. Yaptığım bu şeyin ahlaki yönü bulunmamaktadır” dedi.

'DELİL YOK KANAATİM ÖYLE'
Şimşek, olayın 'cemaat tarafından' terfisini engellemeye yönelik komplo olduğunu iddia ederek, “Asliye Ceza Mahkemesi hakimi olan eşim, bu gruba mensup bir kişiye ait davaya bakması sebebiyle bu dava nedeniyle bana komplo kurulmuştur ve olay bu aşamaya gelmiştir” diye konuştu. Avukat Müşir Deliduman’ın, “Cemaatin size komplo kurduğuna dair elinizde somut delil var mı?” sorusu üzerine Şimşek, “Elimde bir somut delil yoktur. Sadece dairede konuşmalarda böyle bir kanaate vardım” dedi. Deliduman'ın, "Ö.C.’nın cemaat mensubu olduğunu nereden biliyorsunuz” şeklindeki sorusu üzerine, “Kesin cemaat mensubu olduğunu bilmiyorum. Ancak cemaat mensubu olduğunu zannediyorum” dedi.
Ö.C.’nin, “Birlikte gittik” diyerek, Şimşek‘in arkadaşlarına ait ev ve büroyu gösterdiğinin hatırlatılması üzerine Şimşek, “Mağdurenin yer gösterme tutanağında bulunan evleri kolluk görevlilerinin yönlendirmesiyle gösterdiğini düşünüyorum” dedi. Şimşek, bu adreslerden birine gidip duş aldığını, fakat o tarihte Ö.C. ile tanışmadıklarını ileri sürdü.