'Çocuk kaçıranlar yakalandı' haberi ortalığı karıştırdı

'Çocuk kaçıranlar yakalandı' haberi ortalığı karıştırdı
'Çocuk kaçıranlar yakalandı' haberi ortalığı karıştırdı

Karakolu taşlayan kalabalık bir yandan da şüphelilerin kamyonetini parçaladı. FOTOĞRAF: REŞİT DAĞ / AA

ŞANLIURFA - Viranşehir’de bir kız çocuğunu parayla kandırmaya çalıştıkları iddiasıyla iki kişinin gözaltına alınması ilçeyi karıştırdı. ‘Kayseri’de Ramazan bayramında üç çocuğu kaçıranlar yakalandı’, ‘Organ ticareti yapanlar yakalandı’ yönündeki söylentilerle toplanan kalabalık, karakolu basarak şüphelileri linç etmek istedi.
İddialara göre olaylar şöyle gelişti: Evren Mahallesi’nde oturan 8 yaşındaki D.K., ekmek almak için ailesi bakkala gönderdi. D.K.’yı sokakta duran bir kamyonetteki iki kişi para vererek ‘kandırmak’ istendi. Teklifin ardından korkan ve eve kaçan D.K., olanları babası Mehmet K.’ye anlattı. Mehmet K. ve diğer aile fertleri sokağa çıkıp kamyonetteki 30-35 yaşlarındaki iki kişiye saldırdı. Olay yerine gelen polis iki şüpheliyi gözaltına aldı. İki şüpheli Viranşehir Kaymakamlığı’nın bitişiğinde bulunan Yenimahalle Polis Merkezi’ne götürüldü. Bu sırada, sokağa toplanan kalabalık, olayın D.K.’nın kaçırılmak istenmesinden kaynaklandığını öğrenince, şüphelileri linç etmek için polis merkezine yürüdü. Olayı duyan birçok kişinin de katıldığı kalabalık bir süre sonra polis merkezi önünde toplanarak, “Onları bize verin” diye bağırmaya başladı.
Gözaltında tutulanların ‘Çocukların organları çalıp, sattıkları’, ‘Kayseri’deki çocukları kaçıran kişiler olduğu’ söylentilerinin yayılmasıyla bir süre sonra polis merkezinin önünde yaklaşık 1000 kişi toplandı. Nöbetçi polisleri aşarak karakola girmek isteyen kalabalık, buradaki diğer po-lislerin müdahalesi ile güçlükle engellendi. Öfkeli grup ile güvenlik güçleri arasında uzun süreli arbedeler yaşandı. Kalabalık bir yandan da şüphelilere ait olan polis merkezi önündeki kamyoneti tahrip etti. Bir süre sonra polis merkezi taşlanmaya başlanınca  jandarma olay yerine geldi. Kalabalık yedi saat sonra olay yerini terk etti.  İki zanlı çıkarıldıkları mahkemede tutuklandıktan sonra cezaevine gönderilecekken, dışarıda bekleyen 100 kişinin bir anda Adliye’ye taşlı saldırıda bulunmasıyla gerginlik yeniden başladı. Polisin biber gazıyla müdahale ettiği kalabalığın yol açtığı gerginlik gece de sürdü.
Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, bu kişilerin başta Kayseri olmak üzere diğer kentlerde yaşanan benzer olaylarla ilişkilerinin bulunup bulunmadığının da araştırıldığını söyledi. (dha)