'Çocuk mahkemesi'nde müebbet 12-15 yıla iniyor

Cem Garipoğlu'nun 197 günlük kaçışının ardından teslim olması, 'ne kadar ceza alacak?' tartışmasını da gündeme taşıdı.


* Garipoğlu’nun suçu işlediğinde 17 yaşında olduğu belirtiliyor. Eğer bununla ilgili itiraz olursa Garipoğlu Adli Tıp’a sevk edilecek ve gerçek yaşı tespit edilecek. Karabulut ailesi de dün kemik yaşının tespitini isteyeceklerini açıkladı.
* Garipoğlu 17 yaşında ise ‘Ağır çocuk mahkemesi’nde yargılanacak. Bu mahkemelerde psikologlar yer alıyor ve 18 yaş altı çocuklar yargılanıyor.
* Zanlının 17 yaşında olmasının avantajı ceza maddelerinin indirim öngörüyor olması TCK 31. maddesi suç işlendiği sırada 15 yaşını doldurmuş olup da 18 yaşını doldurmamış olan kişiler hakkında ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası’ yerine 18 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası verileceği belirtiliyor. Eğer suçun cezası ‘müebbet hapsi’ gerektiriyorsa o zaman ceza 12 yıldan 15 yıla kadar olabiliyor.
* Garipoğlu’nun yargılanacağı TCK maddesi ise ‘Kasten öldürme’ suçunu düzenleyen 82. madde. Eğer kasten öldürme suçu, ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek’ ve ‘kendini savunamayacak durumda bulunan’ bir kişiye karşı işlenirse ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ öngörülüyor.

Suç tarihindeki yaşı önemli
* Ancak hukukçuların altını çizdiği nokta şu: Zanlı yargılanırken, teslim olduğu zamanki yaşı değil, suç tarihindeki yaşı önemli. Bu durumda ‘az ceza almak için erken teslim oldu’ yorumları yanlış.
* Soruşturmayı yürüten savcılar, ulaştıkları bütün delilleri gözeterek cinayet dışında suç olup olmadığını da inceleyecektir. Münevver’in öldürüldüğü eve kendi isteğiyle mi gitti, kaçırılarak mı götürüldüğü de önemli. Zorla kaçırma ve alıkoyma varsa, savcılık bu konuda cinayetin cezasının yanı sıra adam kaçırma ve alıkoymadan da ceza talep edebilir.
* Mağdureye bir cinsel saldırı olup olmadığı da ayrıca araştırılması gereken bir nokta; çünkü cinayetten önce bir tecavüz ya da tecavüz girişiminin bulunması da sanığın alacağı cezayı değiştirebilir. Dolayısıyla Cem Garipoğlu, sadece cinayetten değil, bu suçlardan da yargılanarak ceza alabilir.

İki katına da çıkabilir
Hukukun Egemenliği Derneği Başkanı Erdem Akyüz, zanlının yaşının 18’in altında olmasının cinayetin çocuk ağır ceza mahkemesinde görülmesi için yeterli olduğunu belirterek, “Kişiyi kasten öldürmek müebbet hapis cezası gerektirir. Ancak öldürme esnasında işkence unsurları saptanırsa ağırlaştırılmış müebbet hapse dönüştürülür. Ayrıca cinsel suç ya da tecavüz de varsa ceza iki katına çıkabilir” dedi.