Çocuk Mahkemesi'nde rehine krizi

50 yıl hapis cezasına çarptırılan 17 yaşındaki genç Çocuk Mahkemesi'ni birbirine kattı

 

İSTANBUL - Karıştığı bir suç nedeniyle yargılandığı Sirkeci'deki İstanbul Çocuk Mahkemeleri'nde 50 yıl ceza alan çocuk mahkum, kararı duyunca adliye çıkışında 10 kişiyi rehin aldı. Sanık çocuk ikna edildi, eylem sona erdi.
17 yaşındaki M.B. isimli mahkum, görülen duruşma sonunda 50 yıl hapis cezasına çarptırıldı.  Kararı duyunca duruşma salonunda tepki gösteren mahkum, götürüldüğü nezarethanede olay çıkarttı. Jandarmanın silahını ele geçirdiği öne sürülen mahkum, yaklaşık 10 kişiyi rehin aldı.
Öfkeli mahkum bu sırada nezarethanenin camlarını da kırdı. Yaşanan olay üzerine adliye çalışanları ve güvenlik görevlileri, mahkumu ikna etmek için çalışma başlattı.  Öfkeli mahkum, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in de çabaları sonucunda ikna edilerek eylemini sona erdirdi.  Adliye çıkışında kısa bir açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, mahkumun, jandarmanın silahını aldığı iddiasının gerçek olmadığını belirterek, "Basit bir hadise. Kızmış ve rehin almış. Konuştuk. İkna oldu" dedi.
Rehin alınanlardan Rıdvan Yıldız'ın ağabeyi Sebahattin ve babası Muzaffer Yıldız ise, büyük korku yaşadıklarını belirterek, "Daha kötüsü olabilirdi. Sonuç kötü olmadığı için seviniyoruz" diye konuştu.  (CNNTÜRK)