'Çocuk kadın' kurtuluşu devlete sığınmakta buldu

15 yaşında çekmediği çile kalmadı

Antalyalı E.G.'ye 12 yaşında amcası tecavüz etti. 13 yaşında doğum yaptı. Ailesi çocuğu evlatlık verdi, 14 yaşındaki E.G.'yi de kendisinden 31 yaş büyük bir adamın yanında yaşamaya zorladı. Yeni 'yuvasında' dayağa bir yıl dayanabilen E.G., sonunda polise sığındı.

ANTALYA - E.G, ailesinin tek kızıydı. Üç erkek kardeşi vardı. Annesi Gülten ve babası Aydın'la Antalya'nın Kumluca İlçesi'ne bağlı Toptaş Köyü'nde yaşıyorlardı. Okula gidiyordu. Dört yıl önce ailesi belediyenin düzenlediği bir festival için kente gitmek istedi. E.G. yorgun ve rahatsız olduğunu söyleyince, onu amcası A.G.'nin evine bıraktılar. Ancak güvendikleri dağa kar yağdı. Evli ve üç çocuk babası 40 yaşındaki A.G. o gece yeğenine tecavüz etti. Amca aynı zaman da tehditkârdı: "Kimseye söylersen seni öldürürüm."
Çocuğunu göremedi
Küçük kız korkudan başına geçenleri anlatamadı. Ta ki hamile kaldığını anlayana kadar. Durumu gizleyemeyecek hale gelince annesine açıldı.
Ailenin şikâyetiyle amca A.G. tutuklandı. E.G., 13 yaşındayken Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bir erkek bebek dünyaya getirdi.
Ancak çocuğuna sarılamadı. Ailesi, annesine göstermediği bebeği Uşak'taki bir aileye evlatlık olarak verdi. E.G. bir süre ailesiyle birlikte yaşadı. Babası bir gün geldi. Onu, Kemer'de yaşayan 45 yaşındaki Yaşar B.'ye verdiğini söyledi. İmam nikâhı yapıldı. Kendisinden 31 yaş büyük birisiyle beraber yaşamaya başladı. Gittiği evde bir yıl boyunca şiddet gören 'çocuk kadın' sonunda dayanamayıp polise sığındı.
E.G. başına son yıl yaşadıklarını polise şöyle anlatıyordu: "Sürekli dayak yiyordum. Son olarak amcamın bana tecavüzüyle ilgili olarak duruşma için annemle birlikte Antalya'ya gidecektik. O gün sabah Yaşar B., bana 'Bir daha seni bu evde görmek istemiyorum. Senin masraflarını karşılayamam. Bundan sonra sakın bir daha bu eve gelme' dedi. Beni kabul etmeyen ve eziyet eden ailemin yanına da gitmek istemediğimden polise sığındım. Bu olaylardan dolayı kimseden şikâyetçi ve davacı değilim. Devlet himayesinde bulunan bir yurda yerleştirilmemi istiyorum."
E.G.'nin bu sözleri üzerine Yaşar B., 'cinsel istismar' suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.
E.G.'nin isteğiyle cinsel ilişkiye girdiğini ileri süren Yaşar B. kendini şöyle savundu: "E.G.'yle resmi ve dini nikâh olmadan birlikte yaşıyordum. Ne dövdüm, ne de evden kovdum. Bir şeylere kızınca intihara teşebbüs ediyor ve evden kaçmaya çalışıyordu. İlaç da kullanıyormuş."
Biri tutuklu biri tutuksuz
Kızını 31 yaş büyük biriyle birlikte olmasına izin veren baba Aydın G., yetiştirme yurduna yerleştirilen kızıyla görüşemediğini söylüyordu. Baba, "Kızım, bebeğin yüzünü görmek istemediğini söyleyince evlatlık verdik. Yaşar kızımla arkadaş olmuş. Kızımın yaşı küçük olduğu için resmi nikâh kıymadılar" savunması yapıyordu.
Yaşar B.'nin tutuklu, babanınsa tutuksuz yargılandığı dava önümüzdeki günlerde Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.