'Çocuk Köyü'ne AB'den ödül

Urla'daki Barbaros Çocuk Köyü'nde, çocukların rehabilitasyonu için çekilen '35 mm'de Ben de Varım' adlı kısa film, AB destekli başarılı projeler arasına girdi. Ege Üniversitesi'nden Gözde Sütçü'nün başlattığı, Hollanda, Belçika, Yunanistan, Fransa ve İtalya'dan gençlerin yer aldığı projede çocuklar, hayallerindeki doktor, öğretmen gibi rolleri oynamıştı. Sütçü, Avrupa Gençlik Haftası'nda sertifika alacak.

İZMİR - Yaklaşık 10 ay önce, 'cinsel taciz' iddialarıyla konuşulan Barbaros Çocuk Köyü, bu kez başarılı bir projeyle gündemde. Urla'daki çocuk köyünde kalan çocukların rehabilitasyonu için çekilen kısa film, Avrupa Birliği (AB) destekli en başarılı projelerden biri oldu.
'35 mm'de Ben de Varım' projesi, Ege Üniversitesi öğrencisi 23 yaşındaki Gözde Sütçü tarafından başlatıldı. Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı'nın desteği ve Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Benal İnceer'in danışmanlığında işe koyulan Sütçü, filmde, çocuk köyünde kalan 10-12 yaş arası 13 çocuğa rol veri. Çocuklar filmde, gerçek hayatta olmak istedikleri, doktor, öğretmen gibi rolleri oynadı.
Çekimler 1-12 Eylül arasında Karantina Adası'nda yapıldı. Hollanda, Belçika, Yunanistan, Fransa ve İtalya'dan 25, Türkiye'den ise altı gencin görev aldığı film, Ulusal Ajans tarafından AB Gençlik Projeleri arasında 'En İyi Proje' gösterildi. AB'nin 22 bin 660 avro destek verdiği film, bir adada baygın bulunan beş çocuğun kendilerine gelmeleriyle başlıyor. Filmde, ıssız bir adaya düştüklerini sanan bu çocukların kurtulmak için yaptıkları mücadele konu ediliyor.
Proje lideri Gözde Sütçü, "Bu proje sayesinde sosyal dışlanmaya maruz kalmış kesimi daha yakından tanıma fırsatı buldum. Şimdi sosyal dışlanma konusunda akademik çalışmalar yaparak faydalı olmak istiyorum" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7648557648550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.