Çocuk mahkumlar intihar teşebbüsüyle macera aramış

CHP Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyonu, cezaevi şartlarını protesto için intihar girişiminde bulunduğu gerekçesiyle hastaneye kaldırılan 6 çocuk mahkumu ziyaret etti.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - CHP ’nin ziyareti, intihar teşebbüsü haberleriyel ilgili bir gerçeği de ortaya çıkardı. Çocukların ifadeleri sadece 2’sinin “bulaşık deterjanı içerek” intihara teşebbüs ettiğini, 4 çocuğun “macera olsun diye” içtiğini söyleyerek yalan söylediğini ortaya çıkardı.

CHP Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyonu, “Cezaevinde toplu intihar teşebbüsü” şeklinde yansıyan Muğla E Tipi Kapalı Cezaevinde yaşanan intihar girişimi haberlerinin üzerine harekete geçerek, bu cezaevine gitti. Komisyon Üyeleri Veli Ağbaba, Nurettin Demir ve Özgür Özel intihara teşebbüs eden Çocuk Mahkûmlardan 6’sını, ziyaret etti. Ziyaret gerçeği de açığa çıkardı. Çocukların ifadelerine göre 6 çocuktan 2’si “bulaşık yıkama için verilen deterjandan bir kısmını sulandırarak içtiğini” anlatırken, kalan 4 çocuk ise “macera olsun diye” intihar teşebbüsünde bulunduğu söyleyerek yalan beyanda bulunduğunu anlattı. İntihara teşebbüs eden çocukların ifadeleri tutanağa şu şekilde girdi:

M.A.V (15): Muğla Fethiye Karaçulha doğumlu. Tutukluluk nedeni; 11 ay önce Bıçak ile yaralama. 4 kardeşler. Lise 1’de okulu terk etmiş. Babası inşaat ustası, bulduğu çeşitli işlerde çalışıyor, annesi ev hanımı. Cezaevinde Kuran-ı kerim mealini okuduğunu ifade etmiştir. Olaya ilişkin olarak: “Bulaşık deterjanından bir kısmını sulandırarak içtim” diye yalan söylemiştir.

S.K. (17): Mardin Nusaybin doğumlu. Nusaybin’i özledin mi? diye sorduğunda “hayır sevmiyorum. Orada savaş ve kavga var” şeklinde yanıt vermiştir. Marmaris’te oturuyorlar. 4 kardeşler ancak kardeşlerinden biri hastalıktan ölmüş. Babası Kahvede çalışıyormuş. Tutukluluk nedeni; hırsızlık ve 43 gündür tutuklu olarak Muğla Cezaevinde kalıyor. Ailesinden bugüne dek hiç kimse ziyaretine gelmemiş. Telefon çalmış, satmış ve kendisine elbise almış? Lise 2’de okulu terk etmiş. Okuldan para istedikleri için okulu bıraktığını ifade etmiştir. Devlet avukatının kendisine yardımcı olduğunu belirtmiştir. Olaya ilişkin olarak; “Bulaşık deterjanından bir kısmını sulandırarak içtim” diye yalan söylemiştir.

A.Ö. (17): Van doğumlu. Bodrum Yalıkavak’ta yaşıyor. İnşaatta çalıştığını belirtmiştir. 4 kardeşler, 4’ü okuyor, 1’i okuldan atılmış. Babasının da inşaatta çalıştığını söylemiştir. Cinayetten tutuklu bulunuyor ve 5 aydır Muğla Cezaevinde kalıyor. Orta Okul 2. Sınıfta okulu terk etmiştir. Olaya ilişkin olarak; “Bulaşık deterjanından bir kısmını sulandırarak içtim” diye yalan söylemiş

K. K. (17): Doğum yeri Milas ve Milas’ta yaşıyor. Aile Muş Malazgirt’li. Kendisi Milas mezbahasında çalışıyormuş. Babasının lokanta da çalıştığını belirtmiştir, annesi ev hanımıdır. 2 kardeşler. Kardeşlerinden 1’si çalışıyor, diğeri de okuyormuş. Hırsızlık nedeniyle 10 gündür Muğla Cezaevinde tutuklu bulunuyor. Daha önceleri uyuşturucu, bali ve tiner kullandığını ifade etmiştir. Heyetimize Cezaevinde kuran kurslarına gittiğini söylemiştir. Olaya ilişkin olarak; “Bulaşık yıkama için verilen deterjandan bir kısmını sulandırarak içtiğini belirtmiştir.

A.D.(17!): Nüfus yaşı 17 olmasına rağmen, gerçek yaşının 21 ya da 22 olduğunu belirtmiştir. Afyon doğumlu. Fethiye Çallıca’da yaşıyor ve babasının işsiz, annesinin ise ev hanımı ve hasta olduğunu söylemiştir. 7 kardeşler ve kardeşlerinden 2’si okula gidiyor, 4’ü çalışmıyor,1’i de Denizli’de tekstilde çalışıyormuş. Cinsel suçtan tutuklu bulunuyor ve 6 yıldır bali, eroin, kokain kullandığını belirtmiştir. İlkokul mezunu. Açık öğretime kayıt yaptırıp Orta Okulu dışarıdan bitirmek istediğini söylemiştir. Olaya ilişkin olarak; “Bulaşık yıkama için verilen deterjandan bir kısmını sulandırarak içtiğini” belirtmiştir.

U.E.(17): Adana Seyhan doğumlu, Datça’da yaşıyorlar. Tutukluluk nedeni; Uyuşturucu (esrar) kullanmak ve satmak. 13 yaşında başladığını belirtmiştir. Bulursa arada içtiğini ifade etmiştir. 3 kardeşler. Kardeşlerinden 1’i aşçı yardımcısı, 1’i Orta Okula gidiyormuş. Lise’1 de okulu terk etmiş. Babası Milli Piyango satıcısı, annesi ise ev hanımı imiş. Olayla ilgili olarak “Bulaşık deterjanından bir kısmını sulandırarak içtim” diye yalan söylemiştir. Kendisine,esrar ya da uyuşturucu kullanan kişiyi nasıl bilirsin diye sorulduğunda ise; “Bilirim. Gözleri daha koyu-kirli görünümde olur. Aynı benimki gibi” diye yanıtlamıştır.