Çocuk kampına domuz gribi bulaştı

BURSA - Uludağ’da düzenlenen ‘Geleceğin Yıldızları’ adlı uluslararası çocuk kampında beşi çocuk altı kişiye domuz gribi bulaştı.
Uludağ oteller bölgesinde özel bir kuruluşun organize ettiği kampta bir hafta önce rahatsızlanan bir öğrencide, yapılan tetkikler sonucunda ‘Domuz gribi’ virüsüne rastlandı. Bunun üzerine konudan haberdar edilen Bursa İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri kampta bulunan diğer öğrenci ve eğitmenlere önleyici sağlık tedbiri uygulamaya başladı.
Analizler sonucunda, beş kişide daha ‘Domuz gribi’ görüldüğü, bu kişilerin, hastalığı ilk rahatsızlanan öğrenciden kaptıklarının sanıldığı ifade edildi.
Hastanede tedavileri tamamlanan bu kişilerin taburcu edildikleri, sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Yurtdışından geldi
Bursa Valisi Şahabettin Harput, Uludağ’da değişik grupların otellerde, çadırlarda veya kendi imkânlarıyla kamp faaliyetlerinde bulunduklarını söyledi. Kamplardan bir tanesinde yurtdışından gelen bir çocukta görülen rahatsızlığa, ‘Domuz gribi’ teşhisi konulduğunu ifade eden Harput, şöyle konuştu: “Orada diğer çocuklar da bir kontrol işlemine tabii tutuldular. Bunlardan da dördü çocuk ve bir görevlide aynı hastalık tespit edildi. Virüs taşıdığı belirlenenler tedaviye alındı. Çocuklar kamptan ayrıldı. Kamp da bugün (dün) sona erdi. Bu mesele inşallah büyümeden, daha fazla yayılmadan sona erer diye umut ediyoruz.”
Kamp yöneticisi Fahrettin Gözet ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Dünya Kampçılık Birliği üyesi olmalarından dolayı, kamplar başlamadan önce yaşanacak olası her türlü sorunla ilgili gerekli önlemleri aldıklarını söyledi. Kampta rahatsızlanan bir öğrenciden örnek alındığını ifade eden Gözet “Sonuçlar pozitif geldi. Sağlık İl Müdürlüğü’nün desteğini gördük. Hastalık bulaşanları kamptan izole ettik” diye konuştu. Sağlık Bakanlığı da olayla ilgili bir açıklama yaparak tüm önlemlerin alındığını belirtti. (aa)